Makaleler

Fantastik Dünyaların Unutulmaz Babaları

Babalar günü geldi çattı. Tüm dünyada kutlanan babalar gününü, Frpnet ailesi olarak tüm içtenliğimizle kutlarız. Sadece gerçek hayattaki değil, fantastik edebiyatta, bilimkurguda, oyunlarda, filmlerde sözleriyle, hareketleriyle akıllara kazınmış baba figürlerini de unutmamak gerekiyor.

Öyle ki, bu karakterler her ne kadar hayali olsalar da, takipçilerinin zihninde yer edinmeyi başarmışlardı. Biz de, kendi aramızda seçtiğimiz unutulmaz babaları bir anmak istedik. Tabii listeyi oluşturanların hepsi, ana karakterlerin öz babaları değil. Yaptıklarıyla, sözleriyle ana karakterleri unutulmaz kılan, baba figürünü üzerine geçirmeyi başarmış olanları da unutmadık.

Darth Vader (Star Wars)

darth-vader-karikatur

Liste başına Darth Vader ile girmek en mantıklısı diye düşündük. Orijinal üçlemenin ve hatta tüm Star Wars evreninin unutulmaz karakteri: Darth Vader. Göz göre göre karanlık tarafa geçen Anakin Skywalker, kimilerine göre seçilmiş kişi değildi, kimilerine göre zaten Güç’deki dengeyi sağlamayı başarmıştı.

Onun kim ya da ne olduğundan bahsetmeye gerek yok. Return of the Jedi, başlığı Luke Skywalker için değil son anda babalık damarları kabaran Darth Vader için seçilmiş olsa gerek.

James (Fallout 3)

james-fallout

Fallout 1 ve 2’de ailevi bağlarımıza sıkı sıkıya tutunmamıştık. Ama Fallout 3 ile birlikte bize söylenen ilk şeylerden biri, babamız James’in adımlarını takip etmek olmuştu. Tamamen yabancı ve saldırgan topraklarda, hayatta kalma mücadelesi verirken, babamızı bulmaya çalışıyorduk. Sanıyoruz babalar ile olan duygusal buluşmalar çok uzun sürmüyor. James’in akıbeti de, oğlunu kurtarmasıyla son bulmuştu.

Uncle Ben (Spider-Man)

uncle-ben

Marvel çizgi romanlarında akıllara kazınan bir yan karakter: Uncle Ben. Spider-Man’i Spider-Man yapan değil, Peter Parker’a gerçek hayatın silsilesini bir demir gürz gibi ensesine indiren kişidir Uncle Ben. “Büyük güç, büyük sorumluluk getirir” sözü ile hafızalara kazınan Uncle Ben, baba olmanın sadece kan bağı ile değil, anlatılanlarla, paylaşılanlarla olabileceğini en fantastik şekilde bizlere göstermişti.

Whitebeard/Edward Newgate (One Piece)

whitebeard

Whitebeard, Korsanlar Çağı’nın başlaması ile birlikte One Piece Dünyası’na şekil veren dev bir isim. Dünya’nın En Güçlü Adamı unvanını kimselere kaptırmayan Whitebeard ile olan münakaşamız oldukça kısa sürmüştü. Denizlerde dolaşıp, yelkenlerini rüzgarla doldurduğu süre boyunca hazine yerine kendisine ait bir aile arayan Whitebeard’in hikayesi, yanınızda soğan soyan ninjaların belirlemesine sebep olmuştur.

Whitebeard’ın ya da biz One Piece manyaklarının ona hitap ettiği şekilde, Oyaji’nin neden baba olduğunu bırakalım da, 1. Bölüm Komutanı Marco açıklasın, “Bütün dünya bizi dışlarken o bize ait olduğumuz ve sevildiğimiz bir yer verdi ve bize oğullarım dedi. Bütün dünyanın gözünde istenmeyen suçlular iken o bizi yanına aldı ve babalık etti“.

Caramon (Dragonlance)

caramon-raistlin

Şaşırtıcı bir başlık ama Caramon’u atlamak büyük bir ayıp olurdu herhalde. Mızrak Savaşı’nın ardından Solace’a yerleşip Tika ile evlenen Caramon, hep bir parçasının eksik olduğunu söyleyerek, kardeşi Raistlin’i özlediğini ima ediyordu. Zamanda yolculuk yaptığı o destansı hikayesinin ardından bu sefer huzuru ailesinin yanında bulan Caramon, içi sevgi dolu bir baba olarak çocuklarını yetiştirmişti. Sturm, Tanin, Palin, Laura ve Dezra isimlerini verdiği çocukları, yol arkadaşlarını hatırlatıyordu.

Zaknafein Do’urden (Forgotten Realms)

zaknafein-do-urden

Zaknafein Do’urden, Forgotten Realms romanlarında oldukça kısa bir süre aramızda bulunuyor. Zaten R. A. Salvatore’un Drizzt romanlarının, FR dünyasına da bir noktada şekil verdiğini düşünürsek, baba Zaknafein’in daha fazla rolü olması gerekiyor. Ama onu sadece 2 kısa kitap boyunca görüyoruz. Yıllar önce kendi içerisinde fark ettiği, iyiliğin oğlu Drizzt’in damarlarında yeniden aktığını gören Zaknafein’in hikayesi de yürek parçalayan cinstendir.

Odin (İskandinav Mitolojisi)

odin

Eh, her bir karakterin babasını ele almak olur da, her şeyin ve herkesin babasını unutmak olmazdı herhalde. Odin, İskandinav Mitolojisi hikayelerine göre herkesin babası konumundadır. Evrenin işleyişi içerisinde bulunan her bir ufak canlı ve devasa tanrılar, onun irade ile yaşamaya devam etmektedir. Haftanın sadece bir gününü (Wodensday/Wednesday/Çarşamba) ona ayırmak, oldukça üzücü.

Lee Everett (Walking Dead: Season One)

ss-review-the-walking-dead-game-episode-3-lon-L-gALzoz

Telltale Games’in Walking Dead serisi ilk çıktığında, oyuncuları bir şaşkınlık dalgası kaplamıştı. Oyundan çok bir dizi izler gibi, sadece belli yerlerde müdahalede bulunduğumuz Walking Dead: Season One bizlere unutulmaz iki karakter sunuyordu: Clementine ve Lee. Dizinin final yaptığı o sahnede, hangi oyuncu göz yaşlarına boğulmadı? Sorarım size ey, okur!

Lee, Celementine’ın öz babası değildi. Hatta ona babalık yapması için bile hiçbir sebep yoktu. Ama çivisi çıkmış dünyada, belki biraz şansın yardımı ile birbirlerine tutunmaya karar vermişler ve yolun sonuna kadar beraber gitmişlerdi. Verdiğimiz kararlarda, Clem’in nasıl biri olacağına da biz karar veriyoruz, adeta bir baba rolü üstleniyorduk.

Trevor “Broom” Bruttenholm (Hellboy)

trevor-Bruttenholm

Hellboy’un gerçek babasının kim olduğunu söyleyerek tüm sürprizi altüst etmek istemem. Çizgi roman tarihinin en küfürbaz, ama en ölmek bilmeyen karakteri Hellboy, dünyamıza geldiğinde ona sahip çıkacak kimsesi yoktu. Bir avuç şaşkın asker, ona anlamsızca bakarken Trevor Broom’un kendi isteği ile evlatlık edinmişti. Dünyanın tahtına oturacak korkunç bir iblis olacakken, Profesör Trevor’un anlattığı Pinokyo masalları ile büyüyen Hellboy, kırmızı deri rengi ve devasa sağ kolu ile normal insan çocuklarından çok farklı gözüküyordu. Ama Profesör sağ olsun, onu çok iyi yetiştirmişti.

Ned Stark (A Song of Ice and Fire)

Game of Thrones

Asıl adı Eddard olan ama ne hikmetse Ned diye çağırdığımız, kuzeyin soğuk rüzgarlarının koruyucusu Ned Stark’ı kim unutabilir ki. Onun ölümü ile birlikte Starkların burnu bir türlü pisliğin içinden çıkamaz hale gelmişti. Taht oyunlarında yükselmek için yapmadıkları numaraları bırakmayan, pis bir toplumun içerisinde onuru ile yaşayan tek isimlerden biriydi. Bir kral olacak nitelikte değildi ama eski çağların koruyucu babacanlığını taşıyordu.

Tabii kim veya ne olursa olsun öncelikle hayatımızın en fantastik babası tabii ki bizim babalarımız. Herkesin Babalar Günü kutlu olsun!

İlginizi Çekebilir  Sir Arthur Conan Doyle Hakkındaki Bazı Gerçekler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Listeye bir numara olarak oldukça komik olan bir karikatüre yer vererek Darth Vader ile girmeniz, bir Star Wars hayranı olarak yüzüme tebbesüm kondurdu. Babalar gününün anlam ve önemini fantastik bir atmosferde aktardığınız bu yazı çalışması gerçektende oldukça eğlenceli olmuş. Teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu