Makaleler

Gökler Başımıza Yıkılacak: Misfits ve Inhumans

misfits-banner

Belki bu “Gökler Başımıza Yıkılacak” lafını hatırlarsınız. Evet, evet Asterix’ten aldım bu sözü. Korkusuz Galyalılar’ın tek korktukları şeydi bu. Neyse ki hiç tanık olmadık yıkılışa. En azından Galya’da.

Buna karşın Misfits dizisinde, Gerekli Şeyler Inhumans’ında ve ucundan kıyısından Arkabahçe’nin Ms. Marvel’inde göklerin yıkılışı gerçekleşti ve beraberinde büyük güç ve büyük sorumluluk veya sorumsuzluk getirdi.

İlgili Makaleler

Bahsettiğim iki çizgi romanda ve bir dizi filmde bir tür fırtına çıkıyor, bulutlar gökyüzünü kaplıyor, insanlar bazı maddelere maruz kalıyor veeee ortaya süper güçlü insanlar çıkıveriyor. Peki diziyle çizgi romanların arasında bir ilişki var mı? Yok! Yani bu gök ve süper güç dışında yok. Ama yine de bunları ortak paydaları üzerinden tanıtmaktan zarar gelir mi? Hayır, gelmez! Hatta okuyunca ve izleyince göreceksiniz; yarar bile göreceksiniz.

Misfits İle Başlayalım

misfits

Misfits – Uyumsuzlar dizisinde bir grup genç insan bazı hatalar sebebiyle mahkemeye düşmüş, ardından toplum hizmeti cezası almışlardır. Zaten de ilk bölüm bu hizmetin uygulanmasıyla başlar. Altı gençten oluşan ekip çalışırken birinin şapkasına boya bulaşır. Bu kişi söylenerek merkeze girer. Bu sırada fırtına çıkar. Tek kişilik koltuk büyüklüğünde dolu yağar ve bir yıldırım beş gençle onlardan sorumlu memuru yere yıkar. Sonrasındaysa bu gençlerin sıradışı ve yer yer absürde kayan süperimsi güçleri ortaya çıkar. Düşünce okuma, görünmez olma, zamanı geri alabilme, insanları kendisiyle sevişme moduna getirme gibi güçlerden bahsediyorum… Sonra da…

Howard Overman’ın yarattığı ve Jon Brown, Mike O’Leary ile birlikte yazdığı dizinin yönetmeni Mollie Sian Smith. İngiliz yapımı dizi toplamda 5 sezon (37 bölüm) çekilmiş ve 2009-2013 yılları arasında yayımlanmış.

Kendi adıma söyleyeyim, ben neredeyse her bölümünde gözyaşlarına büründüm kahkaha atarken. Bu beş gencin başına gelenler, başka süper güç kazananlarla yaşadıkları maceralar, karakterlerin renkleri, ilişkileri, küfürleri, cinselliği yaşayış şekilleri… Diyorum ya, ben güldüm ve İngiliz mizahını ne kadar sevdiğimi de hatırladım.

Benim favori karakterim Kelly’yi canlandıran Lauren Socha oldu. Anlaşılmaz bir aksanla konuşan kadın oyuncunun tavırları ve olaylara aksanlı tepkisini her duyduğumda eğlendim. Hatta yer yer diziyi geri alarak tekrar tekrar dinledim.

misfits-gorsel

Yine de biliyorum ki Game Of Thrones’un Khalessi’si rolündeki Emilia Clarke’a benzettiğim ve Nathan rolünü canlandıran Robert Sheehan kesinlikle en umarsız, en patavatsız, en terbiyesiz rol olarak herkesin favorisi olmuştur.

Buna karşın Game of Thrones’un Bolton piçi psikopat Ramsay Snow’unu canlandıran Iwan Rheon eminim buradaki rolüyle de izleyenleri kendine hayran bırakacaktır. Bir de bir başka Game Of Thrones oyuncusu daha var ki dizide onu da arayın bulun işte izlerken.

Misfits, süper kahraman türüne mizahi bir yaklaşım sunuyor anlayacağınız.

-Yani biz şimdi süper güçlerle süper kahraman mı olduk?

-Hayır, öyle şeyler sadece Amerika’da olur!

İzleyin, emin olun her yazmadığım ayrıntı karınıza sürpriz olarak çıkarak keyif verecektir.

Gelelim Amerika’nın Inhumanslar’ına

inhumans-gorsel

Gerekli Şeyler etiketiyle çıkan Inhumans ülkemizde çok bilinmeyen bir ırkın genel adıdır aslında. Başında Black Bolt adlı karakterin olduğu monarşik kültürde kraliçe Medusa’yla birlikte Gorgon, Triton, Karnak, Crystal gibi kahramanlar da ön plana çıkmaktadır.

Uzay ırkı Kreeler’in canlı silah deneyi sonucu milyonlarca yıl önce dünyada ortaya çıkarılan Inhumanlar belli bir yaşa gelene kadar normal insan olarak yaşayan ancak belli bir yaştan sonra Terrigen adlı kristale maruz bırakılarak farklı güçlerle donatılan ve biçimlere büründürülen bir ırktır. Milyonlarca yıl insanlarla etkileşime girmeden yaşamlarını sürdürmüş olan bu ırk Fantastik Four’un dikkatini çekmiş, daha sonra da bir daha gündemden düşememişlerdir.

Stan Lee ile Jack Kirby’nin ortak yaratısı olan Inhumans 1965 yılında piyasaya çıkıyor. Irk olarak ilk kez Fantastic Four #35 sayısında karşımıza çıkıyorlar.

Gerekli Şeyler Yayıncılık’ın bastığı hikaye yakın zamanda yayınlanan efsanevi Infinity hikayesinin devamıdır. Hatırlanacağı üzere Infinity’de deli titan Thanos dünyayı işgale kalkışmış, bu sırada Inhumanlar’dan belli bir yaşın altındaki bütün çocukların öldürülmesini talep etmiş, bunun sonucunda Kral Black Bolt halkını başka bir boyuta kaçırırken Thanos ile dövüşmüş, dünyaya da Terrigen bulutunu salmıştır.

inhumans-bulut

Bu olayların devamında Inhumanlar’ın havada süzülen kenti Attilan dünyaya düşmüş, Black Bolt mücadeleyi kaybetmiş, Inhumanslar dağılmıştır.

İşte Inhumanity olarak adlandırılan iki sayılık fasikülün ardından Inhumans dizisi başlıyor, Kraliçe Medusa bu hikayede halkını bir araya toplama çabasıyla dünyaya geri dönüyor. Bu sırada da olanları öğreniyor. Black Bolt’un saldığı Terrigen bulutu yıllardır insanlar arasında yaşayan ve kendini insan sana Inhumansları asıl kişiliklerine dönüştürmektedir.

Yani bu bulutun nüfuz ettiği insanlar bir kozaya giriyor, içinden süper güçler ve farklı biçimlerle çıkıyorlardır. Dünyanın her yanına korku ve panik yayılırken bunu fırsat bilerek ordusunu süper yaratıklarla doldurmak isteyen diktatörler, ırkçılar, kendi toplumunu oluşturmaya çalışan fırsatçılar yeni kurulmak istenen barışsever Inhumans kültürü için tehdit oluşturmaya başlarlar.

İşte bu hikaye bir ırkın diriliş öyküsünün başlangıcını anlatmaktadır.

Dilimize kazandırılan ilk ciltte özetle bunlar olurken yayınevinden gelen bir açıklamayı hemen aktarayım. Cildin ilk iki fasiküllük bölümü satış fiyatına yansıtılmamış. Hikayeyi okuyanlar kopukluk yaşamasın diye yayınevi bu iki fasikülün telifini almış ve gönüllü olarak cildin bir parçası haline getirmiş.

Peki Ya Ms. Marvel?

ms-marvel

Marvel Comics’in Müslüman kahramanı olarak lanse edilen ve Arkabahçe Yayıncılık’ın dilimize kazandırdığı bu kahramanın hikayesi şimdilik birinci cildiyle aramızda. İkinci cilt ne oldu ne zaman gelir bilmiyorum. Ancak şurası kesin, bu cilt alınıp kesinlikle arşive katılmalı.

Bununla birlikte, evet, çok sonradan anlaşılacağı üzere Terrigen bulutu genç bir kıza güç kazandırır ve o da kahramanlığa başlar. Daha fazla bilgi çizgi romanın içinde.

Sonuç

Bu aralar “esmiyooor” diye şakalaşıyoruz ya hani sosyal medya üzerinden, hah işte bu dizi ve çizgi romanlarda hava esti ve ortalık süper kahraman doldu. Haydin iyi seyirler iyi okumalar.

Yazar: Ümit Kireççi

İlginizi Çekebilir  Buz ve Ateşin Şarkısı, Yüzüklerin Efendisi'ne Karşı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. bu Stan Lee ne çakıyormuş allah aşkına ya! nasıl böyle şeyler üretmiş herif? bir de kısa bir zaman diliminde olması hayret verici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu