Makaleler

Muggle Quidditch Nedir? Nasıl Oynanır?

muggle-quidditch-banner-1

Muggle’ların, kendi aralarında Quidditch oynadıklarına dair bazı önemli bilgiler elde ettik.

Muggle Eşyalarının Kötüye Kullanımı Dairesi’nden Sihir Bakanlığı’na, önemli bilgi taşıyan bu araştırmanın acilen okunması dileğiyle.

İşbu belgede okuyacağınız üzere dairemizin araştırmaları sonucunda, büyü kullanımı yapmayan kimselerin, büyücüler arasında fazlasıyla popüler olan Quidditch sporuna heves ettiklerini tespit ettik. Muggle’lar, büyü kullanamadıklarından mütevellit, oyunun kurallarında bazı değişiklikler yapmışlar. Sonucunda prensip olarak benzer bir oyun çıkmış. Ancak bizi korkutan, bunu nereden öğrendikleri?

muggle-quidditch-gorsel-1

Muggle Quidditch olarak adlandıracağımız bu spor, üniversite öğrencileri arasında oldukça popüler. Ancak dünya çapında, büyücülerin arasında olduğu kadar popüler değil. Bu oyun ilk olarak Vermont, Middlebury’de bulunan Middlebury Koleji’nde 2005 yılında oynanmaya başladı. Kolej tarafından tasarlanan oyunun, kendi kural kitapçıkları bulunuyor.

Kurallara göre her takımda 7 kişi bulunuyor. 3 Kovalayıcı, 2 Vurucu, 1 Tutucu ve 1 Arayıcı bulunuyor. Muggle Quidditch, rugby, yakartop, ebelemeç, güreş ve hokey gibi Muggle sporlarının birleşmesinden oluşuyor (Bu Muggle Sporları için dairemiz tarafından hazırlanmış raporu da, ekte sunuyorum).

İşin en ilgi çekici kısmı büyü kullanıcı olmayan kimselerin, büyünün yardımına gerek duymadan pratik bir şekilde, kuralları kendilerine göre düzenlemiş olmaları. Quaffle olarak adlandırdığımız oyun topu için Voleybol ismi verilen bir Muggle sporundaki topu kullanıyorlar. Bludger gibi büyülü bir nesne için ise yakartop tercih edilmiş. Snitch ise… Bunu anlatmakta oldukça güçlük çekeceğimi farz ediyorum.

Büyülü bir nesne olan Snitch yerine gerçek bir insan kullanıyorlar. Kulağa biraz saçma geldiğinin farkındayım. Oyuna herhangi bir teknoloji (Muggle mekanik-elektronik aksamları) sokmamak amacıylamuggle-quidditch-gorsel-snitch özellikle sarı renkte giyinen bir kişi kullanılıyor. Bu kişi de ufak bir tennis topu bulunuyor. Arayıcıların, Snitch’e zarar vermeden bu topu alması gerekiyor. Snitch’in saha dışına çıkma ve yakın bölgede dolaşma imkanı var. Ancak zaman zaman sahaya yaklaşıp, kendisini Arayıcılara göstermek zorunda. Yoksa saklanma avantajını kullanarak, oyunun asla bitmemesine sebebiyet verebilir.

Oyuncular saha içerisinde sadece tek ellerini kullanabiliyorlar. Diğer elleri sürekli olarak bacakları arasına sıkıştırdıkları süpürgeye tutunmak zorunda. Bu da araştırmalarımızın en ilgi çekici kısmıydı. Oyunu bir şekilde görmüş olan Muggle’lar, süpürgeyi bir spor aleti olarak kullandığımızı da biliyor olmalılar. Yıllar boyunca seyahat aracı olarak bilinen süpürgenin detaylarının bu denli açıklanmış olması, bizim için kaygı verici bir durum.

Puan kazanmak için Quaffle’ın geçmesi gereken Delikler, yerden yaklaşık 1-2 metre yükseklikte bulunuyor. İçerisinden geçen her Quaffle 10 Puan olarak kabul ediliyor. Snitch ise bizden farklı olarak 150 Puan değil, 30 Puan olarak belirlenmiş. Snitch’i yakalayan takım, oyunu da bitirmiş oluyor.

2007 yılından bu yana uluslararası Muggle Quidditch şampiyonaları düzenleniyor. 2007-2011 yılları arasında, kurucu Middlebury Koleji’nin üstünlüğünü görüyoruz. Bu üstünlük 2013 yılında Austin, Teksas Üniversitesi tarafından bozulmuş. Yaşanan bazı düzenlemeler ve gecikmelerden dolayı 2012 sezonu gerçekleşmemiş.

Muggle QuidditchOyun başta Birleşik Krallık ve ABD olmak üzere neredeyse tüm kıtalarda oynanıyor. Avustralya, Yeni Zellanda, İtalya, Endonezya, Uganda, Çin gibi ülkeler, kendi federasyonlarını oluşturmuş durumda. Türkiye’de de ODTÜ’lü öğrencilerin, bir takım kurmaya çalıştığını; Ancak çalışmaların sürdüğü yönünde duyumlar aldık.

Açıkçası elde ettiğimiz bilgiler bizi kaygılandırsa da, ne yaptıklarından habersiz bir öğrencinin eğlencesi olarak gözüküyor. Konu hakkında gerekli önlemlerin artırılmasını önermekteyim. Ancak gizliliğimizi tehlikeye atacak bir durum olduğunu düşünmüyoruz.

Saygılarımla, Muggle Eşyalarının Kötüye Kullanımı Dairesi Saha Görevlisi Özay Şen

Muggle icadı YouTube’dan izlemek için:

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. sanırım bludger yiyen kişi kale diregine dokunarak oyuna dahil oluyor sanırım, değil mi ?

  2. Biraz geç cevap veriyorum kusura bakmayın =) Evet Bludger çarpan kişinin kale direğine dokunması gerekiyor. Bu süre boyunca oyuna müdahale edemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.