Makaleler

Mutlaka Oynamanız Gereken 5 Munchkin Oyunu

munchkin-klasik-banner

Steve Jackson Games tarafından yaratılan ve piyasaya sürülen Munchkin oyunu hem eğlenceli kartları hem de oynayanları kahkahalara boğan oyun yapısı ile masaüstü oyunları sevenlerin en favorileri arasında yer alıyor.

Munchkin nedir, nasıl oynanır diye saatlerce anlatmayacağız lakin burada anlatılmışı var, o nedenle hemen konuya girip fantastik ve eğlenceli yapısıyla mutlaka oynamanız gereken Munchkin oyunlarını kısaca anlatacağız.

1) Munchkin (Klasik)

munchkinKimse yokken elfler, cüceler, savaşçılar ve büyücüler vardı. Evet, klasik Munchkin oyununda her oyuncu fantastik bir ırk veya bir sınıfı canlandırıyordu. Tıpkı ilk FRP sistemi Dungeons and Dragons gibi. Oyun da zaten masaüstünde kartlarla oynanan eğlenceli bir rol yapma oyunu şeklinde düşünülmüş. Destede az önce de bahsettiğimiz gibi elf, cüce, insan, hırsız, savaşçı, büyücü gibi ırk veya sınıf belirleyen kartlar var, böylece kendimize ırk veya sınıf seçebiliyoruz. Sonrasında ise zindanlarda kapıları açarak fantastik yaratıkları öldürmeye ve hazinelerini çalmaya çalışıyoruz.

Eğer ilk önce diğer bir Munchkin oyunu denediyseniz bile bu ilk oyunu mutlaka oynayın. Üstelik Munchkin’in klasik oyunu için 8 tane de ek kart paketi yayınlandı. Bunları da desteye katarak oyununuzu genişletebilirsiniz.

Bir de bu Munchkin’in Deluxe Edition’ı var. Onda da kartlara ek olarak bir de oyun alanı ve oyuncular için karakter portreleri hazırlanmış.

Hemen satın al

Türkçe versiyonunu satın al!

2) Munchkin Cthulhu

munchkin-cthulhuKorku, gizem, Lovecraft hikayeleri, karanlık, kasvet ve tabii ki Cthulhu… Call of Cthulhu konseptini sevenler veya Cthulhu mitosuna ilgi duyanlar için hazırlanmış oldukça eğlenceli bir set. Baştan uyaralım, eğer Cthulhu mitosu hakkında pek bir şey bilmiyorsanız oyundaki kartlar size anlamsız gelebilir hatta göndermelerin hiçbirini anlamayabilirsiniz; o nedenle Cthulhu konseptine ait bir şey bilmiyorsanız bu oyun sizin için çok sıkıcı olacaktır. Ama Cthulhu hakkında çok şey okumuş bir araştırmacıysanız Munchkin Cthulhu tam aradığınız kart oyunu. Bu oyunda klasik Munchkin gibi ırklar yok, herkes insan ancak Investigator, Cultist gibi 4 tane sınıf var. Oyun sonu canavarı da tabii ki Cthulhu. Eğer erkenden karşılaşırsanız durum zor tabii ki. :)

Korku ve Cthulhu mitosunu sevenlerin en çok keyif alacakları Munchkin seti olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle oynayın!

Hemen satın al

3) The Good, the Bad, and the Munchkin

the-good-the-bad-and-the-munchkinVahşi Batı’nın kanla beslenen çorak topraklarında hayatta kalabilecek misiniz?..

Outlaw, Dude, Indian veya Cowboy olarak atların, rodeonun, düelloların ve haydutların bol olduğu Vahşi Batı’da eğlenceli bir oyuna katılın. Eğer siz de Pazar sabahları TRT ekranlarında yayınlanan Westen filmleriyle büyüdüyseniz veya her fırsatta Vahşi Batı konseptli şeylere bakarken kendinizi buluyorsanız İyi, Kötü ve Munchkin tam size göre. Bu oyunda ejderhalar veya goblinler yerine Killer Jalapeno, Wild Bill Hiccup gibi o bölgeye has düşmanlar var.

Silahlarınızı yağlayın, mermilerinizi hazırlayın. Karşınıza ne çıkacağını bilemezsiniz.

Hemen satın al

4) Star Munchkin

star-munchkinStar Wars veya Star Trek hayranı mısınız? Hangimiz değiliz ki…

Uzayda fantastik ve eğlenceli maceralara hazır olun. Star Wars ve Star Trek göndermeleriyle dolu olan bilimkurgu türündeki Star Munckin oyununda hem ırklar hem de sınıflar var. Oyunda Feline, Cyborg veya Mutant gibi bir ırka mensup olabilir sonrasında da Bounty Hunter, Psychic, Gadgeteer ve Trader sınıflarından birini seçebilirsiniz.

Uzaylılara karşı lazer silahlarınızla mücadele edip uzayın en güçlüsü olmaya çalışın. Tabii bu sırada arkadaşlarınıza da kazık atmayı unutmayın!

Hemen satın al

5) Munchkin Apocalypse

munchkin-apocalypseMühürler bir bir kırılıyor, kıyamet yaklaşıyor.

Bu oyun diğer Munchkin oyunlarından biraz daha farklı. Kapı ve Hazine kartları dışında bu oyunda bir de üçüncü deste olan Seal (hem mühür hem fok anlamına gelen İngilizce kelime) kartları var. Bu kartlar kıyamete yaklaşırken mühürlerin kırılmasını temsil ediyor. Her bir Seal kartı açıldığında kıyamete bir adım daha yaklaşıyoruz. Bu sırada da her kartta rasgele bir olay var. Her bir Seal kartı açıldığında karşınıza çıkan yaratıklar da biraz daha güçleniyor. 7. Seal kartı açıldığında yedinci mühür kırılmış oluyor ve kıyamet kopuyor.

Blogger, Kid, Militia ve Scientist şeklinde 4 sınıf var. Amaç kıyamet kopmadan önce 10. seviyeye ulaşmak tabii ki. Burada da kıyameti getirecek yaratıklar sizin karşınıza çıkıyor. Cthulhu bu oyunda da var. Bunun dışında Mahşerin Dört Atlısı, Ölüler Ordusu, Gog ve Magog gibi yaratıklar da karşınıza çıkabiliyor.

Hemen satın al

Tadımlık diğer setler:

Munchkin Pathfinder: Pathfinder FRP sistemini oynayanlar için üretilmiş, fantastik öğelerle bezeli bir oyun seti.
Munchkin Nightmare Before Christmas: Tim Burton’ın fantastik şaheseri Nightmare Before Christmas atmosferinde eğlenceli bir Munchkin macerasına katılın.
Munchkin Adventure Time: Finn ve Jake’in yanında yer alın, Adventure Time dünyasının yaratıklarına karşı savaşın.

Bu demek değil ki diğer Munchkin setleri kötüdür. Tabii hepsi birbirinden farklı tatlara sahip ama ben özellikle beğendiğim setleri yazmak istedim. Bunlar duşında mitoloji severlerin oynamaktan keyif alacağı Munchkin Legends, Conan severlerin hoşlanacağı Munchkin Conan veya zombileri sevenler için Munchkin Zombies! oyunları da var. Dilerseniz tüm Munchkin oyunlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.