AYBABTUMakaleler

J.R.R. Tolkien’in Sam Gamgee ile Tanışması

13 Mart 1956 tarihinde Londra’da Sam Gamgee adındaki bir kişi Tolkien’e mektup yazar. Mektubunda, Yüzüklerin Efendisi kitabının hikayesini bilmediğini fakat Sam Gamgee isimli bir karakterin olduğunu ve bu ismin pek de yaygın olmayan bir isim olduğundan dolayı karakterin isminin neden Sam Gamgee olduğunu sorar.

Tolkien ise 18 Mart 1956’da kendisine konu ile ilgili bir mektup yazar. İlk olarak Sam Gamgee imzasını mektupta görünce çok şaşırdığını belirtir ve bir çok okuyucusu tarafından Sam Gamgee karakterinin, hikayenin ana kahramanı olarak görüldüğünü ve bu yüzden karakterle aynı ismi taşımasının bir hoşnutsuzluk yaratmamasını umduğunu söyler.

J.R.R. Tolkien

Tolkien daha sonra karaktere Sam Gamgee ismini neden verdiğini de şu şekilde açıklar:

Çocukluğumda Birmingham’da yaşarken, gamgee kelimesini pamuk (cotton) kelimesi için kullanırdık. Benim hikayemde de Cotton ve Gamgee ailelerinin bir bağlantısı var. Gamgee kelimesinin, gamgee-tissue (bir tür sargı bezi) ‘dan geldiğini çocukken bilmiyordum daha sonra böyle olduğunu öğrendim. gamgee-tissue ismini mucitinden almaktadır. Muciti ise 1828 ile 1886 yılları arasında yaşamış ve Birmingham Üniversite’sinde profesörlük yapan birisidir.

Tolkien, gamgee-tissue mucitinin adının Sampson Gamgee olduğunu tahmin eder çünkü mucitin ölüm ilanını yayınlayan kişi oğlu olan Sampson Gamgee’dir ve büyük ihtimalle babasıyla aynı ismi taşıdığını söyler.

Sam Gamgee çizimi (Matthew Stewart)

Mektubun devamında Yüzüklerin Efendisi kitabının fantastik bir hikayesi olduğunu söyler. Eğer kendisi ya da ailesinden birinin kitabı okumak isterse imzalı kopyalarını gönderebileceğini belirtir.

Sam Gamgee 30 Mart tarihinde Tolkien’e bir cevap yazar ve ailesinin kökenleri ile ilgili daha detaylı bilgiler sunar ayrıca imzalı kitapları gönderirse çok memnun olacağını belirtir. Bunun üzerine Tolkien imzalı kitapları Sam Gamgee’ye gönderir ve Gamgee de kitapların kendisine ulaştığını ve cevap olarak kitapları okuyacağını yazar.

Böylece J.R.R. Tolkien, en sevilen kitabının en önemli kahramanlarından biriyle de tanışmış…

İlginizi Çekebilir  LEGO'dan Yapılmış Lord of The Rings Pinball Masası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu