Makaleler

Sadece Çizgi Roman Okurlarının Anlayabileceği 40 Gerçek!

Çizgi roman dünyası pek çok ilginç olay yaşamış ve halen yaşamaya devam eden bir sektör. Çizgi roman sektöründe gerek hayatımızda olan olaylardan esinlenen çizgi romanlar yayınlanmakta, gerekse dünyamızı etkileyen birçok olay yaşanmaktadır.

Bizler de sizlere çizgi roman dünyasından 40 ilginç olayı sunalım istedik. İşte çizgi roman severleri şaşırtacak bazı gerçekler.

1) Pek çok kişinin nefret ettiği Comic Sans fontu, Dave Gibbons’ın Watchmen çizgi romanında kullandığı yazı tipinden doğmuştur. (Dave Gibbons bu fontu “korkunç” olarak nitelendirmiştir)

2) Dünyanın en büyük çizgi roman koleksiyonu, Amerika’da bulunan Library of Congress‘tedir. 100.000‘den fazla sayı bulunmaktadır.

3) Aktör Nicholas Cage‘in bir çizgi roman fanı olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Ghost Rider filmi için kendisi bizzat başvuruda bulunmuştur ve karakeri de çok sevdiğini belirtmiştir. Gerçek ismi Nicholas Coppola olan aktör, ismini çok sevdiği Marvel karakteri Luke Cage’den esinlenerek Nicholas Cage yapmıştır.

4) Çizgi roman yazarları “FLICK” ve “CLINT” gibi sözcükleri kullanmaktan kaçınırlar çünkü bazı tipgrafilerde farklı yazım şekilleri ortaya çıkabilir. (FU*K veya CU*T gibi)

flick-clint

5) Çizgi romanların bir dönem gazete bayilerinde satışı yasaklanmıştır; ta ki kahraman, çizgi romanın sonunda kazanana kadar.

green-lama

6) 1940’larda Green Lama (Yeşil Lama) isimli bir süper kahraman vardı. Kendisi Budist’ti ve özel gücü de reenkarnasyondu.

7) Yine 1940’larda Red Bee (Kızıl Arı) isimli bir süper kahraman vardı ve Naziler’e karşı savaşıyordu. Naziler’e karşı savaşında eğitimli arılar kullanıyordu. En favori arısı ise Michael isimli bir arıydı ve süper kahramanın kemer tokasında yaşıyordu.

8) Bizim dünyamız ve yaşantımız da Marvel Evreni içerisinde yer almaktadır. Bizim dünyamız Earth-1218‘dir.

9) Popun Kralı Michael Jackson, çekilecek bir Spider-Man filminde Örümcek Adam karakterini oynamak istemiş; 1990’lı yıllarda da Marvel Comics’i satın almak istemiştir.

Damage Control

10) Marvel Evreni’nde, kahramanların ve kötülerin kavgasından etkilenen binaları ve yapıları onaran, ayrıca etrafı toparlayan “Damage Control” isimli bir ekip bulunmaktadır.

11) Batman hikayelerinin geçtiği Gotham City, filmlerde her ne kadar filmlerde Manhattan gibi görünse de teknik olarak New Jersey‘de yer almaktadır. Superman hikayelerinin geçtiği Metropolis ise Daleware‘de yer almaktadır.

gotham

12) Bruce Wayne’in sahibi olduğu Wayne Enterprises, aynı zamanda Clark Kent’in çalıştığı Daily Planet gazetesinin de sahibidir. Yani Superman, Batman için çalışmaktadır.

13) Alternatif bir Spider-Man hikayesinde, Mary Jane yaşlanarak kanserden ölür. Kansere sebep olan ise Peter Parker’ın radyasyonlu spermidir.

spiderman-sperm

14) Spider-Man‘in Superman ile karıştırılmaması için karakter isminin arasına tire ( – ) konmuştur.

sheep-boy

15) Alternatif bir gerçeklikte Peter Parker, radyoaktif bir koyun tarafından ısırılıyor ve Koyun-Adam‘a (Sheep-Boy) dönüşüyor.

16) Wolverine’in #131 sayılı “Into Thin Air” hikayesinde, yazarın yazdığı “Killer” (Katil) kelimesi tam anlaşılmamış ve “Kike” (Yahudi) olarak okunup çizgi romana da o şekilde aktarılmıştır. Böylece Sabretooth karakterinin Yahudi olduğu söylentileri ortaya çıkmıştır. (Resim)

17) Alternatif bir Wolverine hikayesinde, 1996 yılında çıkan Star Trek/X-Men çizgi romanında Wolverine ve Spock kavga etmişlerdir. Spock kazanmıştır.

wolverine-spock

18) Kurt Wagner isimli Nightcrawler karakteri mavi derili gibi görünmektedir. Aslında kendisinin tüm vücudu mavi tüylerle kaplıdır.

19) Cyclops, aslında gözlerinden lazer çıkarmıyor. Cyclops’un gözleri, farklı bir evrene geçit görevi görmektedir. Gözlerden çıkan ışın ise o evrenden dünyamıza gelen enerjidir.

squirrel-girl

20) The Avengers ekibinde yer alan Squirrel Girl (Sincap Kız), en güçlü Marvel karakterlerinden biridir. Tek başına hem Doctor Doom‘u hem de Thanos‘u yenmiştir.

21) Captain America, İlk Yenilmez unvanını almış olmasına rağmen, The Avengers ekibinin kurucu kadrosunda değildir ve ekibe sonradan katılmıştır. The Avengers’ın kurucuları The Wasp, Iron Man, Thor, Hulk ve Henry Pym (Ant-Man)’dir.

22) Hulk karakteri ilk olarak gri renkte yaratılmıştır ancak matbaada meydana gelen bir sorundan ötürü ilk Hulk yeşil olarak çıkmıştır. Sonrasında Marvel da bu karakteri yeşil renkte devam ettirmiştir. Sonrasında yaratılan Gri Hulk isimli Hulk varyantı ise bir saygı duruşu niteliğindedir.

23) DC Comics bir keresinde; Clark Kent’in kılık değiştirmesi olayını çok az kişinin gördüğünü ve çok az kişinin onun gerçek kimliğini bildiğini iddia etmişti. Bunun sebebini ise, Clark Kent’in gözlük camlarının Kriptonit camdan yapıldığına ve bu camın insanları hipnotize etmeye yardımcı olduğuna bağlamıştı.

24) 20’den fazla Kriptonit olduğu söylenmektedir. Pembe Kriptonit, Superman’e eşcinsel davranışlar kazandırmaktadır.

25) Superman ilk başlarda uçamamaktadır, sadece yüksek binaların üzerinden zıplayabilmektedir. 1940’larda yapılan Superman çizgi filminde, Superman’in zıplama animasyonunu yapmanın zor olması nedeniyle karakterin uçabilmesine karar verilmiştir.

26) Çok zeki insan anlamına gelen “Brainiac” kelimesi, Superman’in zeki düşmanından sonra sözlüklere girmiştir.

27) Superman’in beyni, bir seferinde Sleez tarafından etki altına alınmıştır ve Superman, bu sayıda seks kaseti çekmeye zorlanmıştır.

superman-sex

28) DC Comics’in en meşhur karakterlerinden Batman, 1960’lı yıllardaki düşük satış rakamlarından dolayı öldürülecekti ve seri sonlandırılacaktı.

29) Batman’in Batcave’i (Yarasa Mağarası) meşhurdur ama hangisi? Batman’in 8 farklı Batcave’e sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bunlardan bir tanesi de Arkham Batcave adındadır ve Arkham Asylum’un altında bulunmaktadır. Diğer Batcaveler’e buradan bakabilirsiniz.

batcave

30) Batman hikayelerinde bahsi geçen Arkham Asylum, ismini H.P. Lovecraft‘ın hikayelerinde geçen ve Massachusetts’in Arkham kasabasında bulunan Arkham Sanatoryum’undan almıştır.

31) Batman’in düşmanlarından olan ve Joker’in de sevgilisi olan Harley Quinn, ilk olarak 90’lı yıllarda Batman çizgi filmi için yaratılmıştır.

32) Batman’in bir sayısında Joker, Birleşmiş Milletler’in İran Büyükelçisi olarak gösterilmiştir.

joker-iran

33) Batman’in sarı oval içerisinde yer alan yarasa sembolü, telif hakları nedeniyle ortaya çıkmıştır çünkü sadece yarasa sembolünün telifini alamamışlardır. (Sadece yarasa sembolü telifi Bacardi’de olabilir) Bu durumu Frank Miller, “The Dark Knight Returns” çizgi romanında şöyle açıklamıştır; “Batman’in sarı oval sembolü göğüste yer alır ve Batman’e ateş edenler için hedef teşkil eder. Sembolün göğüste olmasının sebebi de göğüs zırhının ekstra güçlendirilmiş olmasıdır.”

34) Yeşil Fener Teşkilatı (Green Lantern Corps), evrenin pek çok yerinden seçilen Yeşil Fener üyelerini barındırır. Ekipte Vulcanlı bir Yeşil Fener de vardır.

vulcan-green-lantern

35) Green Lantern Teşkilatı’nın savaştığı Sinistro Teşkilatı’nda bir de predator vardır.

36) Deadpool‘un süper güçlerinden bir tanesi de kendisinin bir çizgi roman kahramanı olduğunu bilmesidir.

37) Wonder Woman’ın ve gerçeklik kırbacının yaratıcısı William Moulton Marston, ayrıca 1. Dünya Savaşı zamanında yalan makinesinin yaratılması sürecinde de çalışmıştır.

38) Adolf Hitler, Marvel Evreni’nde halen yaşamaktadır ve Hate-Monger adıyla kötülüklerini sürdürmektedir.

deaths-head

39) Marvel Evreni karakterlerinden Death’s Head, aynı zamanda Transformers ve Doctor Who’da da yer almıştır. Böylelikle üç farklı evreni birbirine bağlantılı hale getirmiştir.

40) Galactus, her ırk mensubu için farklı bir görünüme sahiptir. Asıl görüntüsü bilinmemektedir. Dünya’da yaşayanlara insan gibi görünmesinin sebebi ise insanların ona bakmasıdır. Başka gezegenlerdeki yaşayanlar da Galactus’u kendileri gibi görmektedir.

galactus

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Chris Pratt Yeni Bir Fantastik Yapımda - Cowboy Ninja Viking

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.