Makaleler

Pixels Filminde Göreceğimiz Klasik Oyunlar

Pac-Man (1980)

Dünyanın en çok bilinen, bir sembol haline gelmiş oyun karakteri olan Pac-Man, ilk olarak 1980 yılında Namco firması tarafından arcade makineleri için üretilmiş bir oyundur.

pac-man

Pac-Man, kendisini yakalamaya çalışan Blinky, Pinky, Inky ve Clyde isimli 4 yaratıktan kaçmaya çalışırken labirent içerisindeki tüm topakları yemeye çalışmaktadır. Bu sırada labirent içerisindeki bazı özel yiyecekleri yiyerek hem puan kazanabilir hem de kendisini kovalayan 4 yaratığın, Pac-Man tarafından yenilebilir hale gelmesini sağlayabilir. Amaç ise tüm labirentleri sırayla tamamlayarak, yaratıklara yakalanmadan topakların hepsini yiyebilmektir. Bu kadar çok yediğinden midir bilinmez, bu oyun ülkemizde “Dobişko” adıyla da piyasaya girmiştir.

YouTube player

Galaga (1981)

galaga

Uzay gemisini kontrol ederek böcek benzeri uzaylı düşmanları yok etmeye çalıştığımız bir macera oyunu. Bu oyun da 1981 yılında arcade makineleri için üretilmiştir.

Özel bir düzen halinde bize karşı koyan yaratık ordusuna karşı tek başımıza büyük bir zafer kazanmaya çalıştığımız, ateş ederek onları yok ettiğimiz bir oyun. Bu oyunun ismini Lost dizisini izleyenler, oradaki Galaga isimli denizaltıdan hatırlayabilirler. Çünkü Lost’un senaristleri, zaman buldukça bu oyunu oynuyorlarmış. Hatta 2012’deki The Avengers filminde de S.H.I.E.L.D. ajanları Galaga oynarken görülüyor.

YouTube player

Dig Dug (1982)

dig-dug

Oyundaki amaç, toprak altında gezinen yaratıkları öldürmek. Toprağı kazarak o yaratıklarla yüzleşiyor ve onları öldürmeye çalışıyoruz. İki tür yaratık var; bunlardan bir tanesi sarı gözlük giyen ve domatesten esinlenilen Pookas isimli yaratık ve diğeri de ejderha benzeri Fygars isimli yaratık.

Aslında bu yaratıklar kendi hallerinde toprak altında takılıyorlar. Ne diye öldürmeye çalışıyoruz acaba…

YouTube player

Donkey Kong (1981)

donkey-kong

Donkey Kong oyunu da çok bilinen klasiklerden birisidir. 1981 yılında Nintento tarafından arcade makineleri için üretilmiştir. Donkey Kong, oyun tarihi açısından da önemlidir çünkü zıplama özelliğinin kullanıldığı ilk oyundur.

Oyunda Jumpman isimli bir karakteri canlandırıyoruz. Jumpman’in kızı Pauline, Donkey Kong tarafından kaçırılmıştır ve Jumpman, Donkey Kong’un attığı fıçılardan kaçarak kızına ulaşmaya çalışıyor. Fıçıların üzerinden atlayabilir, çekici alarak fıçıları parçalayabilir ve merdivenleri kullanarak fıçılardan kaçınabilirsiniz. Jumpman ismi size garip gelebilir ancak Jumpman karakteri, daha sonradan tüm oyuncuların tanıdığı Mario olarak anılacaktır. Kısacası Mario, ilk kez bu oyunda ortaya çıkmıştır.

YouTube player

Q*bert (1982)

q-bert

Sevimli canavar Q*bert, piramit şeklindeki platformlardan oluşan bir alan üzerine zıplayarak ilerlemektedir. Her platform farklı bir renge sahiptir ve Q*bert, bu platformlar üzerine her zıpladığında renkler değişmektedir. Amacımız ise tüm kareleri aynı renge getirerek bölümü tamamlamaktır. Bu sırada bize engel olmaya çalışan minik canavarlardan da kaçınmamız gerekiyor tabii ki.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

Önceki sayfa 1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.