Makaleler

Frodo Baggins’in Anne ve Babasına Ne Oldu?

Frodo ve Bilbo Baggins, Çıkın Çıkmazı’nda birlikte mutlu mesut yaşıyorlardı; Bilbo’nun 111. yaş gününe kadar. Fakat film ikilinin ilk başta neden ve nasıl birlikte yaşamaya başladığını, Frodo’nun ebeveynlerine ne olduğunu anlatmıyor.

Yüzüklerin Efendisi serisinin muhteşem başlangıcı Galadriel’in bize yüzüğün hikayesini anlatmasından hemen sonra Shire’ın yeşilliklerini gösterir. Frodo bir ağaca yaslanarak kitap okumakta ve Gandalf‘ı beklemektedir. Shire’ın huzur verici müzikleri eşliğinde biz de seyirciler olarak 111. yaş gününe hazırlanmaya başlarız. Havai fişekler, içkiler, yemekler… Muhteşem bir parti bizi beklemektedir. Ancak o doğum günü partisinden önce Frodo ve Bilbo’nun Shire’daki düzenine dair filmde pek de bir bilgi yer almıyor. Geçmişlerine dair kırıntıları genelde Frodo’nun anlatı ve sözlerinden öğreniyoruz.

Bilbo ne derdi hatırlasana. “Bu tehlikeli bir iştir Frodo, kapıdan çıkmak. Yola adımını atarsın ama dikkat etmezsen kim bilir nereye sürüklenir gidersin”

Frodo Baggins’in Çocukluğu ve Ailesinin Ölümü

Frodo ve ebeveynlerinin geçmişi Tolkien’ın kitaplarında az da olsa yazıyor. Frodo’nun babasının adı Drogo Baggins ve annesi de Primula Brandybuck. Yani Frodo ile Meriadoc (Merry) Brandybuck anne tarafından kuzenler. Bilbo’nun yanına taşınmadan önce de Frodo ve ailesi Brandybuck ailesiyle aynı bölgede, Buckland’de yaşıyorlar. Burada Frodo 12 yaşına kadar kuzenleriyle bolca vakit geçiriyor. Ancak bir gün ebeveynleri tekne ile Brandywine Nehri’nde gezintiye çıkıp boğuluyorlar. Frodo o olaydan sonra Brandy Hall’da yaşamaya devam ediyor. Fakat Bilbo Frodo’nun yalnız kaldığını öğrenince gelip Frodo’yu evlat ediniyor ve beraber Çıkın Çıkmazı’nda yaşamaya başlıyorlar.

Brandywine Nehri, Shire’ın en doğusundan akan nehir. Hatırlarsanız filmde hobbitlerimiz Bree’ye giderken o nehri geçmişlerdi. (Hani Frodo süvariden koşa koşa kaçmış ve sala zıplamıştı). Romanda da yine yüzüğü yok ettikten sonra hobbitlerimiz Shire’a dönerken Brandywine köprüsünün kapalı olduğunu görerek bir terslik olduğunu anlıyorlardı.

O nehirde Frodo’nun ebeveynlerinin neden boğulduğunu kimse bilmiyor. Zira olayı kimse görmemiş. Yine de bunu gizemli bir olay haline getirip dedikodusunu yapmaktan geri durmuyorlar.

Hobbitler bu konuda konuşmayı çok seviyorlar. Kimi Drogo’nun şişko göbeğinin teknelerine ağır gelip batırdığını söylüyor. Kimileri de ise çiftin tartıştığını, Primula’nın Drogo’yu nehre iterken birlikte suya düştüklerini iddia ediyor. Yüzük Kardeşliği romanında bu söylentileri Old Noakes ve Sandyman karakterlerinden öğreniyoruz. Old Gaffer ise teknelerin daima tehlikeli şeyler olduğunu söyleyerek bir kaza olduğuna inanıyor.

Ayrıca Hobbit halkı gibi hayranların da kendi teorileri de var. Kıymetlisinin peşinde yalnızca Baggins ve Shire bilgileriyle avlanan Gollum’un kazadan sorumlu olabileceğini söylüyorlar. Bilbo Baggins’i ararken kardeşi Drogo Baggins’i bulmuş ve öldürmüş olabilir mi?

“Shire!… Baggins!”

Siz hangi teoriyi daha uygun buluyorsunuz?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Blizzard Çıldırmış Olmalı!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hayır, haritaya bakarak yazmıştım ama sağımı solumu karıştırır gibi doğu ile batıyı karıştırmışım. Özür diliyorum, uyarınız için de teşekkür ederim. :) Düzelttim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.