Makaleler

Ejderha Mızrağı’nda Kayıp Tarihçeler Serisi Sorunsalı

ejderha-mizragi-banner

Son zamanlarda Frpnet’e pek çok Ejderha Mızrağı okurundan benzer bir soru geliyor, “Ben seriye devam etmek istiyorum ama Kayıp Tarihçeler Serisi‘ni bulamıyorum. Ne yapabilirim?”

Bu soruya o kadar çok cevap verdik ki artık net bir şekilde herkese anlatmanın vakti geldi diye düşünüyoruz. Okumak istemeyenler için en altta videosu da var. Videoda da detaylıca anlattık.

Frpnet sitesi yenilenmeden önce Ejderha Mızrağı Okuma Listesi yapmıştık fakat zaman içerisinde kitapların baskılarının tükenmesi, bazı kitapların bazı anlaşmalar nedeniyle basımının tamamen durdurulması derken o liste iyice karışık bir hal almıştı ve biz de kaldırdık. Yenisini en kısa zamanda yapacağız. Oradaki okuma listesinin en başında Güz Alacakaranlığı Ejderhaları, Kış Gecesi Ejderhaları ve İlkbahar Şafağı Ejderhaları kitapları ilk üç sırayı alıyordu. Sonrasında ise Efsaneler Serisi diye geçen İkizlerin Zamanı, İkizlerin Savaşı ve İkizlerin Sınavı geliyordu.

guz-kis-ilkbahar-ejderha-mizragi

Okunması gereken sıra bu şekildeyken okuyucular nereden buluyorsa ve bu yanlış bilgiyi nereden duyuyorlarsa Güz Alacakaranlığı Ejderhaları kitabından sonra Kayıp Tarihçeler Serisi’nin 1. kitabı olan Cüce Derinlikleri Ejderhaları‘nı okumaları gerektiğini düşünüyorlar. TAMAMEN YANLIŞ!

Cüce Derinlikleri Ejderhaları kitabı, kronolojik olarak Güz Alacakaranlığı Ejderhaları ile Kış Gecesi Ejderhaları kitaplarının arasındaki zaman dilimini anlatıyor olsa da Kayıp Tarihçeler Serisi tamamen aradaki bazı boşlukları doldurmak amacıyla yazılmıştır. Ejderha Mızrağı Destanı olarak anılan Güz Alacakaranlığı Ejderhaları, Kış Gecesi Ejderhaları ve İlkbahar Şafağı Ejderhaları kitapları ise ana kurguyu anlatan ve tarihçenin ana kitaplarıdır.

cuce-derinlikleri-ejderhalari-resim

Bu liste belki kronolojik olarak doğru olabilir ama doğru okuma sırası kronolojik olan değil. Eğer öyle olsaydı hepimiz ilk önce Afetten Önce 8500 yılında geçen ve ejderhaların ilk yaratılışını konu alan The Dragons kitabıyla Ejderha Mızrağı Serisi’ni okumaya başlamalıydık. Hadi derseniz “O Türkçe’ye çevrilmedi,” diye, o zaman da Solamniya Şövalyeleri’nin kurucusu Vinas Solamnus ile başlamamız gerekirdi. Buradan da anlayacağınız üzere kronolojik olarak okumaya başlamak tamamen yanlış. Bu kitapların tamamı, Ejderha Mızrağı Destanı kitaplarından sonra yazıldı ve okurlar genel olarak Krynn’i ve diyarı tanıyorlar gibi düşünülerek yazıldı. O nedenle diyar ve yapı hakkında pek bilgi vermez, doğrudan hikayeyi anlatır.

ejderha-mizragi-dragonlanceVikipedi sayfası da yine benzer bir durumda maalesef! Burada da önce Raistlin Tarihçeleri kitapları olan Ruhdöveni ve Silah Kardeşliği kitaplarının okunması gerektiği söylenmiş. Bu okuma sırası BÜTÜN ZEVKİNİZİ KAÇIRIR. Eğer önce Ruhdöveni okursanız ve sonrasında Ejderha Mızrağı Destanı’nı okumaya başlarsanız tüm hikayeyi bir Raistlin hikayesinden ibaret sanabilirsiniz. Oysa önce Ejderha Mızrağı Destanı’nı, sonrasında Efsaneler Serisi diye geçen İkizlerin Zamanı, İkizlerin Savaşı ve İkizlerin Sınavı kitaplarını okuyup ardından Ruhdöveni ve Silah Kardeşliği’ni okursanız alacağınız tat katlanacaktır. Raistlin’in ana hikayedeki hallerini görüp sonra çocukluğunu görmek, karakterinin nasıl şekillendiğini anlamanız açısından önem teşkil ediyor.

Efsaneler Serisi’ni okumadan Kayıp Tarihçeler Serisi’ni okursanız bazı şeyler kafanızda canlanmayacak, garip gelecek ve anlamsız olacaktır. Mesela Skullcap (Kafatası) ilk kez Efsaneler Serisi’nde karşımıza çıkıyor ve orası ile ilgili detaylar öğreniyoruz. Sonrasında buranın geçtiğinde bile Skullcap’in ne olduğunu hemen anlıyoruz. Efsaneler Serisi’ni okumadan Kayıp Tarihçeler Serisi’ni okursanız kafanızda pek çok boşluk oluşacaktır.

Bizim önerimiz şu sırayla okumanız:

Güz Alacakaranlığı Ejderhaları
Kış Gecesi Ejderhaları
İlkbahar Şafağı Ejderhaları

İkizlerin Zamanı
İkizlerin Savaşı
İkizlerin Sınavı

Ruhdöveni
Silah Kardeşliği

İkinci Nesil
Yaz Alevi Ejderhaları

Cüce Derinlikleri Ejderhaları
Yüceefendi Gökleri Ejderhaları
Kum Saati Büyücü Ejderhaları

İlla ki bu sırayla okumanız gerekmiyor tabii ki ama en iyi ihtimalle Ejderha Mızrağı Destanı ve Efsaneler Serisi’ni Kayıp Tarihçeler Serisi’nden önce okuyun. Sonra kafanız karışmasın.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yazarlara Maddi Destek

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Laika yayıncılığa ne oldu? Bi sakallı amca vardı sahibi, her fuara gittiğimde muhabbet ederdik. Yeni kitapları epsilon mu basıyor? Kim basıyor?

 2. Mr. “keri”,

  Duyduğuma üzüldüm, 2000lerin başında edindiğim bütün seriler Arkabahçe/Laika basımıydı. Bir çevirmen arkadaş vardı, adını hatırlayamadığım uzun saçlı, su ürünleri öğrencisi :) O var mı bu çeviri işlerinde? Onun editlediği kitaplar çok başarılıydı…

  Neyse esas sorum Forgotten Realms Sundering’ler var mı İthaki’nin basım planında?

 3. Selamlar ben Ruhdöveni ve Silah Kardeşliği’ni de okumak istiyorum fakat internet sitelerinde satışı olan yer bulamadım. Acaba basım tarihi hakkında bi detay verebilir misiniz. 7 ay önce sorulmuş belki gelişmeler olmuş olabilir?
  Bir de bunlara ek olarak bu evren hakkında yazılmış diğer eserlerden hangilerini önerirsiniz?

 4. “Bir Ejderha Söylentisi” ne zaman okunmalı ?

  Dipnot : Güz alaca karanlığının ejderhaları ile aynı kitap olup sadece ismi farklıymış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.