Makaleler

Pokemon GO Avcılarına İpuçları

pokemon-banner

Pokemon GO, son dönemin en büyük çılgınlığı. Herkes ellerinde akıllı telefonları ile sokaklarda dolaşıp pokemon avlamaya başladı.

Biz de bu avda size yardımcı olabilecek bazı ipuçları yazdık.

1- Poke topunuza güzel bir falso verebilirsiniz.

Poke topunuzu bir pokemona fırlatmaya hazırlanırken poke topunuzun etrafında parmağınızla küçük bir çember çizerek ona biraz falso verebilirsiniz. Bu atış size aynı zamanda falsolu top bonusu olarak fazlandan XP de verecektir.

pokemon-pokeball

2- Pokemonlar yakınınızda

Sağ alt tarafta bulunan beyaz çubuğun içerisinde yer alan semboller sizin yakınınızdaki pokemonları ve pokemonun ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. Eğer sadece bir siluet görüyorsanız bu pokemonu daha önce hiç görmemişsiniz demektir. Daha önce karşılaştığınız pokemonları net bir şekilde görebilirsiniz. Bunun dışında pokemonların yanında ayak izleri göreceksiniz. 3 ayak izi, o pokemonun sizin çevrenizde ancak uzağınızda olduğunu gösterirken 1 ayak izi ise kısa bir yürüme mesafesinde o pokemonun olduğunu size gösterir. 3 ayak izi, yaklaşık 1 km. mesafede, 2 ayak izi yaklaşık 100 metre mesafede, 1 ayak izi ise yaklaşık 10 metre mesafede olduğunu gösteriyor. Ayak izi görmüyorsanız çevrenize bir bakının, o pokemon etrafınızda bir yerde!

pokemon-go-nearby

3- Poke toplarınızı harcamadan pokemon yakalamak

Poke topları önemli, çok harcamayın. O nedenle pokemon yakalarken de poke toplarınızı fazladan sağa sola fırlatmamanız için yapmanız gereken tek şey poke topuna basıp parmağınızı basılı tutmak. Parmağınızı poke topuna bastırdığınızda pokemonun üzerinde yeşil bir halka belirecek. O halka ne kadar küçükken poke topunu fırlatırsanız yakalama şansınız da o kadar artar. Hatta zamanlamanız doğruysa “great” veya “excellent” gibi ibareler görürseniz fazladan XP de kazanırsınız. Excellent almak çok zordur. Excellent almak size 100 XP kazandırır ama yapmanız gereken, pokemonun üstündeki halka küçükken poke topunuzu o halkanın içine fırlatabilmektir. Zor ama denemeye değer.

pokemon-excellent

4- Sarı halka görüyorsanız yüksek CP’li bir pokemon buldunuz demektir.

CP kısaltması Combat Power -yani Dövüş Gücü- olarak belirtiliyor. CP ne kadar yüksekse pokemon o kadar güçlü demektir. Ancak yüksek CP’ye sahip pokemonları yakalamak da daha zordur. Bu pokemonlar bir sürü poke topu harcamanıza sebep olabilir.

5- Seviyeniz yükseldikçe Razz Berries ve Ultra veya Master poke topları kullanarak şansınızı arttırın.

pokemon-go-ultra-ball

Seviyeniz yeteri kadar yükseldikçe bu malzemeler de Pokestoplar’da belirmeye başlayacak. Razz Berries’i karşınızdaki pokemona yedirebilir ve onu daha kolay yakalayabilirsiniz. Yüksek seviye olan Ultra veya Master poke topları ise pokemonun kaçma şansını çok düşürür.

6- Eğer zamanınız varsa Incense kullanın.

Pokemon-Go-How-to-Use-Incense

Her oyuncu, envanterinde iki adet incense ile oyuna başlar. Bu malzeme kullanıldığında etrafınızda vahşi pokemon belirmesi ihtimale 30 dakikalığına artar. Böylece daha fazla pokemonu Pokedex’e ekleyebilirsiniz. Özellikle incense’i Pokestop gibi pokemonun bol olduğu yerlerde kullanırsanız daha fazla pokemon yakalayabilirsiniz.

7- Incense kalmadı ve para da harcamak istemiyorsanız merkezdeki bir Pokestop’a gidin.

Pokestop-Pokemon-Gym-1

Dükkandan satın alınabilen Lure Module isimli malzeme de Incense gibi çalışıyor ama bu sadece Pokestoplar’da ve herkes için işe yarıyor. Lure Module’ü kullandığınızda bir anda etrafınız pokemon dolabilir, şaşırmayın!

8- Pokemon evrimi için daha fazla şeker mi lazım?

pokemon-go-profesor

Elinizde 20 tane Pidgey var ama siz bir tanesinin evrimleşmesini mi istiyorsunuz? O zaman en çok CP’ye sahip olan Pidgey’i elinizde tutun ve diğer Pidgeyler’i profesöre transfer edin. Profesör de size o pokemona özel candy versin. Siz de bu sayede pokemonunuzu evrimleştirin. Tabii 20 tane Pidgey ile kuş bahçesi kuracağım derseniz o ayrı.

9- Bulduğunuz yumurtaları hemen kuluçka makinesine koyun!

pokemon-go-yumurta

Çantanızda bir adet kuluçka makinesi (Incubator) mevcut. Yumurtalarınızı makineye koyun ve yürümeye başlayın. Her yumurtanın çatlama mesafesi ayrı. Bazıları 2 km. yürüdüğünüzde çatlarken bazıları 10 km. yürüdüğünüzde çatlar. Ama 10 km. yürümenize ihtiyaç duyan yumurtadan daha nadir bir pokemon çıkar. Hemen söyleyelim, araba ile gitmeniz işe yaramaz, yürümelisiniz. :)

10- Pokemonların türüne göre olan alanlarda avlanın

Mesela bir su pokemonu bulmak istiyorsanız deniz, göl, dere kenarı gibi yerler daha uygun olacaktır. Dark-type pokemon arıyorsanız geceleri çıkmanız daha faydalı olacaktır. Tabii ki su pokemonunu dağda da bulabilirsiniz ama su kenarında bulma ihtimaliniz daha fazla.

11- Pokemon avlarken kamerayı kapatabilirsiniz.

pokemon-go-kamera

Pokemon avlama ekranının sağ üst köşesinde AR (Augmented Reality) butonu var. Bu butona basarak kamerayı kapatabilirsiniz. Bazı ortamlarda kameranın açık olması kafa karıştırabiliyor veya çevreden garip bakışlara sebep olabiliyor.

12- Piliniz hemen tükenmesin.

Oyunun ayarlarındaki Battery Saver işaretini açarak pilden tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu sayede uzun yolculuklarda daha fazla pokemon yakalayabilirsiniz! Bu özelliği açtığınızda ekranı baş aşağı çevirirseniz ekran kararıyor ama uygulama çalışıyor. Battery Saver’ı açıp telefonu baş aşağı biçimde cebinize koyup yürürseniz bir pokemon ile karşılaştığınızda telefon titriyor. Tabii bunu yaparken telefonun ekran kapanma süresini de göz önünde bulundurmalısınız. Telefon ekranınız kapanırsa uygulama çalışmıyor görünür.

13- Ölen ya da yaralanan pokemona ne yapmalı?

pokemon-hospital-getty.jpg

Pokemonlarınızla savaşa girdikten sonra üzülmeyin, pokemonlarınız ölüp yok olmuyor. 0 HP olarak görünen pokemonları canlandırmak için Pokestoplar’dan alacağınız Revive kristalini kullanabilirsiniz. Eğer pokemonunuzun canı 0 değilse Potion kullanarak onu iyileştirebilirsiniz.

14- Pokestopları sık sık ziyaret edin.

Pokestoplar kullanıldığı anda mora dönüşüyor ancak bir bakmışsınız yine mavi olmuş. Bu bir hata değil. Pokestoplar 5 dakikada bir sıfırlanıyor. Yani her 5 dakikada bir pokestoptan ürün toplamanız mümkün. Bu nedenle pokestopları akıllıca kullanın. Mesela bol pokestop olan bir alanda yürüyerek daire çizerseniz bol bol eşya toplayabilirsiniz.

15- Eevee’nin Evrimi

eevee

Eevee’nin evrimi ile ilgili bir sürü söylenti dolaşıyor. Evrimleşmeden önce saldırı özelliği Dig ise Flareon olur, Swift ise Vaporeon olur, Body Slam ise Jolteon diye teoriler var. Hayır! Eevee’nin evrimi tamamen rasgele olmaktadır. Yalan yanlış şeylere inanmayın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Battery Saver modunda telefonu dik ve ters bir şekilde tutarsanız ekran koruyucusu giriyor ve yakınlarda pokemon olunca telefon titreşiyor böylecr şarj az harcıyor. Şey acaba bisiklet sürerek de yumurta çatlatabiliyor muyuz :D

  2. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki cp si en yüksek olan en iyi demek değil. Bende 300 cp li bir pokemon varken 150 cp li başka bir pokemonun canı ondan 15 daha az ama çok çok daha fazla vuruyor.

  3. saatte 30km idi yanlış hatırlamıyorsam. bu hızın üstüne çıkmadığın sürece evet

  4. 5lvl üzeri isen görünmesi lazım yok hala gorunmuyorsa apk yi sil başka yerden yüklemeyi dene

  5. Eevee ye Rainer ismini verirseniz Vaporeon , Pyro ismini verirseniz Flareon , Sparky ismini verirsenizde Jolteon olur. Ben denedim hemde 2 kere ve gerçekten işe yarıyor :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.