Makaleler

Star Wars: The Last Jedi Filminin Bilinmeyenleri

Star Wars efsanesinin sekizinci bölümü Star Wars: The Last Jedi neredeyse her Star Wars hayranı tarafından izlendi. Star Wars: The Last Jedi, iyisiyle kötüsüyle birçok yoruma maruz kalırken gelin biraz işin detayına inelim. Star Wars: The Last Jedi filminin prodüksiyon notları, bilinmeyenleri ve değişik detaylarına boğulmaya hazır olun.

Mark Hamill

Mark Hamill, filmin vizyona girmesinden bir süre önce Disney’in yeni filmlere bakış açısının kendisini pek de memnun etmediğini belirten bir açıklama yapmıştı. Daha öncesinde ise senaryoyu ilk kez okuyan Hamill, Rian Johnson’a şu açıklamada bulunmuş, “Bu karakter için (Luke) verdiğin her kararı kati suretle reddediyorum. İçimdekini söylediğime göre bundan sonraki işim bana sunduğunu en iyi biçimde canlandırmak olacak.” Anlaşılan o ki Mark Hamill de birçok Star Wars hayranıyla aynı düşünceye sahip. Luke’un karakter gelişiminden pek de memnun değil.

Öte yandan Hamill’in verdiği sözü tutmak için sıkı bir performans sergilediği biliniyor. Hamill, filmin çekildiği Skelling Michael Adası’nda kalmak istediğini belirtmiş. Hamill’in kafasında, kendisi için hazırlanmış lüks otel odasında kalmaktansa, inzivaya çekilmiş Luke’u daha iyi yansıtabilmek için adada kalmak yatıyormuş. Ne yazık ki ada UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunduğu için bu isteği kabul edilmemiş.

Filmin çekimleriyle alakalı bir değişik anekdot ise Daisy Ridley’den geldi. Filmin İrlanda’daki çekimlerini izlemeye gelen babasını Mark Hamill ile tanıştırmış. İlk tanışmalarında babası, Hamill’e “Peki siz kimi canlandırıyorsunuz?” diye sormuş. Daisy Ridley, halen babasının şaka yapıp yapmadığını öğrenememiş.

Film Notları

The Last Jedi, Star Wars: A New Hope’un vizyona girişinden 40 yıl sonra beyaz perdeye yansıtılmış. Film, 40. yıl kutlamalarının da bir parçası olarak kabul ediliyor.

Ayrıca The Last Jedi, bugüne kadar çekilmiş en uzun Star Wars filmi. 152 dakikalık filmi, 142 dakikalık süresiyle Attack of the Clones takip ediyor.

Rian Johnson, filmin ilk kesiminin üç saatten fazla olduğunu belirtiyor. İlk başta 45 dakika kesilen film, daha da kısaltılması için 60 dakikalık bir makas işlemi daha görmüş.

Açılış gecesinde 45 milyon dolar hasılat yapan The Last Jedi’ın üç günlük dünya hasılatı da 450 milyon doları bulmuş.

Değişkenler

The Force Awakens ve The Last Jedi arasında geçen sürenin en fazla bir haftayı kapsadığı söyleniyor. Bu da bir Star Wars filmi için ilk. Filmler arasında genellikle birkaç yıllık boşluk olmasına rağmen The Last Jedi, Rey’in Luke’a ışın kılıcını getirmesiyle başlıyor.

Rogue One hesaba katılmazsa, ilk kez bir Star Wars filminde ekranın üzerinde uçan uzay gemisi görmedik. Bu seferki açılışta uzay gemilerine yukarıdan bir bakış açısıyla bakıyoruz.

The Last Jedi, bir başka ilke de imza atıyor. Bu filmde ilk defa kapanış sahnesinde bir Skywalker aile üyesi görmüyoruz. Bu zamana kadarki tüm filmlerin son sahnesi Skywalker ailesinin bir üyesiyle kapanıyordu. The Last Jedi ise Canto Bight gezenindeki köle çocuklardan birini göstererek kapanıyor.

Film ayrıca ışın kılıcı dövüşüne sahne olmayan ilk Star Wars filmi. The Last Jedi’da sıklıkla ışın kılıcı görsek de bir düello izleme şansımız olmadı. Snoke’un özel odasındaki korumaların ışın kılıçları yoktu. Sadece geçmişi gösteren sahnede Luke ve Kylo’nun ışın kılıçlarını birbirine çarpıştırdığını ama dövüşmediklerini gördük.

Bu geçmişe yolculuk kısmı da Star Wars filmleri hakkında farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Bugüne kadarki tüm Star Wars filmlerinde, geçmiş sahneler için Force Vision yani Güç Görüsü adı verilen bir teknik kullanıyordu. İlk defa bir Star Wars filminde, Flashback sahnesi izlemiş olduk ve işin içerisinde Güç yoktu.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bedava Oyun Vermek Virüsün Yayılmasını Yavaşlatabilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.