Makaleler

Indiana Jones, E.T. ve Star Wars Ortak Evreni Mi Paylaşıyor?

Pek çok hayran teorisi ve saptamaları, bu üç yapımın birbiriyle aynı evrende olduğunu güçlü bir şekilde öne sürüyor.

Bir çok Indiana Jones hayran teorisine göre, Jones’un maceraları, diğer film serilerinden bir çok ibare ve ipucu içerip pek çok yapımla paylaşılan bir evrende geçiyor. Indiana Jones serisi, yıllarca doğrudan Tanrı’nın gücünü göstermek ve uzaylıların varlığını ispat etmek dahil olmak üzere bir dizi doğaüstü ve bilimkurgu unsuruna yer verdi. Bu, diğer sinematik dünyalarla örtüşen franchise’a işaret eden bir veya sürpriz yumurta ile birleştiğinde, birçok kişinin Indiana Jones filmlerinin aslında çok daha büyük bir ortak evrende gerçekleştiğine inanmasına neden oldu.

Indiana Jones ve Star Wars Referansları

Belki de Indiana Jones’un başka bir franchise ile en iyi bilinen bağlantısı, ünlü bir Star Wars referansı içeren Raiders of the Lost Ark ile ilk filminde geliyor. Indy, iki George Lucas serisi arasında açık bir bağlantı olan Well of Souls’tan Ark of the Covenant’ı alırken, hem C-3PO hem de R2-D2‘nin işlemeleri sütun üzerinde bariz bir biçimde ekrana yansıyor. Ancak bu, Indiana Jones’taki tek Star Wars referansı değil.

İlgili Makaleler

Elbette bunlar çok büyük ihtimalle George Lucas yapımlarına küçük göndermelerden fazlası değil. Ancak yıllar boyunca Indiana Jones yapımlarında ısrarlı kullanılan Star Wars referansları hayranları kuşkulandırmış olmalı.

Indiana Jones ve Uzaylılar

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull filmi, zamanında çok büyük eleştiriler aldı. Şüphesiz, bu eleştirilerin en büyük kısmı, film içerisinde uzaylıların kullanılması olmuştu. Bilimkurgu ögelerinin kullanılması, filmin adına ve tarzına yapılan bir saygısızlık olduğu düşüncesi, çok büyük şikayeti beraberinde getirdi. Ancak, uzaylı ögelerinin kullanılması, hayranları “tekrardan” E.T. ve Star Wars yapımlarıyla bağlanabileceği ve ortak evrene bir işaret olduğu düşüncesine kapıldılar.

C-3PO hem de R2-D2 için yapılan referanslar, Star Wars evreninde dünyanın ziyaret edildiği, dolayısıyla iki yapımın da aynı evrende olduğu düşüncesine yol açtı. Hatta, Han Solo ve Indy‘nin aynı soydan geldiği spekülasyonları dahil bir çok yorum internette dolaşmakta.

Hatta Reddit üzerinde “Spielberverse” olarak bahsedilen ve bütün Steven Spielberg filmlerinin ortak evrende olduğuna inanan bir kitle de mevcut. Bu teori kapsamında E.T.‘ nin yanı sıra, Jaws, Jurassic Park gibi yapımların da ortak evrende geçmesi gibi bir durum mevcut.

Sosyal medyada bir çok Indiana Jones spekulasyonu mevcut. Belki de bu Indiana Jones 5 için geliştirilen bir reklam yöntemi dahi olabilir.

Sizce Indiana Jones diğer filmlerle aynı evrende geçiyor olabilir mi?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.