Makaleler

Kafam Karıştı, Neden First Order?

Star Wars furyası tüm dünyayı etkisi altına almışken bir yandan spoiler veren insanlar küfürler yiyiyor bir yandan da izlemek isteyenler sinemalara akın ediyor. Tüm bunlar olurken izleyenlerin de izlemeyenlerin de kafasında soru işaretleri var tabii ki.

İzleyenler için şunu söyleyeyim, kafanıza takılan soruların cevaplarını muhtemelen ikinci ve üçüncü filmde bulacaksınız. Fakat benim aklıma başka bir şey takıldı; neden First Order (İlk Düzen)?

first-order-banner

Yahu neden aklına takıldı diyebilirsiniz, takıldığım şey Düzen değil, adının İLK Düzen olması.

Biraz düşünelim. Mesela 1925 yılına dönersek… (Azıcık tarih dersi verelim) 1914-1918 yılları arasında 1. Dünya Savaşı yaşandı. Biz bu savaşa 1. Dünya Savaşı diyoruz ancak 1925 yılında insanlar buna Dünya Savaşı diyorlardı. Sebebi ise henüz 2. Dünya Savaşı yaşanmamıştı. 1945’ten sonra ilk savaşa 1. Dünya Savaşı denmeye başlandı.

Bu bağlamda düşünüldüğünde neden Endor Savaşı’nı kaybeden, İmparatorluk’tan geriye kalan ve güçlere İLK DÜZEN dendi de “Düzen” denmedi. (Düzenli olmak anlamındaki Düzen, yanlış anlaşılmasın.)

first-order

İşte kafam da burada karışıyor. Şimdi bu adamlar kendilerine İlk Düzen diyorlarsa bunun başka uzantıları mı var? Mesela başka gezegenlerde İkinci Düzen, Üçüncü Düzen gibi ordugahlar mı var? Ama filmi izlediğimizde tüm ekibin adının aslında İlk Düzen olduğunu görüyoruz.

Bu durumda acaba senaryoyu hazırlayan ekip bir yanlışlık mı yaptı diye düşünüyor insan. Bunun ikincisi kurulacaksa bile ikincisi henüz kurulmadan bu orduya neden İLK Düzen diyorsun?

Endor Savaşı’nda yenilen Galaktik İmparatorluk’un politik düzene verdiği bir isim vardı ve bu da “Yeni Düzen”di (New Order). Anlaşılan İlk Düzen de bunun halefi niteliğinde fakat isminin “İlk” olması kafaları karıştırıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars Jedi: Fallen Order Seri Olacak

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. “Execute Order 66” den esinlenmiş olmasınlar :) Şaka bir yana ben onu İlk Emir diye çevirmişim şimdi anladım New Jedi Order gibi olduğunu :D

 2. Old republic referansı verilmişte olabilir. Vitiate, Naga Sadow bağlantılı bir şeyler de çıkabilir..

 3. Daha mantıklı. Lost in translation durumu olabilir.
  Ben de “Biz ne de olsa Sith’iz kesin birileri birilerine kazık atacak sivrilmek isteyecek yeni başka bir düzen kesin gelecek ‘new’den sonra gelen ‘first’ olsun bari.” diye düşündüklerini varsaymıştım. :D Ama “emir” çok çok çok daha mantıklı bir çeviri olur kesinlikle!

 4. Filmi izlemeden önce ben bu durumun subaylar ve Sithler arasındaki rekabetten dolayı olabileceğini düşündüm. Galaktik İmparatorluk ya da “Yeni Düzen” bir Sith olan Darth Sidious tarafından kuruldu ve yine diğer bir Sith olan Darth Vader’ın, İmparator’u öldürmesiyle son buldu.
  Ben de düşündüm ki İmparatorluk subayları artık bu işlerin Sithlerle olmayacağını anladılar ve kendi başlarına askeri cuntalarını kurdular. “Düzen öyle olmaz,böyle olur” diyerek de kendilerini “İlk Düzen” olarak adlandırdılar.
  Ama filme gidince durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. Güç kullanıcısı olduğu anlaşılan Supreme Leader Snoke ve Kylo Ren’in, İlk Düzen üzerindeki hakimiyetleri büyük.
  Yani “İlk Düzen” adı hala muamma..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.