Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » Kafam Karıştı, Neden First Order?

Kafam Karıştı, Neden First Order?

first-order-banner

Star Wars furyası tüm dünyayı etkisi altına almışken bir yandan spoiler veren insanlar küfürler yiyiyor bir yandan da izlemek isteyenler sinemalara akın ediyor. Tüm bunlar olurken izleyenlerin de izlemeyenlerin de kafasında soru işaretleri var tabii ki.

İzleyenler için şunu söyleyeyim, kafanıza takılan soruların cevaplarını muhtemelen ikinci ve üçüncü filmde bulacaksınız. Fakat benim aklıma başka bir şey takıldı; neden First Order (İlk Düzen)?

Yahu neden aklına takıldı diyebilirsiniz, takıldığım şey Düzen değil, adının İLK Düzen olması.

Biraz düşünelim. Mesela 1925 yılına dönersek… (Azıcık tarih dersi verelim) 1914-1918 yılları arasında 1. Dünya Savaşı yaşandı. Biz bu savaşa 1. Dünya Savaşı diyoruz ancak 1925 yılında insanlar buna Dünya Savaşı diyorlardı. Sebebi ise henüz 2. Dünya Savaşı yaşanmamıştı. 1945’ten sonra ilk savaşa 1. Dünya Savaşı denmeye başlandı.

Bu bağlamda düşünüldüğünde neden Endor Savaşı’nı kaybeden, İmparatorluk’tan geriye kalan ve güçlere İLK DÜZEN dendi de “Düzen” denmedi. (Düzenli olmak anlamındaki Düzen, yanlış anlaşılmasın.)

first-order

İşte kafam da burada karışıyor. Şimdi bu adamlar kendilerine İlk Düzen diyorlarsa bunun başka uzantıları mı var? Mesela başka gezegenlerde İkinci Düzen, Üçüncü Düzen gibi ordugahlar mı var? Ama filmi izlediğimizde tüm ekibin adının aslında İlk Düzen olduğunu görüyoruz.

İlginizi Çekebilir  Lucasfilm, Yeni Bir Star Wars Filmi İçin Sleight'in Yönetmeniyle Anlaştı

Bu durumda acaba senaryoyu hazırlayan ekip bir yanlışlık mı yaptı diye düşünüyor insan. Bunun ikincisi kurulacaksa bile ikincisi henüz kurulmadan bu orduya neden İLK Düzen diyorsun?

Endor Savaşı’nda yenilen Galaktik İmparatorluk’un politik düzene verdiği bir isim vardı ve bu da “Yeni Düzen”di (New Order). Anlaşılan İlk Düzen de bunun halefi niteliğinde fakat isminin “İlk” olması kafaları karıştırıyor.