Makaleler

Supreme Leader Snoke Aslında Tanıdığımız Birisi Mi?

Star Wars: The Force Awakens ile tanıştığımız Supreme Leader Snoke hakkında birçok yorum ve teori bulunuyor. Son zamanlarda en çok kuvvet kazanan teori ise Snoke’un, serinin unutulmaz kötü adamlarından biri olması.

Baştan uyaralım. Eğer The Force Awakens’ı izlemiyorsanız, yazı içerisinde Spoiler içerik bulma ihtimaliniz yüksek. Ne afişlerde, ne de fragmanlarda gözüken Supreme Leader Snoke hakkında önüne boyuna ortaya atılmış bir teoriyi inceleyeceğiz. Bu size son çağrımızdır. Yazıda Spoiler var!

Kalan diğer arkadaşlarla devam edelim.

andy-serkis-snoke

Supreme Leader Snoke karakteri ilk tanıtıldığında pek bir meraklanmıştık doğrusu. Ama karakterin ne tasarım çizimlerini görebildik, ne de fragmanda izleyebildik. Filmi izleyenler kendi gözleriyle Andy Serkis’in canlandırdığı Supreme Leader Snoke’u gördü. Daha doğrusu hologramını gördük. Ama bu da bir başlangıç

Şimdi efendim, güçlü bir teoriye göre Snoke aslında Darth Plagueis. Hani şu Palpatine’nin daha doğrusu Darth Sidious’un öğretmeni olan güçlü Sith Lordu. Bu fikir ilk başta saçmalık gibi gözükse de, bazı ufak detayları gözden kaçırmamak gerekiyor.

Genişletilmiş evren hikayelerinden daha detaylıca bildiğimiz kadarıyla Darth Plagueis, Sheev Palpatine adındaki genç insanı kendisine çırak alarak ölümsüzlüğün sırlarını araştırmaya başlar. Plagueis sonunda midi-chlorianları kullanarak hayat vermeyi keşfeder. Ölümü atlatabilecek bir yol bulmuş olmasına karşın gücünden yoksun kalacağını düşünerek korkuya kapılır. Çırağı Sidious’a da sıklıkla söylediği gibi ölümü kandırmak için Güç’ü de kandırmak gerekiyordu. Ve Güç bir şekilde tekrar saldırabilirdi.

Episode III: Revenge of the Sith ile birlikte sinemada ilk defa Darth Plagueis’in ismini duyduk. George Lucas bu karakterin ilk tasarımlarını filmden çok öncesinde yapmıştı. Hatta ilk defa Labyrinth of Evil romanında bahsi geçer. Filmde ise Palpatine, Anakin Skywalker’ı kandırmak için hocası ile arasında geçenleri anlatmaya başlar. Onu uykusunda öldürmeden önce hayat vermeyi öğrendiğinden bahseder.

Darth-Plagueis

Buraya kadar Darth Plagueis’in hikayesinde bir sıkıntı yok. Ama Star Wars’ın haklarının Disney’e geçmesiyle birlikte genişletilmiş evrene ait birçok kitap, oyun, çizgi roman ana senaryodan çıkarıldı. Bu açıdan bakıldığında Darth Plagueis ölmemiş olabilir.

Kendisi Muun adı verilen bir ırka mensuptu. Bu ırk yaklaşık 100-150 yıl yaşayabiliyordu. Eğer Plagueis’in ölümünün Phantom Manace filminden önce olmadığını varsayarsak, The Force Awakens döneminde hayatta kalmış olabilir. Nasıl mı?

Bugüne kadar Darth Plagueis ile anlatılan hikayelerde, lakabının “Wise” olduğundan bahsedilmişti. Güç konusunda, tarihin gördüğü en kudretli Sith Lordlarından biriydi. Ölümü alt etmeyi bırakın, insanları manipüle etmekte ustaydı ve ilüzyonlar yaratabiliyordu. Kendi ölümünden ve güçlerinin kaybolacağından korkan Darth Plagueis, Darth Sidious’un onu öldürmesinden önce kendi ilüzyonunu yaratmış olabilir. Unutmayın, o kudretli bir Sith Lorduydu. Yarattığı ilüzyonlar Sidious tarafından bile anlaşılamamış olabilir.

Hayatını kurtaran Darth Plagueis, karanlıklara çekilerek Sidious’un kendi emellerini gerçekleştirmeye başlamasına izleyici kalmış olabilir. Plagueis’in ağır yaralarından dolayı bir tür maske ile dolaştığı biliniyor. Bu yüzden İmparator ile açıktan açığa karşılaşmak istememiş olabilir. İmparator’un kendisi de yıllar içerisinde Darth Maul, Darth Tyranus ve Darth Vader gibi çıraklar yetiştirmişti. Ona ulaşmak için çıraklarından da kurtulması gerektiğinin farkındaydı. Çünkü Sith Lordları için “Rule of 2” halen geçerliydi.

sidious-hologram-star-wars

Darth Plagueis belki de Darth Vader’daki yani öncesinde Anakin Skywalker’daki gücü asıl gören kişiydi. Henüz tatlıya bağlanmamış bir konu olsa da, Shimi Skywalker’a midi-chlorian aktarımı yapan kişi Darth Sidious değil Darth Plagueis idi. Bu yüzden yıllar yıllar sonra Snoke adını alan Plagueis, Ben Solo’yu kendi tarafına çekerek Darth Vader’in düşünce yapısını ona aşılamaya çalışıyordu.

Ayrıca Darth Plagueis ve Darth Sidious’un ortak amaçlarından biri de tüm galaksiyi Sith öğretisi altında toplayacak bir İmparatorluk kurmaktı. Order 66 fikrinin, Plagueis’ten çıktığı yönündeki bilgileri de unutmamak gerekiyor. Sidious, hocasından kalan mirasın üzerine oturmuştu.

Bu açıdan bakıldığında Disney Plagueis’in öldürülmüş olduğu gerçeğini bir kenara bırakarak, kendi hikayesini anlatmaya başlayabilir. Supreme Leader Snoke, Muun ırkına benzemiyor. Ama benzemek zorunda da değil. Çünkü Disney yeni bir hikaye anlatmakta kararlı. Snoke hakkında anlatılanlara bakalım bir de.

darth-plagueis-2

Kendisi insanları manipüle etme konusunda oldukça usta bir Sith Lordu. Galaksi içerisinde sürekli hareket halinde olan bir geminin içerisinde bulunduğu söyleniyor. Yani belli bir yere bağlı değil. Darth Plagueis de, saklanmak için böyle bir yöntem seçmiş olabilir. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gibi sözleriyle insanların zihinlerine girebiliyordu. Ama asıl dikkat çeken nokta, Kylo Ren’in Supreme Leader Snoke’dan bahsederken “Wise” lakabını kullanmış olması. Şimdi parçalar yerine oturmaya başladı değil mi?

Belki biraz zorlama bir teori ama Snoke’un bugüne kadar yaşamış en kudretli Sith Lordu olarak tanıtılmasının arkasında yatan sebep bu olabilir. Yine üzerinden geçmekte fayda var. Disney kendi hikayesini anlatmak istediği için yeni karakterler yaratıp, aslında yüzyıllardır Star Wars evreninde olduklarını hatırlatıyor. Aynı şey Maz Kanata için de geçerli. Güvenilir bir alt hikaye sunmak için bunu yapmak zorundaydılar.

Tabii bunların hepsi teoriden ibaret. Sağlam kaynaklara dayandığı kadar boşlukların doldurulması için ihtimallere de yer vermek gerekiyor. Yine de böylesi bir dokunuş yapılabilirse, yeni üçlemeye de bir gönderme yapılmış olur.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Efektler Olmadan Star Wars: The Force Awakens

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yalnız Darth Plagueis’in ölümünün Phantom Menace’tan önce olduğunu var sayamayız. Çünkü Phantom Menace’ta Darth Sidious/Palpatine/Emperor (Ne diyorsanız ondan) çoktan kendine bir çırak bulmuş ve eğitmişti. Bu da “Rule of 2” göz önüne alındığında Sidious’un “Master” haline geldiğini ve Darth Plagueis’i öldürdüğü anlamına geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.