Makaleler

Pennywise Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Bu yazıyı yazmanın benim için ne kadar zor olduğunu bilen bilir. Palyaçolardan korkarım ve bunun sebebi de tabii ki IT filmindeki Pennywise. Neyse ki yalnız değilim. 1990 yılındaki IT filminden sonra yapılan psikolojik araştırmalar, dünyada pek çok insanda palyaço fobisinin (Koulrofobi) arttığını göstermiştir.

Bazı insanlar korktukları şeyler hakkında bir şeyler duymaktan bile çekinir ancak ben korktuğum şeyler hakkında araştırmalar yapmayı severim. Mesela örümceklerden de korkarım ama bununla birlikte örümcekler hakkında da çok fazla şey izler (izlemek iyi olmuyor ama) ve araştırırım.

Şimdi Pennywise’ı ele aldığımda bu palyaço aslında benim tüm korkularımın vücut bulmuş hali. Palyaço olarak insanlara görünürken kendisi örümceğe de dönüşebiliyor… … …Neyse… Şimdi Stephen King‘in IT (O) eserinin korkunç palyaçosu Pennywise’ın az bilinen yönlerini sizlere anlatayım. Siz de neyden korktuğunuzu daha iyi bilin!

Yaklaşık 30 Yılda Bir Yeryüzüne İnen Dehşet

ABD’de bulunan Derry isimli kasaba, herkesin birbirini tanıdığı sakin bir yerdir ancak 27 yılda bir (aslında ortalama 30 yıldır bu süre) kasabada sorunlar olur. 1851 yılında bir yangın, sonrasında fabrikada yaşanan sorunlar ve ilk IT filmini izlediğimiz yaşananlar. Kasabada ne zaman bir olay olsa Pennywise da uykusundan uyanır. 

Kendilerine Kaybedenler Kulübü (The Losers Club) ismi veren bir grup arkadaş, Pennywise’ı yok etmeye yemin eder ve 1985 yılında bunu başarır ancak önceki filmde de öğrendiğimiz üzere Pennywise, 27 yılda bir ortaya çıkmaktadır. Hatta 1984-1985 yılında saklandığı yerde yokedilmeden önce Kaybedenler Kulübü ile ilk kez 1957-1958 yıllarında karşılaşır.

Evet, son filmimiz 1990 yılındaydı ve yeni film de 2017’de vizyona giriyor. 1990 + 27 = 2017

Daha bu film duyurulmadan yıllar önce, 2017 yılında yeni bir filmin gelebileceğini öngörmüştüm ve doğru çıktı. Bakarsınız 2044 yılında yeni bir IT filmi daha yapılır.

Pennywise Aslında Ne?

Pennywise’ın geçmişi biraz şüpheli ama bildiğimiz tek şey, onun Dünya’dan olmadığı. Kendisi dünyadışı bir varlık. Hatta kendisi bizim evrenimizden bile değil. Pennywise, Macroverse adı verilen pek çok evrenin bulunduğu bir düzlemde yaşıyor. Hatta “Ölüm Işıkları” diye geçen küçük bir düzlemde varolduğu rivayet edilir. Filmde de görünen parlak ışıkların Ölüm Işıkları olduğu söylenir. Big Bang’den beri varolan bu yaratık, milyonlarca yıl önce bir asteroid ile birlikte, günümüzde Derry Kasabası olarak bilinen yere düşüyor. İlk olarak da 1715 yılında ortaya çıkıyor.

İnsanlar ona pek çok isim veriyorlar. Bunlardan bazıları: IT, Pennywise the Dancing Clown (Danseden Palyaço Pennywise), Robert “Bob” Gray (Bunun asıl ismi olduğu düşünülmektedir), The Eater of the Worlds (Dünyaları Yiyen).

Diğer Stephen King Romanlarında da Var!

Pennywise ile hepimiz Stephen King’in IT romanında tanıştık ancak tıpkı Kara Kule serisinde olduğu gibi Stephen King’in romanları da birbiriyle bir şekilde bağlantılı.

Stephen King’in dilimize Şeffaf diye çevrilen The Tommyknockers kitabında karakterlerden birisi fırtınada Derry’ye doğru ilerlerken yol kenarında bir palyaço görür. Stephen King’in Rüya Avcısı adıyla dilimize kazandırılan The Dreamcatcher kitabında da Bay Grey (Pennywise’ın isimlerinden biridir), duvarda “Pennwise Lives” (Pennywise Yaşıyor) yazdığını görür.

Aynı karakter Gray Matter, 11/22/63 ve Insomnia romanlarında da karşımıza çıkar.

Pennywise Nereden Esinlenildi?

Pek çok IT hayranı, Pennywise karakterinin 1970’li yıllarda palyaço kılığında 27 çocuk öldüren seri katil John Wayne Gacy’den esinlenildiğini düşünür. Doğum günü partilerine palyaço olarak katılan John Wayne Gacy‘nin şizofreni problemi vardır ve alter egosu olan Palyaço Pogo isimli bir karakteri daha vardır. Gacy, cinayetleri de Pogo’nun işlediğini savunur.

Stephen King, Gacy konusunda bir açıklama yapmamıştır ancak asıl esinlenmenin Bozo the Clown (Palyaço Bozo) isimli televizyon programındaki palyaçodan olduğunu söylemiştir. Bununla birlikte Clarabell isimli palyaçodan ve McDonald’s restoranlarının maskotu olan Ronald McDonald‘dan da esinlendiğini belirtmiştir.

Pennywise En Çok Korkmuş Kişilerin Etini Seviyor

Pennywise, 27 yılda bir Derry’de ortaya çıkarak açlığını gideriyor. Ortaya çıkma amacı bu. Lakin avlarıyla beslenmeden önce onları korkutmayı seviyor çünkü Pennywise en çok “korkmuş et” seviyor! Hatta Pennywise’ın Kaybedenler Kulübüne söylediği, “Korktuğunuz zaman daha lezzetli oluyorsunuz!” sözü hâlâ kulaklarımdadır.

Sonuç olarak; korkmuş et lezzetlidir, küçük çocukları korkutmak kolaydır. İşte Pennywise’ın neden palyaço olarak karşımıza çıktığını özetleyen bir durum.

Pennywise Sadece Palyaço Değildir!

Pennywise, 1990 yılındaki filmde karşımıza palyaço ve örümcek olarak karşımıza çıktı ancak Pennywise, evrenler ötesi bir yaratık ve kendisi her şekle girebiliyor.

Örümcek, palyaço, kurtadam, mumya, Kara Göl’ün Canavarı, dev bir karga, cüzzamlı, pirana sürüsü, Jaws filmindeki köpekbalığı, Dracula, Frankenstein’ın canavarı, Hansel ve Gretel’deki cadı, zombi gibi karakterler bunlardan sadece bazıları.

Pennywise, avlamakta olduğu kişilerin zihnine girerek onların en çok korktuğu şekilde karşılarına çıkar. Bu durum, şekline girdiği yaratığın zayıflığını da beraberinde getirir. Mesela kurtadama dönüşen Pennywise, gümüş mermilerden ölümcül hasar alır.

Pennywise’ın Güçleri

Macroverse’ten gelen bu yaratık sadece şekil değiştirmiyor tabii ki. Kendisi çok güçlü illüzyonlar yaratabiliyor ki bunu 1990 yılındaki filmde fotoğrafların canlanmasıyla ve Ay’ın üzerinde kendisini göstermesiyle görmüştük. Görünmez ve yarı-görünmez olabilme özelliği de var.

Ayrıca hızlı iyileşme ve vücudunu yenileme, telepati, zihin kontrolü ve beyin yıkama, ışınlanma, tek dokunuşla bitkileri öldürme, havayı kontrol edebilme, telekinezi (eşyaları beyin gücüyle hareket ettirme) ve ışıkları kontrol edebilme gücü olan fotokinetik gibi güçleri vardır.

Pennywise’ın En Büyük Düşmanı: Kaplumbağa

İlk başta komik gelebilir lakin bahsettiğimiz şey basit bir kaplumbağa değil. Bu kaplumbağa, Kara Kule serisinde Maturin adıyla geçen, çağlar önce evrenimizi ve bilinen daha pek çok evreni yaratmış olan bir Macroverse yaratığıdır.

Kara Kule serisinde de Işın’ın Koruyucuları’ndan birisi olarak geçer. Bu kaplumbağa ve IT, varoluştan bu yana ebedi düşmanlardır. Birisi yaratıcı, diğeri yokedici olarak karşı karşıya gelirler.

Pennywise’ı Nasıl Yeneceğiz?

Pennywise, her ne kadar korkutmayı başarsa ve bu korkularla daha da güçlense de fiziksel olarak zayıf bir karakter. Bununla birlikte insanların zihinlerini etkileyebildiği için korkuları enjekte ederek onları güçsüzleştiriyor. Pennywise’ı yenmenin tek yolu korkusuzluk ve cesaret.

Pennywise genellikle avlarını tek başına yakalamayı ve onları korkutmayı sever çünkü birlikten kuvvet doğar ve Pennywise da zayıflar. Hatırlarsanız Kaybedenler Kulübü de Pennywise’a karşı bir araya gelmişler ve korkan arkadaşlarını cesaretlendirerek onun üstesinden gelmişlerdi. Kısaca dostluk, sevgi, güven her şeyin üstesinden geliyor!

Alice Cooper, Pennywise Olacaktı!

1990 yılında televizyonda 2 bölüm olarak yayınlanan IT filminde palyaço Pennywise’ı aktör Tim Curry çok başarılı bir şekilde canlandırmıştı. Ancak Tim Curry bu rol için seçilmeden önce şarkıcı Alice Cooper bu rol için düşünülmüş.

Tim Curry, harika bir iş çıkarmıştı ancak alternatif bir filmde Alice Cooper’ı Pennywise olarak görmek isterim doğrusu.

Pennywise’ın Saçı

1990 yılında Tim Curry’nin canlandırdığı Pennywise’ı kırmızı saçları hafızamızdadır. İşte o saçların peruk olmadığını size söylesek… Bu saçlar, Tim Curry’nin kırmızıya boyanmış kendi saçları. Bu da Tim Curry’nin şüphesiz role daha iyi odaklanmasını sağlamış.

Pennywise, George A. Romero’ya Emanet Edilecekti

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden, sinemada modern zombi konseptini yaratan yönetmen George A. Romero, IT filmini yönetmek için anlaşmıştı. ABC kanalı ve yapımcı Lorimar ile anlaşan Romero, filmin 6 saatlik bir mini-dizi sunacaktı ancak aynı dönemde yönetmenliğini üstlendiği Night of the Living Dead filmi için projeden ayrılmıştı.

Şimdi sizi korkularınızla ve palyaçolarınızla başbaşa bırakıyorum…

Kaynaklar

  • http://stephenking.wikia.com/wiki/It_(creature)
  • http://horrorfreaknews.com/13-facts-probably-didnt-know-pennywise
  • http://diply.com/omg-facts/article/facts-about-stephen-king-it

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.