Makaleler

Guardians of the Galaxy Vol. 2 ve The Empire Strikes Back Filmlerinin Ortak Noktaları

Yaklaşık 10 gün önce vizyona giren Guardians of the Galaxy Vol. 2 filmi 1980 yapımı Star Wars: The Empire Strikes Back filmiyle çok fazla ortak noktaya sahip. Aralarında 30 yıldan fazla bir zaman olan bu iki filmin benzerliklerini inceledik.

Guardians of the Galaxy Vol. 2 veya hâlâ Star Wars: The Empire Strikes Back’i izlemeyen varsa yazının geri kalanı SPOILER içermektedir.

1. Kahramanlar Film Boyunca Ayrı Kalıyor


The Empire Strikes Back filminde Luke, AT-AT’ler ile mücadele ederken Han Solo ve Prenses Leia İmparatorluk’tan kaçıp Cloud City’e doğru yola çıkarak yeni bir maceraya başlarlar. Guardians of the Galaxy’de Star Lord, Drax ve Gamora ise Ego gezegenine giderken Rocket ve Groot da Nebula ile birlikte gemide kalır. Filmin neredeyse tamamında karakterler birbirlerinden ayrı bir şekilde farklı mücadelelere girerler.

2. Ben Senin Babanım


The Empire Strikes Back filminde Darth Vader hepimizin akıllarına kazınan “Hayır, ben senin babanım” repliğini söyler. Guardians of the Galaxy’de ise Ego, “Ben senin babanım, Peter” der. Her iki filmde de baş kahramanlarımız babalarının kimliğiyle ilgili yeni bilgilere sahip olur ve her iki filmde de baba karakterleri “kötü adam” olarak karşımıza çıkar. Ayrıca Luke Skywalker biyolojik babası yerine kendisine baba figürü olarak Obi-Wan Kenobi’yi seçer, Peter ise kendisine baba figürü olarak Yondu’yu seçer. Her ikisi de hem biyolojik babalarını hem de kendilerine seçtikleri baba figürlerini kaybeder.

3. Asteroid Kuşağından Geçiş


Han Solo, İmparatorluk’tan kaçarken kurtulma ihtimali neredeyse imkansız olan bir asteroid kuşağına giriş yapar. Guardians of the Galaxy’de de kahramanlarımız Sovereign halkından kaçarken bir asteroid kuşağına dalış yaparlar. Çok iyi bir pilotun bile geçişinin imkansız olabileceği bu yolda aynı zamanda Star Lord ve Rocket’in gemiyi yönetmek konusundaki kavgasını da izleriz. Sahnelerin bitişi haricinde tüm olaylar neredeyse aynıdır.

4. Karanlık Sırlarla Dolu Güzel Gezegenler


Han Solo ve Prenses Leia, Cloud City’e iniş yaptıklarında büyüleyici bir gezegen görürüz. Her şey çok güzel olmasına rağmen Leia bir şeylerin yanlış gittiği hissine kapılır. Darth Vader’ın zaten orada olduğunu ve tuzağa çekildiklerini göz önünde bulundurduğumuzda Leia’nın haklı olduğunu anlarız. Aynı şekilde Ego gezegeni de güzelliğiyle herkesi büyüler ancak Gamora’nın içinde de kötü bir his vardır. Her an Ego’nun bir açığını bulmaya çalışır. Eh, Ego’nun da Drax ve Gamora’yı öldürüp Peter’la planladığı korkunç geleceğe baktığımızda Gamora’nın hakkını veririz.

5. İnkar Edilen Aşk


The Empire Strikes Back filminin tamamında Han Solo ve Prenses Leia arasındaki gerginlik ve flörtleşme sürecini izleriz. İzlerken artık öpüşsünler de bitsin bu gerginlik deriz. En azından ben diyorum. Peter ve Gamora arasında da aynı dinamiğe sahip bir ilişki var. Film boyunca Peter, “Aramızda konuşmadığımız şeyler var” demesine rağmen Gamora her seferinde böyle bir şey olmadığını söyler. Ufak flörtleşmeler ve el ele tutuşmaları gördüğümüz bu filmde de insanın “Yeter artık” diye bağırası geliyor. The Empire Strikes Back’in sonunda nihayet Han Solo ve Leia birbirlerine karşı hislerini kabul ederken Guardians of the Galaxy’de de Peter’ın yine “Aramızda konuşmadığımız şeyler var” demesi üzerine Gamora “Biliyorum” diyerek hislerini kabul eder.

6. Usta – Çırak İlişkisi


Luke Skywalker gücü kullanma konusunda Yoda’dan eğitim alırken Peter’ın da yarı tanrı olduğunu öğreniriz ve yeteneklerini keşfederken Ego’dan yardım alır. Filmlerin sonuna baktığımızda Luke ustalaşırken Peter tüm yeteneklerini kaybeder.

7. Galaksiyi Baba – Oğul Olarak Yönetme


Darth Vader, Luke’a babası olduğunu açıkladıktan sonra İmparatorluk’u birlikte yönetmeyi teklif eder. Bu teklifin aynısını Ego’nun gerçek kimliğini öğrendiğimizde de görürüz.

8. Ödül Avcıları


The Empire Strikes Back’te tüm zamanların en iyi ödül avcılarını Han Solo’nun peşinde görürüz. Aslında Guardians of the Galaxy’de tam olarak böyle bir şey görmüyoruz. Filmin başında kahramanların Sovereign halkından ödül olarak Nebula’yı almasını benzerlik olarak kabul edebiliriz.

9. Benzer Bir Genel Yapı


The Empire Strikes Back ve Guardians of the Galaxy Vol. 2 çok benzer bir genel yapıya sahip. Her iki film de savaşla başlar, karakterler kaçmak zorunda kalır, birbirlerinden ayrılırlar ve bazıları yakalanırken ayrılan karakterler daha büyük bir şeyin peşine düşer, baş karakter gücünün farkına vararak kendini eğitir ve nihayetinde takımlar yine birbirlerini kurtarmak için bir araya gelirler. Star Wars’ta Darth Vader kendini feda ederek bir nevi günahlarından arınırken Guardians of the Galaxy’de Yondu, kendini feda ederek ölüme yürür.

10. Bir Uzay Canavarının Ağzına Girme


Bunun güzel bir benzerlik olduğunu söyleyemem ama madem benzerlikleri inceliyoruz bundan da bahsetmek zorundayız. The Empire Strikes Back’te Han Solo, Millennium Falcon ile bir uzay yaratığının ağzına iniş yapar. Guardians of the Galaxy’de ise Drax, boyutlar arası bir canavarı öldürebilmek için canavarın ağzına atlayarak içeriden savaşır. Her iki filmde de böyle bir detaya gerçekten gerek var mıydı bilemiyorum.

 

Chris Pratt ve Kevin Feige iki film arasındaki benzerliğin bilerek yapılmadığını açıkladı. Feige, “İnanın bana bunları bilerek yapmadık ama belki bilinçaltımın bir yerlerinde bunları saklamış olabilirim. Düşünüyorum da James de çok büyük bir Star Wars hayranıdır. Ancak yine de tüm bunlar bilinçli şekilde yapılmadı.” şeklinde konuştu.

Filmler arasında çok fazla benzerlik var. Hatta gözden kaçırdıklarımız bile olabilir fakat bu benzerliklerin can sıkıcı veya Guardians of the Galaxy’nin değerini düşürecek nitelikte benzerlikler olduğunu düşünmüyorum. 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Indiana Jones, Star Wars ve E.T. Filmleri Aynı Evrende Geçiyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.