Makaleler

FRP Oyunlarında Zar Harcamak

frp-zarlar

FRP oynayan pek çok oyuncu, ya oyun yöneticisinden ya da diğer arkadaşlarından “Zarını harcama,” sözünü çok kez duymuşlardır.

Peki zarı harcamak ne ola ki?

Bir FRP masasında elinizin altında kalem, kağıt, silgi dışında bir de zarlar olur. Eğer elinizin altında bir zar varsa ve elleriniz boşsa ilk yapılan işlerden birisi de o zarı alıp sağa sola yuvarlamaktır. FRP oyunlarında bu işe zarı harcamak denir.

Bunun sebebi de şudur; siz boş boş otururken elinize bir 20’lik zar alıp atmaya başlarsınız, o sırada zarda 17, 20, 13, 19 gibi sayılar da gelir. Daha sonra oyun sırasında yüksek bir sayıya ihtiyacınız olduğunda ve 20’lik zarı attığınızda gelen sayı 3, 7, 2 gibi sayılar olur. Neden? Çünkü yüksek zarlarınızı harcamışsınızdır!

frp-zar

Bu tabii ki eğlenceli bir batıl inançtan öteye geçmeyen, bilimsel olarak kanıtlanmamış -ve asla kanıtlanmayacak- bir olaydır ancak pek çok oyuncu da buna kalben inanır.

Oynattığım bir oyunumda yer alan bir oyuncum, ben bir olayı anlatırken elindeki 20’lik zar ile yüksek sayılar atıyordu. Hatta, “Ohaa! 2 kere üst üste 20 attım, hemen sonrasında da bir 17 bir de 19 attım!” diye sevinmişti. Tabii ki verdiğim ilk tepki, “Oğlum zarlarını harcama!” olmuştu. Yaklaşık 5-10 dakika sonrasında bir dövüşe girdiklerinde bu sefer dövüş hamleleri için 20’lik zar atmak zorundaydı ve attığı zar hep düşük gelmişti. Doğal olarak da diğer tüm oyuncular, “Eee zarlarını harcamasaydın adam gibi vurabilirdin!” oldu.

Bunun bir de tersi bir inanış vardır; boş anlarda düşük zarlar atarak ihtiyaç olduğunda yüksek zar atmak. Birkaç kere boş boş attığınız 20’lik zarda 2, 5, 3 gibi sayılar geldiğinde hemen zarı elinizden bırakın. Düşük zarlarınızı harcamışsınız ve ihtiyaç anında yüksek zar atma şansınız yükselir (!). Tabii bu duruma inanıyorsanız! :)

Siz siz olun, FRP masasında boş boş zar atmayın, sonra üzülürsünüz!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Mobil Roll20 ile FRP Keyfi Her Yere Taşınacak

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu tarz ufak batıl inançların olmaması yada bırakılması demek, bir nevi frp oynamanın büyüsünü kaybetmesi demektir :D Bir de zar satın alırken yada grup içinde hangi zar setini kullanacağını seçerken 2-3 denemenin ardından ‘bu düşük atıyor’/’bu yüksek atıyor’ gibi kesin yargılara ulaşabilmektir frp oyuncusu olmak :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.