Makaleler

Star Wars Posterindeki Gözden Kaçan 5 Detay

star-wars-the-force-awakens-banner

Geçtiğimiz günlerde, daha önceki Star Wars filmlerinin de afişlerini hazırlayan Drew Struzan‘ın Star Wars: The Force Awakens için hazırladığı afiş görücüye çıktı.

Afiş genel olarak güzel görünse de sadece basit bir afiş değil. İçeriğinde pek çok detay da barındırıyor. Hep beraber bu 5 detaya bir bakalım!

Evet, öncelikle Drew Struzan’ın çizdiği ve hazırladığı afiş bu:

Star_Wars_7_VII_Drew_Struzan_Official_01

Bu arada belirtelim. Bu afiş, filmin resmi afişi olmayacak ancak Disney’in D23 Fuarı’nda görücüye çıkardığı afiş bu. Yani sinema salonlarında bu afişi görmeyeceğiz muhtemelen. Drew Struzan, yeni bir afiş de hazırlıyor olabilir. Bu da söylentiler arasında. Yani sinema salonlarında başka bir afiş görebiliriz.

Şimdi de detaylara bir göz atalım…

1) Finn’in Işın Kılıcı

John Boyega’nın canlandırdığı Finn karakteri (zenci olan) elinde bir ışın kılıcı ile görünüyor. Bu, Finn’in bir Jedi olduğunu mu gösteriyor bilinmez ancak filmin ilk fragmanı, Andy Serkis’in seslendirdiği Yüce Lider Snoke’un “İşte uyanıyor… Hissettin mi?” sözleriyle başlıyordu ve hemen akabinde Finn’i görüyorduk. Bu bir ipucu olabilir. Ayrıca Finn’in elindeki de Anakin’in ışın kılıcı. Bunun da neden olduğunu göreceğiz…

2) Üç Ay

star-wars-3-suns

Anakin’in küçüklüğü ve Luke Skywalker’ın ilk göründüğü sahnelerde üç tane Ay’ı bulunan Tatooine gezegenini görmüştük. Afişte de arkaplanda yine üç Ay’ı görebiliyoruz. Bu da filmde Luke Skywalker’ın yeniden Tatooine’e döneceğinin bir işareti midir? Filmin, Rey’in evi olan Jakku gezegenindeki çöllerde geçeceğini biliyoruz. Aynı üç Ay’lı yapı Jakku gezegeninde de mi var, Tatooine’e mi dönüyoruz yoksa bu aylar, afişe ışık katmak için rastgele mi konmuş…

3) Nem Buharlaştırıcı

star-wars-7-moisture-vaporator

Star Wars: A New Hope filminde gördüğümüz, Luke’un kaldığı çiftliğin alamet-i farikası olan bu Nem Buharlaştırıcı cihaz afişte de yerini almış. Bu imge, Tatooine ihtimallerini daha da güçlendiriyor ancak Jakku gezegeninin çöllerinde de suyu bu yolla elde ediyor olabilirler tabii ki. Ayrıca yine tam bu noktada, yeni film için tasarlanmış bir grup X-Wing de görüyoruz. Drew Struzan gibi bir sanatçının boşluğu doldurmak için bu X-Wingler’i koyduğunu düşünmek kulağa komik geliyor. Filmi izleyene kadar Tatooine olup olmadığı ve X-Wingler’in orada ne işi olduğunu tam anlayamayacağız.

4) Cloud City

cloud-city

Afişin alt kısmına baktığımızda yine tanıdık imgeler görüyoruz. Afişin altında görünen ışıklar, Luke Skywalker ile Darth Vader’ın karşılaştığı Cloud City’de yer alan ışıkların aynısı. Hatta o sırada Luke’un elinde, şu anda Finn’in elinde olan Anakin’in mavi ışın kılıcı var. Bu kadar imge bizi geçmiş ve geleceği birleştiren bir döngüye sokuyor. Bu ışıklar bir gönderme mi yoksa Cloud City’yi yeniden görecek miyiz?

5) Rey Neden Tam Ortada?

star-wars-7-rey

Filmdeki ana karakterlerden olan Rey, posterin tam ortasında yer alıyor. Muhtemelen filmin ana karakterlerinden olduğu için Drew Struzan, çizimi yaparken Rey’i tam ortaya koymuştur ama bu bir metafor da olabilir. Afişin solunda aydınlık tarafı temsil eden Finn’i, sağında ise karanlık tarafı temsil eden Kylo Ren’i görüyoruz. Rey’in tam ortada duruyor olması acaba iki tarafa da aynı mesafede duruyor olduğunu mu işaret ediyor? Rey’in ortada duruyor olması, bu iki gücün savaşının ortasında kalmasını da temsil ediyor olabilir. Belki de hiçbiri değildir ama düşünmeden yapamıyoruz işte.

Ayrıca bu üç karakterin duruşuna ve ellerindeki silahlara bakınca silahların pozisyonları da güzel bir simetri oluşturuyor. İki ışın kılıcının ortasında duran Rey’in batonunun arkasından gelen güneş ışığı, batonun da bir ışın kılıcı gibi görünmesini sağlamış.

Bu detaylara bakınca Drew Struzan’ın muhteşem bir iş çıkardığını söylememek olmaz. İmgeler ve detaylar bize doğru mesajları mı veriyor bilemiyoruz ama Drew’in çiziminin sadece bir çizimden fazlasını olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tatooine’de 3 değil 2 güneş vardır. Dediğiniz 3 güneşi ise G.O.R.A. filminde belki de buna gönderme amaçlı görebiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.