AYBABTUMakaleler

Fallout Barınakları Sanıldığı Kadar Güvenli Değil!

Fallout serisinin bel kemiğini oluşturan nükleer barınakların, sanıldığının aksine hiç de güvenli olmadığı ortaya çıktı. Tabii bunu biz değil, konusunda uzman bir profesör söylüyor.

Surrey Üniversitesi eğitim görevlisi ve aynı zamanda Ulusal Fizik Laboratuvarı’nda çalışan Profesör Paddy Regan’a göre Fallout evreninde tasarlanan nükleer barınaklar hiç de güvenli değilmiş. PCGamesN’in sorularını yanıtlayan nükleer fizikçi Profesör Regan, oyun dünyasına yakın olmasa da gerçek dünyadaki, gerçek fizik kavramlarına bir hayli yakın.

İlgili Makaleler

Alanındaki uzmana göre, insanları iki yüzyıldan fazla korumak için inşa edilmiş oyun içi barınaklar gerçeğine yakın değil. Profesör Regan, bunu şu sözlerle açıklıyor, “Anlık olarak ortaya çıkan radyasyon önemsiz seviyelerde olur. Nükleer bombanın patlamasının ardından ortaya çıkan radyoaktif elementlerin büyük bir kısmı, kısa bir süre sonra pek de radyoaktif olmaz. Hayatı etkileyen füzyon bazlı maddeler birkaç yıl içinde ortaya çıkar. On ile on beş gün içerisinde belli oranda farklı radyoaktif izotoplar seçilebilir hale gelir. Otuz yıl sonrasında ise bunlardan sadece iki tanesi güçlü bir biçimde ayakta kalır. Yirmi beş yıl boyunca bir barınağın içerisinde kalıp dışarı çıkan birisi daha tehlikeli bir durumla karşılaşır. Otuz yıl boyunca kapalı bir barınağın içinde kansere yakalanma riskiniz de daha yüksektir.

Yani işin özü şu ki sevgili çorak topraklar gezginleri, insan vücudu belli oranlarda radyasyona direnç gösterebiliyor. Öte yandan bu kadar uzun süre radyasyondan, hastalıktan, mikroplardan izole yaşayıp otuz yıl sonra dışarı çıktığınızda anında ölme ihtimaliniz de var.

Öte yandan Profesör Regan’a göre oyun, gerçek dünyadaki olası bir nükleer patlaması sonrası yaşanabilecek atmosferi başarıyla yansıtıyor. Bunun örneği olarak Çernobil Felaketi’ni işaret ediyor. İnsan dokunuşu olmasa bile şu an Çernobil ve etrafındaki hayat büyümeye bir şekilde devam ediyor.

Profesöre göre küresel çapta nokta atışı yapabilecek nükleer başlıklı füzelerin etki çapları, dışında kalan bölgeleri fazla etkilemiyor. Bu dışarıda kalan bölgeler radyoaktif serpintiden etkilenmese bile yıkıcı gücün sonrasında ortaya çıkacak hastalıkların, temiz su-yiyecek bulunamamasının insanlık için büyük bir problem olduğunu işaret ediyor.

Radyasyondan koşarak kaçmanın da gerçekten bir mantığı yok fakat olası bir nükleer kıyamette en azından hayatta kalmamızı sağlayacak bazı tecrübeleri Fallout tarafından öğrendiğimizi düşünüyorum. En azından bir barınak inşa etmeye karar verdiğimde taslak olarak Fallout barınaklarını örnek almayacağımı öğrendim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.