Makaleler

Fantastik Kurgu Temalı Top 10 Metal Şarkısı

Müzik; hayatın ve hatta varoluşun ayrılmaz bir parçasıdır. İlk insanlardan günümüze kadar sadece eğlence olarak değil terapilerde, bilimsel araştımalarda hatta savaşlarda bile kullanılmış ve kendisine yadsınamaz bir yer bulmuştur. Böylesine devasa etkisi bulunan bir unsurun fantastik diyarlarda da önemli bir yer kaplayacağı aşikardır. Gerek filmi yapılan fantastik hikayelerde, gerek rol yapma türündeki bilgisayar oyunlarında gerekse masaüstü FRP maceralarında kullanılan müzikler adeta içimize işler, o anki maceranın içine daha hızlı ve derinden girmemizi sağlar.

Ülkemizdeki fantastik rol yapma oyuncularının ezici bir çoğunluğunun metal müzik dinleyicisi olmasının nedenini başka bir yazıya bırakarak size naçizane bir “Fantastik Kurgu temalı Top 10 metal şarkıları” listesi sunmaya geçiyorum.

► Game of Thrones Kılıcı Mı, Death Metal Grubu Mu?

Not: Buradaki “Top 10” ibaresi kesinlikle “en iyi” anlamını içermemekte, sadece 90’lı yıllardaki o meşhur listelere gönderme yapma niyetiyle yazılmıştır. Zaten listeye baktıktan sonra farkedeceğiniz üzere 10 değil ancak 8 9 tane parça bulunabildi.

Metallica – Call of Cthulhu

YouTube player

Açılışımızı ilk olarak, sonsuza kadar yatıp ölü olmayanla yapalım. Bu şarkı; neredeyse Anadolu’nun ücra köşelerindeki köylerde bile bilinen Metallica’nın 1984 yılında çıkardığı “Ride the Lightning” adlı albümünün son parçasıdır. Şarkı enstürmantal olmasına rağmen Lars Ulrich, Dave Mustaine, Cliff Burton (R.I.P.) ve James Hetfield tarafından adeta imece usulü yaratılmıştır. Şarkının isminden de anlaşılacağı üzere konu (daha doğrusu melodi); Howard Phillips Lovecraft’ın aynı isimli kısa öyküsünden esinlenmedir.

Blind Guardian – Wheel of Time

YouTube player

İsmini duyduğumuzda ve şarkılarını dinlediğimizde daha çok Orta Dünya ile bağdaşlaştırdığımız Alman grubun bir de Robert Jordan’ın yazdığı 14 ciltlik ve neredeyse  10.000 sayfalık devasa bir seri olan Zaman Çarkı ile ilgili bir parçası vardır. Böyle uzun bir serinin şarkısının da neredeyse 9 dakika sürmesi insanı hiç de şaşırtmıyor. 2010 yılında çıkan “At the Edge of Time” albümünün 10. sırasında olan bu parça söylentilere göre Rand Al’Thor’un ağzından yazılmış.

Lake of Tears –Raistlin and the Rose

YouTube player

Ejderha Mızrağı serisini okumaya başlayıp ilk görüşte karizmasına kapılınan fakat özellikle Efsaneler serisinde malın önde gideni olduğunu gösteren büyücü Raistlin ile gariban Crysania Tarinius arasındaki garip ilişkiyi anlatan bu şarkı İsveçli grubun 1997 yılında yayınladığı “A Crimson Cosmos” isimli albümünde yer almaktadır. Grup o dönemlerde Gothic/Doom Metal bir tarza sahip olduğu için bu parça da hem müziği hem de içeriği olarak o türe uymaktadır.

Debauchery – For the Emperor

YouTube player

Pek iç açıcı temalı şarkı ya da albümleri olmayan bu grubun iki ayrı şarkısını koymamın tek sebebi Top 10’daki “10” sayısına ulaşamamış olmamdan dolayıdır. 16-18 yıllık geçmişe sahip olan bu grubun (ilk iki senesinde ismi Maggotcunt imiş) listemizdeki ilk şarkısı günümüzden neredeyse  40.000 yıl ileride bir zamanda geçen, savaşların asla durmadığı, her ırk ve oluşumun birbirini kesip biçip öldürüp üstünden geçtiği evrende üstün insan ırkını yöneten yüce tanrısal imparator ile ilgili. 2015 çıkış tarihli F*ck Humanity adlı albümün ismine aşırı tezat olan parçayı dinleyebilmek için biraz fazla metal direncine sahip olmanız gerekebilir.

Debauchery – Blood for the Blood God

YouTube player

Bir üst maddede ne kadar cıvıl cıvıl, sevecen ve neşe dolu olduğunu açıkladığımız grubun ikinci fantastik parçası olan Blood for the Blood God tabi ki de Ulu Khorne’a adanmış. 2004 tarihli bu şarkı Sahte İmparator’un aciz takipçilerinin Kan Tanrısı için nasıl katledildiğini anlatmaktadır ve Rage of the Bloodbeast adlı albümün ilk sırasındaki parçadır.

Iron Maiden –To Tame a Land

YouTube player

“Başlangıç, dengelerin yerinde olması adına en dikkat edilmesi gereken zamandır. Bunu her Bene Gessrit kardeşi bilir”.Söz konusu Iron Maiden olduğundan dolayı hiç bir açıklamaya gerek olmayan bu şarkı 1983 yılına ait Piece of Mind albümündedir. Teması ise 1965 yılında Frank Herbert tarafından yazılmaya başlamış Dune serisinden yaratılmıştır.

Iced Earth – Dracula

YouTube player

Bir Blind Guardian ya da Summoning kadar olmasa da 1996 yılındaki The Dark Saga albümünü Spawn adlı çizgi roman temasıyla oluşturmuş Iced Earth’ü de fantastik kurguya gönül vermiş gruplar kategorisine alabileceğimizi düşünüyorum. Horror Show isimli albümlerinde yer alan bu şarkı fantastik kurgudan çok korku edebiyatı cenahında olsa da hem yukarıda dediğim gibi listeye koyacak şarkı bulamadığımdan hem de FRP sistemlerindeki bir çok vampir temasının kaynağını oluşturduğundan ittire kaktıra listemizde 7. sırada yer alıyor. Ha, bu arada Blind Guardian demişken:

Blind Guardian – The Bard’s Song

YouTube player

Her ne kadar grubun “Bard’s Song (The Hobbit)” isimli ve bu yazının konusuna daha uyacak bir şarkısı olsa da Bard’s Song (In the Forest)’in yeri biz FRP oyuncuları için bambaşkadır. Bu şarkının etkisini FRP oyuncularının bulunduğu herhangi bir etkinlikte, barda, kafede ve hatta sokak ortasında bile şarkıyı çaldığınızda verilecek tepkiden anlayabilirsiniz.

Bonus:  Lvl 10/60/70/80/90 Elite Tauren Chieftain

Bize çok güzel oyunlar yaratmış olan Blizzard’ın çalışanlarından kurulan bu grubun bonus kategorisinden de olsa listeye girmesi şarttı. İlk olarak Warcraft 3: Frozen Throne’da karşımıza çıkıp gerek World of Warcraft’ta sanal olarak gerekse BlizzConlarda ete ve kemiğe bürünerek kendilerini göstermişlerdir. World of Warcraft’ın her ek paketiyle seviyesi artan bu grubun en bilinen şarkıları; Power of the Horde, Leeroy Jenkins (Paladin of the Horde), I Am Murloc ve Rogues Do it from Behind’dır.

YouTube player

Baskı öncesi düzenleme: Rotting Christ – Lok’tar Ogar

YouTube player

Yazı yayına girmeden hemen önce bir arkadaşımın sosyal medya hesabında gördüğüm bu parça; Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, 23 Nisan, 30 Ağustos gibi dini ve milli bayramlarda ülkemize sık sık gelen komşu ülke grubu Rotting Christ’ın 2016 yılı çıkışlı “Rituals” adlı albümün bonus şarkısıdır. Konusu ise dünyayı kasıp kavuran Warcraft evreninin çirkin ırkına ait bir savaş narası ile ilgilidir.

Bu listede kaçırdığımız ya da bilmediğimizi binlerce şarkı olabilir tabii ki ama bu kadar devasa bir müzik evreninde her köşe ve bucaktaki şarkıdan haberdar olamama acizliğini mazur göreceğinize eminim.  Darkwing dark’ın bile metal şarkısı var en nihayetinde.

Not 2: Seven Kingdoms ya da Summoning gibi komple grubun kendisini, Battlelore – Sword’s Song,  Blind Guardian  – Nightfall in Middle-Earth ya da Bolt Thrower – Realm of Chaos gibi de tüm albümlerin temasını fantastik diyarlara göre düzenlemiş durumları yazıdan hariç tuttum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.