Makaleler

Rey’in Ailesi Hakkında Çok Tartışılacak Yeni Bir Teori Ortaya Çıktı

Star Wars: The Force Awakens ile bu büyük evrene giriş yapan Rey hakkında onlarca teori yazıldı. Çoğu teori, Rey’in aile köklerinin bir Jedi’a dayandığını gösteriyor ama bu seferki teori bir hayli ilgi çekici.

Bu teoriyi okuduğumda kendi kendime “Hadi canım, zorlama olmuş bu kadarı da!” dedim ama biraz araştırma yapıp üzerine düşündüğümde oldukça mantıklı geldi.

Peki bu teori ne mi? Hepsini açıklamadan önce sürpriz kaçıran (SPOILER!)uyarımızı yapalım. The Force Awakens’ı izlemediyseniz (E yuh ama artık) ya da teorilerle ilgilenmiyorsanız, yazımızın geri kalanında fazlasıyla sürpriz kaçıran olduğunu belirtelim.

Rey’in Dedesi Aslında Çok Yakından Tanıdığımız Birisi

Star Wars, hepimizin bildiği üzere Skywalker ailesini konu alıyor. The Force Awakens’da Luke ve Leia’yı gördük ama hikayenin merkezinde Anakin’in de torunu olan Kylo Ren vardı. Şunu da unutmamak gerekiyor ki Skywalker ve Kenobi ailelerinin uzun bir tarihi var. Obi-wan Kenobi, Anakin’i kendisine çırak olarak almıştı. Sonrasında da Obi-wan Kenobi başka bir Skywalker olan Luke’u eğitmişti.

Teoriye göre Obi-wan Kenobi, Anakin’de olduğu gibi yasak bir aşk yaşamıştı. Bunun tohumlarını Clone Wars serisinde görebiliriz. Mandalore gezegeninin düseşi Satine Kryze ve Obi-wan Kenobi arasında tam anlatılmayan bir aşk hikayesi vardı. Seride kendisine yer bulamasa da bu iki karakter arasında bir şeyler olduğu öne sürülüyor. Satine ölmeden önce Obi-wan’ın çocuğuna hamile kalmıştı. Usta Jedi ise çocuğunun olduğunu öğrenememişti.

Satine’in çocuğu, bir Mandalorian askeri tarafından yetiştirilir. Bu felsefeye göre büyüyen çocuk, kökenlerini bilmeden Asiler için çalışmaya başlar. Bu isim Rebels dizisinde karşımıza çıkan Sabine’dan başkası değildir. İsimlerinin bile birbirlerine yakın olması kafalarda soru işaretleri oluşmasına sebep oluyor.

Sabine’ın kiminle aşk yaşadığını henüz bilmiyoruz. Ancak görünen o ki Sabine, eninde sonunda Ghost gemisinin tayfasından Ezra Bridger ile bir şeyler yaşayacak. Ezra’nın Güç’e olan yoğunluğunu ve Sabine’in Kenobi kanını düşündüğümüzde doğan çocuğun Rey olması, onun da Güç’e karşı eğilim halinde olması fazlasıyla mantıklı geliyor.

Bu kısmın biraz zorlama olduğunun ben de farkındayım. Disney neden bu kadar karmaşık bir aşk hikayesi üzerinde dursun ki? Şunu da bir kenara yazmakta fayda var. Disney, bunu sıklıkla yapmayacaklarını açıklasa da Star Wars animasyon serilerindeki karakterleri filmlere de taşıyacağının sinyalini vermişti. Bunu ilk olarak Saw Gerrera’nın, Rogue One filminde oynamasıyla görmüştük.

Işın Kılıcı, Aksan ve Obi-Wan’ın Sesi

Rey’in bir Kenobi olmasını destekleyecek daha birçok ufak notla karşılaşıyoruz. Rey’in film boyunca yaşadıkları, yaptıkları Obi-wan’ın yaşadıkları birebir örtüşüyor.

Çoğu sahnenin çekimi bile neredeyse Obi-wan’ın sahneleriyle aynı. Ayrıca ikisinin de İngiliz aksanıyla konuşuyor olması Rey’in, Kenobi ailesinden olması ihtimalini güçlendiriyor. En kuvvetli destek ise ışın kılıcı…

Rey, Maz Kanata ile tanışmaya gittiğinde, Luke Skywalker’ın kılıcının kendisini çağırdığını duyuyor ve ahşap bir sandık içerisinde ışın kılıcını buluyordu. Kılıcı aldıktan sonra, kılıcın Luke’a ait olduğunu unutmayın, Obi-wan Kenobi’nin sesini net bir biçimde duyabiliyoruz. Hem Ewan McGregor’ın hem de Alec Guinness’in sesi kulağımızda yankılanmıştı.

Kılıç Luke’a ait olduğu halde, neden Obi-wan Kenobi’nin sesini duymuştu? Bence Obi-wan, Güç aracılığıyla Rey’e ulaşmaya çalışıyordu. Skywalker ailesinin de Güç’ü kullanarak birbirlerine seslendiklerini sıklıkla gördük. Anakin Skywalker, annesinin yerini Güç’ü dinleyerek bulmuştu. Luke ve Darth Vader arasındaki kılıç duellosundan sonra Leia da kardeşinin yerini Güç aracılığıyla bulmuştu.

Bunu ele aldığımızda Obi-wan, torunu Rey’e ulaşmaya çalıştığı fikrini ortaya çıkarabiliriz.

Rey’in Güç’e Olan Eğilimi

Rey’in, Güç’e yönelik hassas bir yapısı olduğunu film boyunca gördük. Özellikle yakalandığı sahne çoğumuz için abartılı olsa da üzerinde düşünüldüğünde o kadar da saçma gelmeyecek.

Rey, bir New Order askerine üzerindeki kelepçeleri açmasını ve silahını bırakmasını söylüyordu. Yani anlayacağınız Mind Trick kullanıyordu. Bu Jedi hilesini sıklıkla kullanan isim ise Obi-wan Kenobi’den başkası değil. 

Kenobi’nin usta bir Jedi olduğunu hesaba katarsak ve eğer Ezra’nın da Rey’in babası olduğunu düşünürsek, bu karakterin Güç konusunda usta olmasını kan yoluyla açıklayabiliriz.

Film boyunca bize anlatılmak istenen mesajı görmek istememiş olabiliriz. Rey’in, Luke Skywalker’ın kızı olduğu düşüncesi çok güçlü olsa da J.J. Abrams bizi ters yönlendirmiş olabilir. Bana kalırsa filmin çoğu yerindeki ufak detaylardan Rey’in bir Kenobi olduğu düşüncesini doğrulayabiliriz.

Rey’in kıyafetleri ve Obi-wan Kenobi’nin kıyafetleri birbirlerini çok andırıyor. İkisi de bir çöl gezegeninde yalnız başlarına hayatta kalmaya çalışmışlar. Luke’un mavi ışın kılıcı, Rey’in kolayca kontrolü altına giriyor. Obi-wan Kenobi, Luke’a bu kılıcı verirken ahşap bir sandıktan çıkardığını unutmayın.

Kılıç her ne kadar Skywalker ailesine ait olsa da, önce Anakin sonra Luke, Kylo Ren’in kontrolünü kabul etmiyor çünkü kılıç, iyi tarafın simgesi haline gelmiş. Bu yüzden Rey, karlar içerisinde yatan ışın kılıcını kolaylıkla Güç aracılığıyla eline çekebiliyor.

Kylo Ren’in Kadim Eşyalar Takıntısı

Kylo Ren’in eski Jedi öğretilerinin ürünleri olan eski ve kadim eşyalara takıntılı olduğunu görüyoruz. Filmin başlarında dedesinin yanmış ve büzüşmüş kaskına bakıyor. Ayrıca Rey, mavi ışın kılıcını eline aldığında Kylo Ren ona bakıp “O kılıç bana ait” diyor. Yani dedesine ait olan kılıcı tanıyor.

Hatırlarsanız Rey, kılıca ilk dokunduğunda Kylo Ren ve yanındaki Ren Şövalyeleri’ni karanlık bir atmosferde görüyordu. Güç aracılığıyla gördüğü bu anıda, Kylo Ren’in elinde metal bir cisim tuttuğunu görüyoruz. Yerde yatan kişilerin kim olduğu konusunda yapılmış bir açıklamada, ölenlerin bir klan olduğu söyleniyor.

Arkaplanda gözüken tapınakvari yapının, bir Jedi tapınağı olduğu ve içerisinde de Luke Skywalker’ın yeşil ışın kılıcının yattığı söyleniyor. Bu kişiler ise tapınağı ve kılıcı koruyan Church of the Force fanatikleri. Yani Rogue One ile karşımıza çıkan Chirut Imwe gibilerinin takip ettiği yolun üyeleri.

Kylo Ren’in oraya gitmesindeki amaç Anakin’in kılıcını bulmakken, Luke’un yeşil ışın kılıcını buluyor. Yaşadığı hayal kırıklığı bu yüzden. Rey’in elinde, dedesinin ışın kılıcını gördüğünde kendisini kaybetmesinin sebebi de tamamen bu.

Sonuç

Genele baktığımızda Rey Kenobi teorisi çok zorlama gözüküyor. Ben de farkındayım. Ancak Disney yetkilileri eski ve yeni üçlemeyi bir araya getirmek amacıyla böyle bir yol tercih edebilirler. Yoksa neden Ewan McGregor’un sesine ihtiyaç duymuş olsunlar? Rebels’in yeni sezonunda Obi-Wan Kenobi’nin geri dönmüş olması ve Rogue One filminde de üstü kapalı olsa da bu karakterden bahsetmeleri, izleyiciye sunulacak gerçek öncesi yapılan bir altyapı olsa gerek.

Bir de şu açıdan bakmak lazım, Rey bir Kenobi ise onu eğiten de bir Skywalker olacak. Yıllar önce Luke Skywalker’ı eğiten de bir Kenobi’ydi. Aynı babası Anakin’i eğitenin de bir Kenobi olması gibi. Sonunda bir Skywalker da bir Kenobi’yi yetiştirme fırsatı yakalayacak.

Eğer kafanızda daha fazla soru işareti oluştuysa, bu teoriyi anlatan ve benim de oldukça dikkatimi çeken videoyu aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Çoğu yeri zorlama gelse de önemli noktalara, benim yaptığımdan daha detaylı değinilmiş.

Episode VIII’e kadar Rey’in ailesinin kim olduğunu öğrenemeyeceğiz. O zamana kadar Güç ile bir olun!

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.