Makaleler

Michio Kaku, Geleceğin Dünyasını Madde Madde Açıkladı

michio-kaku

Son zamanların yetişmiş en büyük fizikçi ve bilim insanlarından biri olan Michio Kaku, ülkemizde pek olmasa da özellikle gelişmiş ülkelerde bilinen ve saygı gören akademisyenlerden biridir.

Gerek yazdığı kitaplarla, gerekse gelecek tahminleriyle sık sık adından söz ettiren Kaku, gelecekte bizlerin çok farklı bir yaşama sahip olacağını sık sık gündeme getiriyor.

İşte Michio Kaku’nun gelecek tahminleri:

1. Önümüzdeki 100 yıla iletişim teknolojileriyle beraber biyoteknoloji, nanoteknoloji ve yapay zeka damgasını vuracak.

2. 2020′li yıllarda maliyeti kuruşlarla konuşulacak çipler artık her yerde olacak ve bu da bilgisayarlar ve internetin görünmez olmasını sağlayacak. Bugün nasıl elektriğin varlığını sorgulamıyorsak, yakında bilgisayarların varlığını da fark etmeyeceğiz.

3. Yakın gelecekte her şey mobilleşecek ve bulut teknoloji üzerinden sağlanacak. Gelecekte etrafta hiç bilgisayar görmeyeceksiniz. Hatta bilgisayar sözcüğü literatürden dahi silinecek.

bilimkurgu-cyberpunk

4. Sürücüsüz otomobiller sayesinde trafik kazası kavramı da sözlükten silinecek, milyonlarca dolarlık zarar sona erecek.

5. 2020′li yıllarda pek çok kişi sürücüsüz otomobil sahibi olacak. Dijital bir ekrana sahip olan otomobilinizden bir bakışta evinizde çocuğunuzu izleyebileceksiniz.

6. Yoldayken olası sağlık riski durumunda size ilk müdahaleyi arabanız yapacak. Arabanız, doktorunuz olacak.

7. Yabancı dil sorunu ortadan kalkacak. Kontak lenslerimiz karşımızdaki yabancının söylediklerini anında tercüme edecek. Karşılaştığınız insanların kim olduğunu söyleyen ve sizin için anlık çeviri yapan gözlüklere hazır olun!

8. Gözlük takmayı sevmiyor musunuz? Hiç sorun değil, çünkü bir sonraki adım lensler…

en-iyi-100-bilimkurgu-3

9. Tıpta devrim olacak. Nanoteknoloji kanserde kemoterapinin yerini alacak. Hedefe yönelen akıllı ilaçlar kanserli hücreleri yok edecek. Akıllı tuvaletlerimizde yer alacak DNA çipleri, kanseri yıllar öncesinden tespit edebilecek. Laboratuvarda üretilen organlar insanlara nakledilecek.

10. Gelecekte oturma odanızın dört duvarı dijital ekranlarla kaplı olacak. Bir yeriniz ağrıdığında duvar kâğıdınızın önüne geçip “robot doktora” muayene olabileceksiniz.

11. Felçli insanlar, yapmak istedikleri birçok şeyi sadece düşünce gücüyle yapabilecek.

12. Dijitalleşen ilk endüstri müzik oldu, onu medya izledi. Çok yakında eğitim, tıp ve ulaşım da dijitalleşecek.

bilimkurgu-space-opera

13. Alışveriş de dijitalleşecek ve internetten alışveriş yaparken 3 boyutlu olarak vücut ölçülerinizi bulutta sakladığınızdan aldığınız her şey üzerinize olacak.

14. Gelecekte internet ağı yerini beyin ağına bırakacak. Anılar ve duygular internette yer alacak. Dijital internetin yerini duygulardan oluşan zihin ağı alacak. Ve açıkçası gençler bunu çok sevecek, ilk buluşmalarının, ilk öpüşmelerinin, ilk danslarının duygularını bu şekilde paylaşacaklar.

15. Gelecekte rüyaları kaydedip izleyebileceğiz. Bir düğmeye basıp rüyanızı izleyebileceksiniz.

16. Herhangi bir şeye dokunmayacağız biz sadece göreceğiz ve gerçekleşecekler. Televizyondaki kanalları zihin gücüyle değiştireceğiniz, internete telepatik olarak gireceğiniz ve iş arkadaşlarınıza fiziksel klavyede yazarak değil de sadece düşünerek e-posta göndereceğiz.

17. Gelecekte sanatçılar, komedyenler, tasarımcılar ve tüm yaratıcı meslekler çok önemli hale gelecek. Çünkü kalan her şeyi robotlar yapacak. Her devrimde kazananlar olduğu gibi kaybedenler de vardır. Bu devrimim kaybedenleri “aracılar” olacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Üyelik Oluştur - Amazon Prime Video Tecrübem

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 2020’ye 5 yıl kaldığını düşünürsek bu öngörülerin bazıları bi hayli uçuk görünüyor. Ayrıca umarım 7. madde asla gerçek olmaz, dil öğrencisi olarak en büyük korkum o.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.