Makaleler

Jon Snow ve Ak Gezenleri Öldürme Sorunsalı

longclaw-banner

Game of Thrones dizisi yeni sezonda da sürprizlerle devam ediyor. [Dikkat: Spoiler İçerir]

Geçtiğimiz hafta başında izlediğimiz “Hardhome” (Çetinocak) isimli sekizinci bölüm, şüphesiz ki son sezonda şimdiye kadar izlediğimiz en iyi bölümdü. Bölümde Gece Nöbetçileri’nin (Night’s Watch) Yabaniler (Wildlings) ile münasebetine tanık olurken uzun bir aradan sonra Ak Gezenler’i (White Walkers) de gördük.

Ak Gezenler Yabaniler’i bir bir katlederken Jon Snow hemen imdatlarına yetişti. Bir Ak Gezen ile birebir dövüşen Jon Snow hepimizi şaşırttı. Gerçi kendisi de şaşırdı. Hatırlarsanız Ak Gezen’in silahı dokunduğu her şeye buza çevirip paramparça ediyor. Kılıçları, baltaları, zırhları, bedenleri… Jon Snow da bunu gördükten sonra umutsuzca bir kavgaya tutuştu ancak o sırada kendi kılıcı Uzunpençe (Longclaw) ile Ak Gezen’in hamlesini savuşturdu ve kılıcı hiç zarar görmedi. Hatta durum daha da ileri gitti ve Jon Snow, Uzunpençe isimli kılıcı ile Ak Gezen’i öldürmeyi başardı.

jon-snow-white-walker1

Daha önceden de biliyorduk bir Ak Gezen’e normal bir silah ile zarar vermek imkansız. (+2 or better weapon to hit or dragonglass gibi bir durumları var) Daha önce Sam Tarly bir Ak Gezen’i ejderhacamı (aslında obsidyen) ile öldürmeyi başarmıştı. Peki Jon Snow nasıl oldu da kendi kılıcı ile bir Ak Gezen öldürebildi. Burada Uzunpençe’nin hikayesine bakmakta fayda var.

Uzunpençe’nin (Longclaw) özelliği ne?

Uzunpençe, gümüş işli metal bir kının içinde uzun bir kılıçtır. Gümüş kabza başı yangında erimiş, kabza koruması ve sapı da yanmıştı. Kabzası, uzun kılıcın ağırlığını dengelemek için kurşunla desteklenmiş mermerden yapılmıştı. Mermer, dişlerini gösteren bir kurt şeklinde oyulmuştu ve gözlerine iki tane lal taşı yerleştirilmişti. Tutacağı saf deridendi. Siyah ve yumuşak. Terle ya da kanla lekelenmemişti. Gerçek kabzasında gümüş bir ayı başı vardı ama o kadar aşınmıştı ki ayı olduğu belli olmuyordu artık. Jeor Mormont, Uzunpençe’yi Jon Snow’a vermeden önce bir kurt başının yapılmasını Jon için uygun gördü.

longclaw

Bıçağı Jon’un alıştığı kılıçların bıçağından on beş santim kadar daha uzundu. Sadece kesmek için değil, sokmak için de dövülmüştü. Üzerinde üç derin oluk vardı. Eddard Stark’ın kılıcı Buz, iki elle kullanılan gerçek bir çift el kılıcıydı. Bu kılıçsa bazı yerlerde adına piç kılıcı da denilen bir buçuk el kılıçlardandı. Kurtlu kılıç, büyüklüğüne rağmen Jon’un daha önce savurduğu kılıçlardan çok daha hafifti. Jon kılıcı döndürdüğünde üst üste defalarca katlanmış çeliğin koyu renk katmanlarını seçebiliyordu. Çünkü bu kılıç Valyrian çeliğinden dövülmüştü. Valyrian çeliğinden yapılma silahların çok keskin, güçlü ve buna rağmen çok hafif olduğu biliniyor. Ayrıca Valyrian çeliğini döverken ejderha ateşi kullanıldığından bahsediliyor. Bu da ateşin buza karşı etkisini gözler önüne sermeye yetiyor.

Uzunpençe, Lord Kumandan Jeor Mormont’un babasının kılıcıydı, ondan önce de onun babasının ve yaklaşık beş asırdır Mormontlar’ındı. Jeor Mormont, zamanında kılıcı savurmuş ama siyahları giyip Gece Nöbetçileri’ne katıldığında, kılıcı oğlu Sör Jorah Mormont’a verdi. Daha sonra Sör Jorah, köle tacirliği yapmakla suçlandığında Özgür Şehirler’e kaçtı ve kaçarken kılıcı ailesine bıraktı. Uzunpençe’nin kaderi kuzeydeydi ve Jeor’ın kız kardeşi kılıcı geri ona gönderdi. Jon Snow’un Jeor Mormont’u kurtardığı, Kara Kale’ye bir öteki saldırısında çıkan yangında Uzunpençe’nin kabzası erimiş ve kabza koruma-sapı yanmıştı. Jeor Mormont, Jorah’ın utancıyla neredeyse Uzunpençe’nin varlığından haberdar değildi ve yangında da onu unutmuştu.

jon-snow-longclaw

Valyrian çeliğinden yapılma pek az kılıç vardır Westeros’ta. Bunlardan bir tanesi Jon Snow’un elindeki Uzunpençe‘dir. Bir diğeri de Eddard Stark’ın çift elli kılıcı Buz (Ice) idi. Bu kılıç, Eddard Stark öldükten sonra Lannister ailesi tarafından ele geçirildi. Sonrasında bu büyük kılıç eritilip iki tane daha küçük kılıç haline getirildi. Birisi Westeros’un en iyi kılıç ustalarından olan Jaime Lannister’a diğeri de Joffrey Baratheon’a verildi. Jaime elindeki kılıcı Brienne’e verdi ve Brienne de bu kılıca Yemintutan (Oathkeeper) adını verdi. Joffrey’nin Dul Feryadı (Widow’s Wail) adını verdiği kılıç ise ölümünden sonra kardeşi Tommen’e geçti.

Sam Tarly’nin de mensubu olduğu Tarly ailesinde de Kalpfelaketi (Hearthsbane) isimli bir Valyrian çeliği kılıç mevcut. Son olarak da Vale da yaşayan Corbray ailesinde Lady Forlorn isimli kılıç var. Bir de Valyrian çeliğinden yapılma bir hançer olduğu biliniyor. Bu hançer de birinci sezonda Bran’ı öldürmesi için gönderilen suikastçinin elindeydi. Bu hançerin Petyr Baelish’e ait olduğu biliniyordu ancak Baelish, suikastten önce bu hançeri Tyrion Lannister ile girdikleri bir bahis sonucunda kaybettiğini söylemişti.

Peki bu kılıçlarla Ak Gezenler nasıl öldürülür?

white-walker

Valyrian çeliğinden yapılma kılıçların Ak Gezenler’e nasıl zarar verdiği maalesef gizemini koruyor ama muhtemelen bu işin ejderhacamı ile bağlantısı var. Ejderhacamı, Valyrian çeliği gibi Valyria’da çokça bulunan bir şey. Belki de Valyrian çeliğinden dövülen kılıçların sırrı içeriğinde obsidyen barındırmasıdır ya da bu iki maddenin bir şekilde bağlantısıdır.

Bu bilgi ve Uzunpençe, ileride yaşanacak olan bir savaşta ne kadar işe yarayacak? İşin kötü yanı Valyria’nın ve bu işçiliği bilen Valyrialılar’ın da Kıyamet (Doom) sırasında yok olmuş olması. Pek çok büyük ailenin elindeki Valyrian çeliğinden yapılma silahlar da zamanla kayboldu. Sadece yukarıda saydıklarımız kaldı. Valyrian çeliği işe yarıyor olsa da savaş kolay olmayacak!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Duolingo, Game of Thrones'un High Valyrian Dilini Öğretiyor

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. 4.01 Two Swords isimli bölümde Valyrian Çeliği olan kılıçların ejderha ateşiyle dövüldüğünden bahsediliyor. Feast for Crows’da da Samwell ve Jon kitaplarda “ejderha çeliği” diye bahsedilen çeliğin aslında Valyrian çeliği olduğunu düşünüyorlar.

  2. Samwell Tarly’nin okuduğu kitapta “Ejderhaçeliği ile öldürülebilirler.” yazıyordu ve o da Valyria çeliği olduğunu düşünmüştü bunun. Doğruymuş demek ki.

  3. bran ejderhalara warglanıp ayıklayacak hepsini ak gezenlerin sıkıntı yapmayın.sonra duvarı yıkacak artık gereksiz diye.ne de olsa ilk bran yapmış. son bran da yıkmış olacak.

  4. Şu bastard sword, long sword, two handed sword işini bir türlü çözemediniz ya ona yanarım. Kullandığınız terminoloji yanlış Hocam.

  5. Önemli olan ölülerden çok Ak Gezenlerdir. Zira bunlar sanırım 10 yada 11 tane olmalılar, birisini Sam halletti birisini de Jon halletti, geriye 8 9 tane Ak Gezen kaldı zaten birisini de 8. bölümde at üzerindeyken gördük. Bunlar öldürülürse ölüler üzerindeki hakimiyetler ortadan kalkar. Ancak bu ordu ile insanlar arasındaki savaşı da sabırsızlıkla bekliyorum. Burada insanlardan çok ejderhaların etkili olacağı da hiç şüphesiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.