Makaleler

Game of Thrones’taki Ejderhalar

Ejderhaların, Game of Thrones tarihinde çok önemli bir rol oynadığı aşikar. Şu anda Daenerys’in ejderhaları tüm krallıklara nasıl korku salıyorsa tarihte de ejderhalar hep gücün sembolü olmuşlardır. Westeros‘un tarihi kanla yazılmıştır ve bu tarihte ejderhaların yeri çok büyüktür.

Ekşi Sözlük yazarı bigboned bu ejderhaları, özelliklerini ve yaşamlarını kısa kısa anlatmış. Biz de kendisinin izniyle bu yazıyı yayınladık.

Aegon Targaryen’ın Westeros işgalini takip eden 300 yılda, Westeros topraklarında yaşamış ejderhaların listesine bir bakalım.

Öncesinde ejderhalarla ilgili bir kaç not

 • George R.R. Martin’in ejderhalarının; 4 bacağı ve 2 kanadı olan diğer fantastik ejderhalardan farklı olarak sadece 2 bacağı ve 2 kanadı vardır. Normalde 2 kanadı ve 2 bacağı olan fantastik canavarlar ejderha değil Wyvern olarak kabul edilir ama George R.R. Martin’in ejderhaları böyle tasarlamasının sebebi, Martin’in doğada 4 bacak ve kanatlı olarak evrimleşmiş bir canlı görememesidir.
 • Ejderhaların kökeni, Asshai ve Yeşim Deniz ötesindeki Gölge Diyar’dan geldikleri söylenir. Bu yazıda, antik ejderhalara girmeyip sadece Westeros’ta yaşamış olanlara odaklacağım.
 • Kedi yavrusu boyutunda doğarlar ve ulaşacakları boyutların bir sınırı yoktur. Ejderhalar özgür bırakıldıkları ve yeterince besin buldukları şartlarda ömürleri boyunca büyümeye devam ederler.
 • Westeros tarihi kayıtlarındaki en uzun yaşayan ejderha olan Balerion’un 220 yıldan uzun yaşadığı bilinmektedir. 
 • Ejderhaların, büyü ile gizemli bir bağlantıları vardır. Westeros’ta 153 yılında yaşanan geçici nesil tükenmesinden sonra büyünün gücü azalmış, yok olma noktasına gelmiştir.
 • Ejderhaların vücüdu ısı yayar ve ateşin ete/kemiğe bürünmüş hali olduklarına inanılır. Ejderhalar, avlarını kendi ateşleriyle pişirerek yerler ve ejderha kemikleri çelikten daha güçlüdür.
 • Ejderhalar, yaşlandıkça üzerlerindeki pullar sertleşerek ejderhayı ateşe daha dayanıklı hale getirir ve neredeyse ateşten hiç etkilenmeyecek hale gelirler. Ejderhalar büyüdükçe alevlerinin gücü da artar; Balerion ve Vhagar gibi boyutlara gelen ejderhalar, taş ve çeliği eritebilecek ısıda alev üfleyebilir.
 • Zayıf noktaları gözleridir. gözünden vurularak ölen ve ejderha ateşi tarafından gözleri kör edilen ejderhalar vardır.
 • Son derece zeki yaratıklardır ve sürücüsünün komutlarını anlayabilirler. Bir efendileri olmadığında kişilikleri öngörülemezdir ve ve vahşi olarak bırakıldıklarında son derece tehlikeli olurlar.
 • Bir ejderha, hayatı boyunca sadece 1 efendiye izin verir ve o kişiden başka hiç kimsenin kendisini sürmesine izin vermez. Efendileri sırtlarındayken ikinci bir kişinin üzerlerine binmesine izin verdikleri nadir de olsa görülmüştür. Ejderhası ölen bir kişinin, başka bir ejderhaya efendilik edebildiği Westeros tarihinde görülmemiştir ancak bunun olmayacağına dair kesin bir bilgi yoktur. Ejderhalar ise efendilerinin ölümünden sonra bir başka efendiyi kabul edebilirler. 
 • Ejderhalara hükmetme yeteneklerinin mekaniklerinin tam olarak ne olduğunun kayıtları, Valyria’nın yok olmasıyla beraber kaybolmuştur. Valyria büyücülerinin, bu yetenekleri kalıtsal özellikler haline getirmeyi başardığını gözlemlemek mümkündür. Valyria kökenli olmanın, ejderha kontrolünde önemli bir rol oynadığı görülmektedir ve bu yüzdendir ki Targaryenler gibi Valyria kökenli aileler, kalıtsal özelliklerini sulandırmamak için ensest evlilik yapmayı tercih ederler.
 • Ejderha yeteneklerinin X kromozomuna bağlı olduğu teorize edilmiştir. Bu yetenekleri taşıyan X kromozomunu bulunduran erkekler ejderhaya binebilir. Her iki X kromozomunda da ejderha yetenekleri olan kadınlar ise sadece ejderhaya binmekler kalmaz, ejderha yumurtalarının yavru vermesini de sağlayabilirler.

Westeros Tarihindeki Ejderhalar

(kitaplarda adı geçmeyen ejderhalar gözardı edilmiştir.)

Balerion (Kara Dehşet)

Fatih Aegon, Kara Dehşet Balerion’un üzerinde.

Binicileri:
I. Aegon Targaryen
I. Maegor Targaryen
I. Viserys Targaryen

Westeros tarihinin gördüğü en büyük ejderhadır ve bizzat I. Aegon Targaryen tarafından, Westeros’un işgali sırasında kullanılmıştır. Balerion, Valyria’da doğup Westeros’a ulaşmayı başarmış tek ejderhadır. 94 yılında, 220’nin üzerinde olduğu tahmin edilen bir yaşta eceliyle ölür.

Vhagar

Binicileri:
Visenya Targaryen 
Laena Velaryon
Aemond Targaryen

Balerion en büyük ejderha olsa da, Westeros’un gördüğü en iyi savaşçı ejderha Vhagar’dır. Westeros’un fethi sırasında, Aegon’un kardeşi Visenya tarafından sürülmüştür. Targaryen iç savaşında, Ejderhaların Dansı süresince de, iki ejderhayı (Caraxes ve Arrax) öldürmüş ve üçüncü bir ejderhanın (Meleys) ölümünde önemli rol oynamıştır. O dönem yaşayan en güçlü iki ejderhayı karşı karşı getiren Tanrıların Gözü Altındaki Savaş sırasında, Daemon Targaryen komutasındaki Caraxes ile savaşırken ölmüş. Bu iki ejderha, birbirlerinin boğazı ve kanadına yapışmış bir şekilde, üzerlerindeki binicileriyle beraber Tanrıların Gözü Gölü’ne çakılmışlardır. Yere düşüşleri sırasında, Daemon Targaryen’ın, Caraxes’ten Vhagar’a atlayarak, Aemond Targaryen’ı kılıcı Dark Sister ile katlettiği rivayet edilir.

Meraxes

Binicileri:
Rhaenys Targaryen

Westeros’un fethinin orijinal üçlüsünün talihsiz olanı. Dorne Savaşı sırasında, bir ballista tarafından gözünden vurularak sürücüsü Rhaenys Targaryen ile beraber ölmüştür.

Caraxes (Kan Ejderi)

Binicileri:
Daemon Targaryen

Tanrıların Gözü Altındaki Savaş sırasında Vhagar ile savaşarak ölmüştür.

Quicksilver

Binicileri:
I. Aenys Targaryen
Aegon Targaryen (Prens)

I. Maegor Targaryen’ın sürdüğü Balerion tarafından, Tanrıların Gözü Altındaki Savaş sırasında sürücüsü Aegon ile birlikte öldürülmüştür.

Vermithor (Bronz Öfke)

Binicileri:
I. Jaehaerys Targaryen
Hugh the Hammer

Ejderhaların Dansı sırasında, Seasmoke ve Tessarion ile savaşırken ölmüştür ve diğer iki ejderhaya da ölümcül yaralar vererek onları da beraberinde götürmüştür.

Seasmoke

Binicileri:
Laenor Velaryon
Addam Velaryon

Ejderhaların Dansı sırasında, Vermithor ve Tessarion ile savaşırken ölmüştür.

Tessarion (Mavi Kraliçe)

Binicileri:
Daeron targaryen

Ejderhaların Dansı sırasında, Vermithor ve Seasmoke ile savaşırken aldığı ölümcül yaralardan dolayı, ertesi gün merhamet olsun diye öldürülmüştür.

Silverwing

Binicileri:
Alysanne Targaryen
Ulf the Sot

Vermithor’un ölümünden sonra üzüntüsünden kayıplara karışır. En son, Menzil’in kuzeyindeki Kızıl Göl’de görülmüştür ve orada eceliyle öldüğü varsayılır.

Meleys (Kızıl Kraliçe)

Binicileri:
Rhaenys Targaryen (Prenses)

Ejderhaların Dansı iç savaşındaki Karga Yuvası’ndaki Savaş muharebesinde, Vhagar ve Sunfyre tarafından öldürülmüştür.

Dreamfyre

Binicileri:
Rhaena Targaryen (Prenses)
Helaena Targaryen

Ejderhaların Dansı sırasında, Kral Toprakları’nda baş gösteren isyanlarda, bir grup isyancının ejderhaların tutulduğu Dragonpit‘i bastığı, Dragonpit Baskını sırasında ölmüştür. Diğer 3 ejderha, zincirlere bağlı halde öldürülürken Dreamfyre, zincirlerinden kurtulmayı başarmış, birçok isyancıyı öldürmüş ancak Dragonpit’in kubbesine çarparak yapının üzerine çökmesi nedeniyle ölmüştür.

Morghul

Binicileri:
(henüz sürülemeden ölmüştür)
Jaehaera Targaryen (Prenses)

Dragonpit Baskını sırasında öldürülmüştür.

Shrykos

Binicileri:
(henüz sürülemeden ölmüştür)
Jaehaerys Targaryen (Prens)

Dragonpit Baskını sırasında öldürülmüştür.

Tyraxes

Binicileri:
Joffrey Velaryon

Dragonpit Baskını sırasında öldürülmüştür.

Sunfyre (Altın)

Binicileri:
II. Aegon Targaryen

Westeros’un gördüğü en güzel ejderha olarak anılan Sunfyre, Ejderhaların Dansı sırasında, Meleys’i öldürdüğü savaşta kısmi felç geçirir ancak tam olarak olmasa da iyileşmeyi başarır. Grey Ghost’u öldürürken birkaç yara daha alır ve en son Moondancer’a karşı savaşırken aldığı yaralar dolayısıyla ölür.

Vermax

Binicileri:
Jacaerys Velaryon

Westeros tarihinin en kanlı donanma savaşı olan Geçit Savaşı sırasında denize çakılarak sürücüsüyle beraber ölmüştür. Çakılmadan önce gözünden bir yay ile vurulduğu rivayet edilir.

Arrax

Binicileri:
Lucerys Velaryon

Ejderhaların Dansı’nın başında Vhagar tarafından katledilmiştir.

Moondancer

Sürücüleri:
Baela Targaryen

Ejderhaların Dansı sırasındaki Ejderha Kayası kuşatmasında Sunfyre tarafından öldürülmüştür.

Stormcloud

Binicileri:
III. Aegon Targaryen

Üç Kız Kardeş donanmasına saldırırken aldığı yaralar nedeniyle Ejderha Kayası’nda ölmüştür.

Morning

Binicileri:
Rhaena Targaryen

Genç yaşta, bilinmeyen sebeplerden öldüğü kabul edilir.

Grey Ghost (Vahşi)

Ejderha Kayası’ndaki volkanik dağ Ejderha Dağı çevresinde yaşamış ve evcilleştirilememiş bir ejderhadır. Sunfyre tarafından öldürülmüştür.

Cannibal (Vahşi)

Ejderha Kayası’nda yaşamış ve evcilleştirilememiş bir başka vahşi ejderhadır. Yavru ejderhaları ve yumurtaları avladığı için Cannibal (Yamyam) ismini almıştır. Ejderhaların Dansı sonrasında gizemli bir şekilde ortadan kaybolur.

Sheepstealer (Vahşi)

Binici:
Nettles

Sheepstealer hayatına vahşi bir ejderha olarak başlar ve kendisini evcilleştirmeye çalışan bir çok lordu katleder. Hatta katlettiği lord sayısının Westeros’taki bütün vahşi ejderhaların toplamından fazla olduğu söylenir. Ancak Ejderhaların Dansı sırasında Nettles adlı, bir Targaryen (ya da Velaryon) piçi olduğu düşünülen bir kızcağız, Sheepstealer’ı evcilleştirmeyi başarır. Bunu, ejdehaya, kendisine alışanakadar her gün koyun eti vererek yaptığı söylenir ancak bu konuyla ilgili başka teoriler de vardır. Sheepstealer ve Nettles, iç savaş sırasında Westeros’tan kaçmışlar ve bir daha da onlardan haber alınamamıştır.

Son Ejderha

III. Aegon Targaryen’ın tahtta olduğu dönemde Kral Toprakları’nda doğan, hastalıklı ve zayıf olduğu söylenen ve asıl ismi bilinmeyen Son Ejderha, 153 yılında ölerek, Daenerys Targaryen‘ın 3 ejderhası 146 yıl sonra doğana kadar Westeros üzerinde yaşayan son ejderha olmuştur.

Drogon, Viserion ve Rhaegal

299 yılında, Dothraki denizinde Daenerys Targaryen tarafından dünyaya getirilen 3 ejderha. Dany, Drogon’un biniciliğini üstlenmiş, diğer 2 ejderha henüz bir biniciyi kabul etmemiş durumdadır (dizi sayılmaz). 

Toplam ejderha sayısı: 28
Aynı anda yaşamış maksimum ejderha sayısı: 20
En çok ejderha öldüren ejderhalar: 2 buçuk ejderha ile Vhagar ve Sunfyre
En çok ejderha öldüren biniciler: 2’şer ejderha ile Aemond Targaryen ve II. Aegon Targaryen

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.