Makaleler

Sauron’un İyi Bir Adam Olduğunun Kanıtı

sauron-eye-banner

Geçtiğimiz günlerde elimize geçen çok özel bir yazıyı sizlerle paylaşma kararı aldık. Mordor’un karanlık dilinde yazıldığı için çözülme süreci oldukça uzun sürdü. Bu süreçte 20 galon kahve, 2 kiloya yakın pipo tütünü, Bay Uzunkanca’nın ahırındaki ineğin verdiği tüm süt ve sonrasında ineğin kendisi, 12 şişe mürekkep, 40 metre parşömen ve bir tutam sabır tüketildi. Sauron, bu açıdan bakıldığında gerçekten de çok iyi birisiymiş.

Dördüncü Çağın başı, 3. yıl

Kuyutorman yakınlarında bir kamp

Ben, Mubrogh. Nobrogh oğlu, Mubrogh! Yıllarca Sauron’a hizmet vermiş, Barad-dûr kulesinin hizmetkarlarından biriydim. Sauron’un kırmızı gözünü, onurumla taşıdım, onurumla yaşadım, onurumla çarpıştım. Minik hobbitler, şaşalı şarkılar yazan elfler, kör insanlar ve sarhoş cücelerin asla anlayamayacağı bir hikayeyi sizlerle paylaşıyorum.

Sauron, iyi bir adamdı!barad-dur-kulesi

Dagorland Ovası Savaşı sonrasında büyük güç kaybeden karanlık efendimiz, uzun yıllar boyunca fiziksel bedenine dönmenin yollarını aradı. Bunun için tek yapması gereken, kıymetlisini, yani yüzüğünü elde etmekti. Birçok ork öncüsü ve Yüzük Tayfları bu yüzüğü aradı. Efendimizin yeniden bizimle beraber olabilmesi için. Yıllar sonra bir göz olarak, Barad-dûr kulesinin tepesinde belirdiğinde, içimizdeki sevinci anlatabilecek kelimeler yok. Çünkü o güne kadar, orklar sevinç yaşayamamıştı.

Bu yıllarda Sauron, birçok orkun elinden tuttu. Onlara iş ve aş verdi. Savaşmaları için bir sebep, savurmaları için kılıç, balta, mızrak ve gürz verdi. O yıllara kadar çorak topraklarda başıboş gezen orkların artık güvenilir bir işi vardı.

Bu dönemde, Kara Kapıların arkasındaki Mordor topraklarında devasa bir endüstri inşa etti. Kuleler yeniden yapıldı. Surlar güçlendirildi. Kızgın alevlerle dev sanayi alanları yapıldı. Mordor ovasında her daim sıcak bir ateş vardı. Kıyamet Dağı, coşkuyla parlıyor, ork kardeşlerim zevkle çalışıyorlardı. Endüstri o kadar büyüktü ki, Minas Tirith’in surlarından bakıldığında bile gökyüzünün çalışma hırsıyla kıpkırmızı olduğu görülürdü. Mordor, Sanayi Devrimi’nin ve işçi haklarının merkezi haline gelmişti.

lotr-orc

İşte böylesine verimli bir dönemde, büyük ustalarımız, Yüzük Tayfları aramıza katıldı. Hepsi atının üzerinde birer devdi. Sauron’un komutanları. Yüzüğün koruyucuları. Hepsinin farklı bir amacı vardı. Bir zamanlar insan olmalarına rağmen, Sauron’un tekliflerini iyi değerlendirerek, krallıklarını bıraktılar ve orkların önderleri oldular. Hepsinin yüzüğü vardı ve arkadaşları bu sayede daha da kuvvetleniyordu

Liderleri Angmar’ın Cadı Kralı sessiz ve soluk tenliydi. Ama yetim orklara her zaman sahip çıkmıştı. İşte siz, parlak odalarınızda “karanlığın geleceği günlerden” korkarken, biz bu önderlerin arasında aydınlanıyorduk.

lotr-nazgulÖyle bir lider düşünün ki, herkese eşit davranırdı. Yüzük Tayfları ilerleyen yıllarda atlarını kaybettiler. Hepsi birden! Sadece liderleri Cadı Kral’a değil, tüm Yüzük Tayflarının altına rüzgardan daha hızlı kanat çırpan dev kuşlar verdi. Tayf-kuşları deniliyordu onlara. Düşmanlarının kalbine korku salardı.

Dediğim gibi Sauron hep eşitlikten yanaydı. Çalışma alanında engelleri olanlara da olanaklar sağlıyordu. Gözleri görmeyen birini, kör birini, kendi sözcüsü saymıştı. Kim ona bir-iki laf söyleyecek, hemen onu gönderir, kendisini bilgilendirmesini isterdi. Hey gidi Sauron!

Ama bazen sesini her yere duyuramazdı. O dönemde Isengard Sanayi Bölgesi’nde çalışmalarının ilk adımını atacak olan Saruman ile görüşmeye başlamıştı. Tanrılar tarafından bilgelik bahşedilen bu büyülü yaşlı ihtiyarla görüşmek için Palantir taşlarını kullandı. Palantir ile her yerden, her yere mesaj gönderebilir anında sesli görüşmeler sağlayabilirdiniz. Sauron bu alanda, iletişim teknolojisinin de ilk adımlarını atmış oldu. Bir-iki hobbitin elinde oyuncağa dönüşen bu aletin kullanımı oldukça kolaydı. Bir ihtiyar bile kullanabiliyordu.sauron-one-ring

Yüzük tayflarının en önemli amacı, elbette Sauron’un kıymetlisi bulmaktı. Ah o Tek Yüzük! Efendimizin en büyük tutkusu olmuştu. Güç ile doluydu. Bu yüzden sadece Sauron ile konuşurdu. Çünkü efendimiz, karanlığın gücünü kullanmayı çok iyi bilirdi ve yüzük ona cevap verirdi. Elinde gücü kontrol edemeyen, aşağılık insanlar ya da hobbitler asla yüzüğün sesini duyamazdı.

Ben, Mubrogh. Nobrogh oğlu, Mubrogh! Artık Sauron yok. Etrafta başı boş dolaşan, amaçsız birçok ork var. İş olanakları neredeyse yok. Çalışmak isteyenler, hırsızlığa, gaspçılığa ya da korsanlığa başlıyor. Artık eskisi gibi onuruyla işini yapanlardan kalmadı. Hepimizi kıyımdan geçirdiler. Karanlık efendimiz, Sauron gitti gideli Mordor ovalarında artık cıvıldayan ateşler, kükreyen Tayf-kuşları ya da neşeli orklar yok.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Angmar bir yer adıdır. Cadı Kral’ın adı değil. İngilizcesi Witch King of Angmar olunca yanlış çevirmişsiniz. Kendisi Angmar’ın Cadı Kralı’dır.

  2. Bunu yazmak için verdiğiniz çabaya yazık, lise mezunu Sauron fanları gibi yazık gerçekten. Kalitenin altına düşüyorsun frpnet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.