Makaleler

Öte Diyarlar #5 – Pendragon

ote-diyarlar-pendragon

Bu haftaki öte diyarımız Pendragon, isminden anlaşılacağı üzere Merlin dönemi Britanya’sını konu alıyor. Standart kronolojiyi takip ettiğimiz takdirde oyuncular baba Uther Pendragon döneminde başlayıp Arthur’un ölümüne dek süren bir zaman diliminde at binip kılıç kuşanıyorlar.

Seyislikten şövalyeliğe terfi edişle başlayan macera bizi ufak derebeylere dönüştürüyor.

DİYAR

Pendragon için tam bir Kral Arthur masalı diyebiliriz. Merlin hikâyelerini süsleyen büyüler, mistik yaratıklar, şövalyelik kurumu ve romantizm her yönüyle oyunda yerini alıyor. Oyunda her türlü fantastik unsur yer almasına rağmen girişte bahsettiğim gibi her oyuncu bir şövalye rolüne bürünüyor. Ailesini gururlandırmak, şan şöhretini arttırmak ve en önemlisi kralına hizmet etmek üzere ömrünü adıyor.

pendragon-frp1

Karanlık çağlarda başlayan oyun Rönesans öncesi Güller Savaşı ile son buluyor. Dönemin silahlarını, zırhlarını, kale yapılarını ve gelenek göreneklerini oldukça detaylı bir şekilde yansıtan oyunda Britanyalıların yanı sıra Keltler, Saksonlar ve Piktler gibi “barbar” ırklar da yer alıyor. Britanya fantezisinin olmazsa olmazı Peri diyarları da emrimize amade. Karakterlerimizin hepsi Britanyalı olmak zorunda olsa da ileride anlatacağım karakter yaratma seçenekleri içinde geçmişi bu ırklarla karışmış karakterler de yaratılabiliyor.

DÖNEM

Pendragon oyunlarının M.S. 485 yılında başladığı varsayılıyor. Bu yıl Uther Pendragon’un oğlu Arthur doğmadan birkaç yıl öncesi. Gerçeğe olabildiğince uygun bir oyun hazırlamak isteyenler için yıl yıl olaylar kronolojisi de oyun kural kitabında veriliyor. Bu takvime göre Arthur’un krallık dönemi efsanevi kılıç Excalibur’u taştan çektiği 510 yılından Avalon’a uğurlandığı 565’e kadar 55 yıl sürüyor.

pendragon_screen_by_remton-d7cunew

KARAKTER YARATIMI

Şövalye yaveri olarak eğitimlerine başlayan, asil kandan gelen oyuncularımız 21 yaşına erdiklerinde şövalye unvanı alıyorlar ve oyun başlıyor. Karakterimizin ismini döneme uygun olarak seçtikten sonra memleket, kültür ve din seçimi yapıyoruz. Standart bir oyunda bütün şövalyeler Salisbury ve çevresinde doğmuş kabul ediliyorlar. Kültür olarak Britanya’nın hâkim kültürü Cymric seçilirken karakterimiz Hristiyan veya Pagan olabiliyor. Babamızın ismini seçtikten sonra şövalye sınıfına karar veriyoruz. Genelde bütün oyuncuların babaları derebeyine bağlı vassal knight sınıfından oluyorlar.

Orta çağda evin kaçıncı oğlu olduğunuz çok önemli bir konu, bu yüzden babamızın ilk oğlu olarak oyuna başlıyoruz. Hizmet edeceğimiz Lordu seçeceğimiz kısım da diğer çoğu unsur gibi önceden belirlenmiş. Salisbury Kontu Sör Roderick’in hizmetinde hepimizin babası. Ailenizin ikametgâhı olan malikâneyi tespit etmek için Salisbury bölgesindeki 20 malikâneyi sıralayan listede 20’lik zar atıyoruz. Bu noktadan sonra oyunun biraz daha sisteme yönelik özelliklerine karar veriyoruz. Trait adı verilen özellikler karakterimizin 13 adet karşılıklı olarak belirlenmiş özellik çiftinden hangisine yatkın olduğunu sayısal olarak belirliyor.

pendragon_rpg

Birazdan örneklerini vereceğim bu özelliklerden başlangıçta hangilerine daha fazla sahip olduğumuzu dini geçmişimiz belirliyor. Roma tipi Hristiyan, Britanya tipi Hristiyan ve Pagan karakterler oyuna farklı değerlere sahip olarak başlıyorlar. Toplamı her zaman 20 olmak zorunda olan özellik çiftlerimize örnek olarak Enerjik/Tembel, Bağışlayan/Kindar, Dürüst/Yalancı verebilirim. Bu çiftlere vereceğimiz puanlarla karakterimizin ahlaki ve zihinsel durumunu yapılandırabiliyoruz.

Passions denen tutkular kısmında karakterimizin derinlerine işlenmiş hissiyatlara değiniyoruz. Oyun akışında değişebilen bu tutkular oyun başında Sadakat (Lorduna karşı), Sevgi (Ailesine karşı), Misafirperverlik, Onur ve Nefret (Saksonlara karşı) olarak sıralanıyor.

Daha sonra şövalyemizi fiziksel olarak tanımlayan unsurlara geçiyoruz. Çoğu RYO’dan aşina olduğumuz sistem için Pendragon’da karakterin cüssesini tanımlayan Size, çeviklik belirten Dexterity, kas gücünü belirten Strength, dayanıklılığını gösteren Constitution ve dış görünüşünü yansıtan Appearance bulunuyor. Fark edebileceğiniz gibi neredeyse her oyunda olup da oyuncuların büyük bir kısmının rolüne pek yansıtma ihtiyacı hissetmediği Zekâ ve Bilgelik gibi değerler Pendragon’da bulunmuyor. Kural kitabına göre şövalyelerin zekâ düzeyi onları oynatan oyuncununkiyle aynı varsayılıyor.

Sırada yetenek seçimi var. Pendragon’un yetenekleri döneme ve oyunun konseptine uygun olarak seçilmiş. Verebileceğim örnekler arasında aklıma ilk gelenler Teknecilik, Farkındalık, Dans, Peri Bilgisi, Avcılık, Yalan, Binicilik, Mızrak, Yüzme ve Turnuva Bilgisi.

Şövalyemizin flama desenine de karar verdikten sonra sıra geliyor malvarlığına. Soylu bir aileden geldiğini söylediğim şövalyemizin atları, kişisel silah ve zırhları, kendine ait bir yaverinin yanında yine verilen tabloya göre atılacak bir yirmilik zarla belirlenecek ek zenginlikleri bulunuyor.

pendragon-rulebook

ŞAN ŞÖHRET

Oyundaki en önemli mekaniklerden birisini Glory oluşturuyor. Bildiğimiz üzere o dönemde bir şövalye için yükselmenin tek yolu tanınmaktan geçiyordu. Bu yüzden yaptığımız her görev, katıldığımız her turnuva, hatta kralımızın veya lordumuzun huzurundayken yaptığımız etkileyici bir konuşma bize oyun içinde Glory puanı olarak geri dönüyor. Oyun içinde bir çeşit seviye sistemine benzetebileceğimiz Şövalyelik Derecesi de Glory üzerinden belirleniyor. Örneğin 1000 Glory’de yaverlikten şövalyeliğe erişen karakterlerimiz 2000 Glory’de Saygıdeğer Şövalyeliğe adım atıyor. Bu liste böyle Efsanevi Şövalyeye kadar gidiyor. Evlilik de bu oyunda şöhret kazanmanın bir diğer yolu. İki kişi evlendiği vakit diğerinin sahip olduğu Glory puanı kadar Glory kazanıyor. Babamızın seviyesine göre de her yıl düzenli Glory kazandığımızı göz önünde bulundurursak varlıklı, soylu bir ailenin kızıyla evlenmek akıllıca olacaktır. Evlilik konusu bu oyunda oldukça önemli bir konu. Bunun ilk sebebi karakterlerimiz şövalye olmaları sebebiyle sürekli savaş ve tehlikenin içinde olacaklar. Sağlık biliminin yetersizliği de göz önünde bulundurulduğunda karakterlerinizin sürekli öleceğini öngörmek pek zor değil. Bu durumda karakterin kardeşiyle de yola devam edilebiliyor lakin oyun için en makbulü karakterin oğluyla devam etmek. Böylece eski Glory’nizi aynen devam ettirebiliyorsunuz. Bunun için de düzgün bir evlilik ve bol bol çocuk yapmalısınız. Eşinizin oyun içerisinde bir diğer önemi de malikânenizin idaresi. Oyunda sizin dışınızda idare edilen karakterlerin de sizinki kadar detaylı olmasa da bir karakter kâğıtları mevcut. Eşiniz için de en önemli değerlerden bir tanesi Ev İdaresi yeteneği. Pendragon’un yıllık düzen sisteminden ileride ayrı bir paragrafta bahsedeceğim. Buradaki özellikle Kış safhasında karakterin o yılki hasatı vesairesi hesaplanacağı için eşinizin veya sizin Ev İdaresi yeteneğiniz gelecek seneki maddi durumunuzu doğrudan etkileyecek.

KIŞ SAFHASI

Pendragon’da yıllar çeşitli safhalara ayrılıyor. Yılın ilk aylarından itibaren havaların güzelleşmesiyle birlikte aksiyon başlıyor. Çiçeklerin açmasıyla kutlanan Paskalya Şöleni’nden sonra devriyeler, seferler, toplantılar, şenlikler her şey bu safhada gerçekleşiyor. Yaklaşık kışa kadar süren bu safhadan sonra ise hasat zamanıyla birlikte Kış safhası geliyor. Ulaşımın atlarla yapıldığı bu Orta Çağ zamanlarında kabul edersiniz ki kışın sefere çıkmak mümkün değil. Bu yüzden bu safhada oyunun mikro-ekonomi kısmı devreye giriyor. Karakterler yapmış oldukları hareketlere binaen tecrübe kazanıyor, yaşlanıyor ve ekonomik bilinmeyenleri çözüme kavuşturuyor. Şövalyelerimiz 35 yaşına gelene kadar yaşlanma kısmı kullanılmasa da bu yaştan sonra atacağınız zara bağlı olarak özelliklerinizde azalma olabiliyor. Yaşlanmadan sonra gelelim bahsettiğim mikro-ekonomiye. Şu aşamada atacağınız zarlar atlarınızın durumundan o seneki çocuk durumuna, silahlarınızın kalitesinden ailede skandal yaratabilecek hadiselere birçok şeyi etkiliyor. Gelecek kötü bir zarla eş ve çocuğunuzu doğumda kaybedebilir, halanızın bir Necromancer olduğu dedikodusuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tabloların oyuna oldukça değişik ve bilinmezlik getiren bir hava kattığını söylemek zorundayım. Çok hoşuma gitmişti oynatırken.

pendragon-chronicles

HAZIR MACERA

Oyunlarında hazır macera kullanmaktan hoşlanan oyun yöneticilerine The Great Pendragon Campaign’i tavsiye ederim. Uther döneminden başlayan kumpanya sizi Merlin’le büyülü yaratıklarla karşılaştıracak, Britanya’nın kaderini çizen meydan savaşlarının içine atacak. Hatta karakterlerimiz biraz Glory kazanıp tanınmaya başladıktan sonra yapılacak seferlerden hangisine katılmak istedikleri konusunda bile söz sahibi olacaklar. Oldukça detaylı, güzel bir tasarım olmuş.

SON SÖZ

Pendragon bence orta çağ Avrupa’sında geçen bir oyun oynamak isteyenlerin ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. İsterseniz Merlin, periler vesairenin katılımıyla tam bir Arthur efsanesi yaşayabilir ya da bunların dozunu asgari düzeyde tutup şövalye yaşantısı, derebeylik yönetimi, onur ve turnuvalarla geçen bir ömür tasarlayabilirsiniz.

Pendragon FRP sisteminin kitaplarını hemen buradan satın alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Etkinliklerde FRP Oynamak ve Oynatmak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu