İncelemeler

Munchkin! Yaratığı Öldür, Hazineyi Çal, Arkadaşını Bıçakla!

munchkin-klasik-banner

Birçok etkinlikte boy gösteren ve Steve Jackson Games tarafından tasarlanan Munchkin, son yıllarda büyük bir patlama yaptı. Basit oynanabilirliği ve Geek kültürüne yaptığı göndermelerle masaüstü oyuncuları kendisine çekti. Tabii oyunun hitap ettiği kesim sadece Geek kültürü değil. Uzaktan yakından alakası olmayan insanları bile bir anda kendi dünyası içerisine çekebiliyor.

Steve Jackson tarafından hazırlanan ve John Kovalic tarafından illüstrasyonları hazırlanan Munchkin, 2001 yılında Origins Award töreninde En İyi Kart Oyunu olarak ödül kazandı. İlk klasik, yani fantastik öğelerle dolu olan Munchkin kutusunun başarısının ardından piyasaya bir çok çeşidi sürüldü. Munchkin şu an Steve Jackson Games’in kazancının %70’ini oluşturuyor.

Bu tanıtım ve inceleme yazımızda sizlere klasik Munchkin’i anlatacağız. Klasik Munchkin dışında süper kahramanları, Cthulhu mitosunu, World of Darkness dünyasını, Vahşi Batı’yı ele alan birçok farklı oyunu da mevcut. Hepsi birbirlerinden farklı temaya ve içeriğe sahip ancak temelinde aynı sistemle oynatılıyor. Bu yüzden birbirlerinden farklı kutuları birleştirmek mümkün.

munchkin-oyun-resim

Oyunda bir FRP partisinin macerası anlatılıyor. Bahsettiğimiz sistem Klasik Munchkin olduğundan dolayı örneklendirmeleri de bu kutu üzerinden vereceğim.

Her oyuncu oyuna kendisi olarak başlıyor. Oyunda birçok farklı ırk ve sınıf bulunuyor. Cüce, Elf ya da Buçukluk gibi. Ayrıca kadınsanız kadın oluyorsunuz. Amaç 10. seviyeye ulaşmak. Bunun için maceralara atılmak gerekiyor.

Her tur bir oyuncu, zindanda dolaşırken zindandaki kapılardan birini açıyor (Kapı kartı). Bu kapının arkasından bir yaratık, lanet ya da oyuncunun işine yarayabilecek bir kart çıkıyor. Kartın üzerindekiler okunduktan sonra duruma göre tura devam ediliyor ya da oyuncunun tepki vermesi bekleniyor.

Şayet oyuncunun karşısına bir yaratık çıktıysa onu dövmesi gerekiyor. Bunun için level üstünlüğü aranıyor. Yani karşısına çıkan yaratık 8. seviye ise oyuncunun da toplamda 9. seviye olması gerekiyor. Tabii kendi seviyesi dışında önüne açtığı ona bonus kazandıran eşyaların verdiği bonuslar da da seviyeye eklenebiliyor.

gazebo-munchkinÖrneğin, Kayra’nın karşısına 8. seviye bir yaratık olan Gazebo çıktı. Gazebo’yu yenebilmesi için 8. seviye olması gerekiyor. Ancak Savaşçı sınıfına dahil olduğu için eşit seviye olsa bile bu dövüşü kazanabiliyor. Kayra’nın seviyesi 4 ise ona 4 level daha gerekiyor. Bunun için birilerinden yardım alabilir. Ancak Gazebo kartı üzerinde kimsenin oyuncuya yardımcı edemeyeceği yazıyor. Bu yüzden yaratık ile tek başına yüzleşmeli.

Kayra’nın önünde ona bonus veren, “Serseri Bandanası”, “Kalkmayan Kalkan” gibi eşyalar var. Bu eşyaların bonuslarının toplamıyla seviye 9 oluyor ve rahatlıkla Gazeboyu altediyor. Ödül olarak kartın altında yazan 2 hazine kartını çekmeye de hak kazanıyor. Ayrıca 1 seviye kazanıyor ve 5. seviyeye ulaşıyor.

Oyuncunun önündeki kartlardan kazandığı bonuslar sizi yanıltmasın. Onlar sadece karaktere yardımcı olmak için bulunuyor. Yani asıl seviyesine katılmıyor.

Oyunda ayrıca Hazine kartları bulunuyor. Oyuncu bu kartları çeşitli yollardan elde edebiliyor. Bir yaratığı döverek ya da elindeki kartlarda yazan bilgilere göre Hazine destesinden kart çekmeye hak kazanıyor. Hazineler arasında oyuncuya yardımcı olacak bir sürü eşya mevcut.

Ancak yukarıda bahsettiğim kapılar bu şekilde değil. Çoğu zaman oyuncuyu zor durumda bırakacak kartlar da çıkabiliyor. Bunların arasında lanet kartları ve yüksek seviyedeki yaratıklar da bulunuyor.

Oyuncu kazanamayacağını anladığı dövüşlerde yanındaki arkadaşlarından yardım isteyebiliyor. Ancak bu yardımlaşmaların arkasında bir çıkar olmalı. Yardım edecek kişiyi kandırmalı. Bu yüzden dövüş sonrasında alınacak hazineyi paylaşmayı önerebiliyor. Sadece hazine değil elindeki kartlardan da verebilir. Hatta oyun sonrasında bir çay ısmarlamayı bile teklif edebilir. Bu tamamen oyuncuların arasında olan bir durum.

Oyunda arkadaşlarınıza yardım ederken aynı anda onların ayaklarını da kaydırmaya çalışıyorsunuz. Baktınız bir oyuncu 8. seviye oldu ve önünde çok fazla kartı bulunuyor. Onu oyundan düşürmek için elinizdeki lanet kartlarını ona atarak ya da karşısına çıkan yaratıkları güçlendirecek kartlar açarak başına kötü işler gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

Eğer oyuncu bir yaratığı dövemeyeceğini anlarsa ondan kaçmayı deneyebilir. Normal şartlar altında oyuncunun 6’lık zar ile 5 ya da 6 atması gerekiyor. Ancak artılara ve eksilere göre bu rakam değişebiliyor. Oyuncu başarılı bir kaçma zarı atarsa başına bir iş açılmadan dövüşten kurtulabiliyor. Ama atması gerekenden daha düşük bir zar atarsa başına Kötü Şey denilen olay geliyor.

Kötü Şey içerisinde oyuncu; başlığını, seviyesini, elindeki kartları bir anda kaybedebiliyor. Hatta ölebiliyor. Ölüm durumlarında ise oyuncu seviyesini koruyor ancak elindeki ve önündeki tüm kartlar diğer oyuncular arasında paylaştırılıyor. Yani ölene bir tekme de dost saydığı insanlar vuruyor.

Türkçe Munchkin kartları
Türkçe Munchkin kartları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 10. seviyeye ulaşan oyuncu, oyunu da kazanmış oluyor. Oyunu kazanmaması için diğer oyuncular elinden ne geliyorsa yapıyor. Yani bir tur önce ona yardım eden kişi bir anda ona düşman kesiliyor. Eğer başarılı olabilirlerse oyunu kazanmasını engelliyorlar.

Oyun bitiminde ise kazanan oyuncunun yüzünde bir tebessüm beliriyor. Kazandığı tek şey ise 40 yıllık arkadaşlarının ona düşman olduğunu görmek. Baştan uyaralım Munchkin’i çok yakın arkadaşlarınızla oynamayın, arkadaşlıklarınızı anında bitirebilirsiniz.

Şu an Munchkin’in onlarca kutu seti bulunuyor. Hepsini birbirleriyle karıştırıp ortaya devasa desteler çıkarabiliyorsunuz. Tabii oyunu 10. seviyede bitirmek yerine 20. seviyede de bitirebilirsiniz, kart sayısı arttıkça.

Oyunun en ilginç kısmı ise kartlardaki yazılardan dolayı ev kurallarına olanak tanıması. Zaten kural kitapçığında, yaşanan tartışmalarda son söz hakkı her zaman için kutu sahibine bırakılıyor. Böylece ana kurallardan bağımsız yeni kurallar konulabiliyor. Ha, tabii bir de unutmadan kimse görmediği sürece hile yapmak da serbest.

Belanızı ararken, gerçekten belanızı bulmayın!

Türkçe Munchkin’e ulaşmak artık çok kolay. Dilerseniz oyunun Türkçesini hemen buradan satın alabilirsiniz! İngilizce ek paketleri için ise Steve Jackson Games’in Warehouse sitesini ziyaret ederek temin edebilirsiniz.

Ayrıca 19.06.2016 tarihine kadar Türkçe Munchkin’de FRPNET okuyucularına özel %10 indirim kuponu mevcut. Sepet aşamasında kupon kodu alanına FRPNET yazın %10 indirimi kapın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Witcher 3'ün Efsanevi Geri Dönüşü!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.