Makaleler

He-Man Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

he-man-banner

1982 yılında bir oyuncak mağazası yeni bir özgün aksiyon figürü için tasarımları kabul etmeye başladı. Aradıkları özellikler son derece kaslı, maskülen, uzun boylu ve savaşmaya her an hazır bir kahramandı.

He-Man, uzun ve ince yapılı G.I. Joe kahramanlarından ve cılız Luke Skywalker’dan tamamen farklı bir karakter olmalıydı. He-Man son derece iri yarı, kılıç kullanan biri olmalıydı, çünkü netice itibariyle Gölgeler Şatosu’nu (Castle Grayskull) İskeletor‘dan korumakla mükellef biri olacaktı.

He-Man karakteri Mattel firmasına ilk yılında 38 milyon dolar kazandırdı. 1984 yılı itibariyle kazandırdığı para milyar doları geçti. Oyuncak dünyasının en büyük başarılarından biri olarak tarihteki yerini aldı. Eğer hayatınızda bir defa olsun, elinizdeki oyuncak kılıcı, tahta kaşığı, herhangi bir dal parçasını havaya kaldırıp “Gölgelerin gücü adına, güç bende artık!” diye bağırdıysanız bu içeriği okumanızı tavsiye ederiz.

1. He-Man’in doğuşunda Star Wars’un katkısı büyük

He-Man

Star Wars oyuncaklarını üretmesi için partner arayan George Lucas eğer Mattel firmasını kendileri ile çalışacak yeterlikte bulmasaydı bugün He-Man olmazdı. Çünkü Star Wars oyuncaklarını üretme lisansı alan Mattel kendisinde “neden bana özgü bir figür tasarlamıyorum?” diyecek cesareti bulmuştur.

2. He-Man için 3 adet tasarım yapıldı

he-man-tasarim

Mattel’in ilk tasarımcılarından Roger Sweet’in ve Barbie bebeklerin tasarımında rol almış Mattel tasarımcısı Mark Taylor’ın kafasında bu kaslı, iri yarı, kılıç kullanan kahraman için çocuklarının fantazi dünyasına kadar uzanan bir takım fikirler vardı. Netice olarak askeri, uzaylı ve fantazi kahraman olmak üzere Mattel’e 3 He-Man tasarımı sundular. Mattel’in yaptığı pazar araştırmaları neticesinde fantazi dünyası ürünü, barbar He-Man doğdu.

3. He-Man aslında bir Viking’ti

he-man-viking

Mark Taylor’un eskizlerinden yola çıkarak He-Man ilk başlarda haşin bir tip olarak tasarlandı. Ancak çatık kaşlarının ve boynuzlu viking başlığının çok tehditkar olduğu düşünüldü, bir oyuncak olarak çok sinirli ve gergin bir yapısı vardı. Sarı saçlarla daha yumuşatılan He-Man pazar araştırması testi için belli yerlerde satışa sunulduğunda ona aşık olup çalmaya çalışan bir çocuk Mattel’e umut verdi.

4. Çizgi film fikri bir reddediliş sonucunda doğdu

he-man-cartoon

He-Man’in yaratılmasının ardından Mattel konsept ürünlerini Toys ‘R’ Us firmasına götürdü. Oyuncakların yanında mini çizgi öyküler verebiliriz fikrini getirdi ama Toys ‘R’ Us firması bunu kabul etmedi. Böylece çizgi film fikri doğru.

5. Çizgi film fikrini reddetmeyen kalmadı

he-man-cizgi-film

Hanna Barbera He-Man çizgi filmini yapmayı reddetti. Mattel kendileri için reklam filmleri yapan Filmation firmasına teklif götürdü. Yapılan çizgi filmi CBS, NBC ve ABC kanalları reddetti. Filmation firması 65 bölümlük bir ilk sezon hazırladı ve bunu haftanın her günü bir bölüm olarak yayınlattı. 1984 yılında He-Man ve Evrenin Hakimleri çizgi dizisi inanılmaz bir popülarite yakaladı.

6. He-Man, çocukların ayaklanmasına sebep oldu

he-man-atilgan

1985 sonbaharında bir çocuk kanalı He-Man yayınlarını durdurdu. Ancak büyük tepki çekti. tekrar yayınlara başlamak zorunda kalan kanal çocukların öfkesini dindirmek için He-Man ile buluşma organize etti. Mattel firmasının seçtiği bir He-Man çocuklarla buluştu ancak 8000 kişilik çocuk kalabalığı He-Man’i parçalamak üzereyken etkinlik sona erdirildi ve He-Man kaçmak zorunda kaldı. Belki de çok daha feci olayların önüne geçildi.

7. Bıyıklı He-Man

he-man-filmation

Animasyon için fikir vermesi açısından, Filmation firması bir grup vücut geliştirme sporcusunu kullandı. Bunların hareketleri izlenerek animasyona aktarıldı. Belki de ilk ve tek bıyıklı He-Man burada görüldü.

8. He-Man Bant Karikatürleri Tutmadı

he-man-comic-strip

Çizgi filmin ardından Mattel He-Man’i hâlâ göz önünde tutabilmek için bant karikatür, çizgi roman işine soyunmak istedi ancak sadece 10 gazetede kendine yer bulabilen çizgi romanlar istenen sonucu vermedi.

9. He-Man Filmi

he-man-film

1987 yılında kısmen Mattel’in reklam bütçesinden finanse edilen Evrenin Hakimleri filmi çekildi. He-Man rolü için futbol yıldızı Howie Long düşünüldü ancak Dolph Lundgren’de karar kılındı. Fiziken çok uygun olmasına karşın ağır İsveç aksanı işlerini zorlaştırıyordu. Dublaj yapılmasına karar verildi, ancak başka biri dublaj yapmadan evvel Lundgren’in kendi repliklerine 3 defa dublaj yapacağı sözleşmeye konuldu. Sonuç olarak Lundgren kendi kendine dublaj yaptı ama film dünya genelinde toplam 17 milyon dolarlık hasılat ile bir başarısızlık öyküsü oldu.

10. Aslında Prens Adam Diye Biri Hiç Yoktu

prens-adam

He-Man’in alter egosu, gizli kimliği prens Adam ne aksiyon figürü olarak ne de çizgi filmde yoktu. Yazar Michael Halperin tarafından Mattel’e sonradan teklif edildi. Kabul gördü ama filmde yer almadı.

11. He-Man’in Oğlu He-Ro

he-ro

Resimde timsah üzerinde sörf yaparken gördüğünüz kişi Prens Adam ile eşi Teela’nın evlat edindikleri çocuk Dare. Babası gibi güç kılıcını kullandığında bir kahraman olan He-Ro’ya dönüşüyordu. Mattel iki defa denemesine rağmen He-Ro’yu meşhur edemedi.

12. 1987 Yılında Satışlar Dibe Vurdu

he-man-oyuncak

1985 yılında 350 milyon dolar getirisi olan bir karakter nasıl oldu da 1987 yılında dibe vurdu? Bunun sebebi bu yıl ortaya çıkan Ninja kaplumbağalar, Transformers gibi çizgi dizilerle ve video oyunlarıyla rekabet edememek olarak açıklanıyor. Ayrıca Matrtel’in piyasayı ikinci sıra ürünlerle doldurmasının katkısı da büyük.

13. Dibe Vursa da Kazandıran Sarı Çocuk

he-man-laugh-gif

He-Man efsanesi biterken bile ürün satışlarından 2 milyon dolar gibi bir rakam kazandırdı. Sıkıntılı bir süreçle hayatımıza giren, zorla kendini kabul ettiren bir arkadaş için iyi bir son rakam demek mümkün.

Kaynak: Onedio

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Wonder Woman Filminin Ön Gösterimine Davetlisiniz!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Commodore 64 için yayımlanan He-Man oyunu da efsanelerdendir. Bir de bir dönem Türkiye’de çılgınlar gibi iş yapmış olan He-Man kartları var. Büyücü çıkmıyordu bir türlü ve Büyücü dışındaki hepsini biriktirmiştim. Büyücü de olaydı çok güzel hediye kazanacaktım :)

  2. He-Man kartları dediğin Panini’nin sticker albümü mü? He-Man kartları diye bir şey hatırlamıyorum ben.

  3. 33 yaşındayım ama 1986 yılını pek anımsayamıyorum doğal olarak. Muhtemelen haklısındır :)

  4. ben ilkokuldaydım onu çok net hatırlıyorum ve o dönem kart biriktirerek bir şeyler kazanma olayları modaydı. Aynı zamanda sticker da olabilir bu kartlar ama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.