Makaleler

Dungeons and Dragons Tarihinde Ejderhaların Yeri

Ejderha Mızrağı – Dragonlance (1984 – 2010)

Her çıkan Monster Manual ile birlikte yeni bir ejderha oyunculara tanıtıldı. DnD maceracıları, Dragon dergisinde gördükleri ejderhaların daha detaylı hallerini yeni çıkan yaratık kitaplarında da yakından incelediler. TSR, ejderhalara önem verdi ama tüm sistemi de onların üzerine kurmadı. Daha sonrasında devler, kara elfler (Drow), kertenkele adamlar (Lizard men), elementler hakkında uzun uzadıya kitaplar çıkarıldı. Ancak Tracy Hickman ve Margaret Weis, ejderhaların önemini artıracak bir çalışmaya imza attı.

guz-alacakaranligi-ejderhalari

Ejderha Mızrağı (Dragonlance), TSR’ın ilk en büyük başarılarından biriydi. 12 modül ile tamamlanan sistemde Bahamut ve Tiamat ile tanıştık. Ejderhalar sadece güçlü değillerdi. Topraklarını koruma altına almaya çalışan birer derebeyi oldular. Zekalarını konuşturdular ve dünyayı şekillendirdiler. Tiamat’ın dişi versiyonu Takhisis önderliğinde, ejderha ve ejderan orduları Krynn üzerinde yürüdü. Ejderhaların önemi bu modüller ve hikayelerle daha da arttı.

TSR daha sonra 1996 yılında Dragonlance: Fifth Age (Beşinci Çağ) ile Krynn’i bambaşka bir duruma soktu. Uzak evrenlerden gelen devasa boyutlardaki ejderhalar, tüm kıtanın kontrolünü eline aldı. Bu ejderhalar, Dungeons and Dragons dünyasının da en büyükleri olarak tarihe geçti.

Yazılı Basın Dönemi (1981 – 2007)

Dragon Magazine, 5. yıldönümü özel sayısında Special Dragon Section isimli bir bölüme yer verdi. Burada Gregory Rihn’in Self Defense for Dragons yazısı, FRP-RPG oyuncuları için oldukça önemli bir başlıktı. Rihn yazısının bir bölümünde ejderhaların, iyi kuşanmış, yüksek seviye maceracılara karşı ayakta duramayacağını savunuyordu. Bu yüzden ejderhaların daha da güçlü olması gerektiği düşünülüyordu. Eh, haliyle ilerleyen zamanlarda ejderhalara birçok yeni özellik getirildi.

dragon-magazine-356-cover

80’li yıllar boyunca birçok yeni ejderhaya da tanıklık ettik. Ağır Metallar (Heavy Metal) başlığıyla yeni türler ortaya çıktı. 80’li yılların, Heavy Metal müziğinin de en önemli dönemi olduğunu düşünürsek, böyle bir hamlenin ne kadar doğru olacağının farkına varabiliriz. Demir, Krom, Kobalt, Volfram ve Nikel (Iron, Chrome, Cobalt, Tungsten ve Nickel) ilk kez sahaya çıkmış oldu. Ayrıca Dragon Magazine 356. sayı (Haziran 2007) Dungeons and Dragons maceralarının en önemli ejderhalarını bir araya getirmiş ve 3rd Edition sistemine de göndermeler yapmıştı.

Yıldönümü yazıları, ejderha bilgisini toparlayan ve oyunculara farklı bakış açıları gösteren sayılar oldu. DnD evrenindeki en korkulan, en büyük isimler oyunculara bir kez daha gösterildi. Özellikle Ed Greenwood’ın Wyrms of the North köşesi, ’96 ile ’99 yılları arasında, birbirinden farklı 30 önemli ejderha karakteri de bizlere kazandırdı. Greenwood, yazarlığını konuşturarak ejderhaların, yaratıktan daha fazlası olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

2nd Edition Yaratıkları (1989 – 2000)

2nd Edition döneminde ejderhalar daha sık bir şekilde karşımıza çıkmaya başladı. İlk sisteme göre sayısı artırılan ejderhalar için Dragon Magazine “Geri döndüler… Ve eskisinden daha tehlikeliler” başlığını seçmişti. 2nd Edition ile ejderhalara bir dizi yeni özellikler getirildi. Ayrıca Beyaz Ejderha gibi oldukça güçsüz olan tiplerin seviyeleri artırılırken Kırmızı Ejderhalar da hak ettiği yer olan “en korkunçları” sınıfına dahil edilmişti.

Draconomicon-cover

Birçok oyuncuya göre 2nd Edition, canavarların en zorlu olduğu dönemdi. TSR bu dönemde 25 farklı Monstrous Compendiums kitabı yayınladı. Bu da daha çok, daha ve daha çok yaratık demekti. Ejderhalar da cabası! Kromatikler, Cevherler, Metalikler, Parlaklar, Greyhawk’ın Çelik türleri ve daha da kötüsü Weredragonlar (Yarı Ejder – Yarı İnsan) ortaya çıktı.

İlk Ejderha yardımcı kitabı 1990 yılında FOR1: Draconomicon ismiyle yayınlandı. 2nd Edition dönemine denk gelen bu kitap, Nigel Findley önderliğinde yazılmış ve Unutulmuş Diyarlar (Forgotten Realms) temel alınarak hazırlanmıştı. Karakteristlikleri, psikolojileri ve büyüleri daha yakından gösterildi. Bu dönemin en korkunç türü ise Dracolich olmuştu.

Ed Greenwood, Dragon 110. sayısında (Haziran 1986) ve Spellfire (1987) kitabında korkutucu Dracolichleri mezarlarından kaldırdı. 2nd Edition’a dair en korkutucu yaratıklardan biri olan Dracolichler, DnD kozmolojisinin de önemli bir parçası haline geldi. Cult of the Dragon (1998) kitabında bu yaratıklara daha fazla yer verildi. 1994 ve 1999 yıllarında basılan Council of Wyrms kitabı sayesinde oyunculara ejderhaları oynayabilme imkanı tanındı.

Üst sıra soldan sağa: Siyah, Mavi, Yeşil, Kırmızı

Orta sıra soldan sağa: Beyaz, Pirinç, Bronz, Bakır

Alt sıra soldan sağa: Altın, Gümüş

3rd Edition Ejderhaları (2000 – 2007)

todd-lockwood-wind_sm

Artık Wizards of the Coast ismini alan TSR firması, DnD macerasına kaldığı yerden devam etti. 3rd Edition ile artık ejderhaların sınıfları, türleri ve tipleri oturmuştu. Firma, ejderhaları ana başlıklara ayırdı: Kromatik, Cevher, Metallik ve Oryantal Ejderhalar. Gereksiz olduğunu düşündükleri ve oyuncular tarafından ilgi görmeyen türler ise tarihe karıştı.

Yeni sistem ile birlikte yaş seviyeleri getirilerek, daha fazla fark eklendi. Örneğin, Wyrmling dönemindeki bir Beyaz Ejderha’nın 4HD puanı vardı ve Great Wyrm olduğu zaman 37HD puanına ulaşıyordu. Yaş seviyesi getirilmeden önce bu değişikliklere çok dikkat edilmiyordu ve etkisi de kısıtlı oluyordu. Ayrıca ejderha saldırıları da daha tehlikeli olmaya başlamıştı.

Ejderhalar bugüne kadar zeki varlıklar olarak tanıtılmıştı. Ancak 3rd Edition ile ilk defa adam akıllı büyüsel özellikleri üzerinde duruldu. Yüksek seviye bir Büyücü gibi kendilerine has büyülerini oluşturmaya, kullanmaya ve hatta yaratmaya başladılar.

Bu dönemde Monsters of Faerûn (2001), Epic Level Handbook (2002) ve Draconomicon: The Book of Dragons (2003) sayesinde ejderhalar hakkında bilgiye doyduk desek yeridir. 80’li yılların sonu ve 90’lı yıllar boyunca dergilerde yayınlanan ve takibi zorlaşan ejderhalar, büyük kitaplar içerisinde uzun uzun anlatıldı. Elbette ejderhalar ile benzerlik gösteren Drake ve Wyrm gibi yaratıkların da farkları ortaya konularak, kafalardaki soru işaretleri kaldırıldı.

Üst sıra soldan sağa: Siyah, Mavi, Yeşil, Kırmızı

Orta sıra soldan sağa: Beyaz, Pirinç, Bronz, Bakır

Alt sıra soldan sağa: Altın, Gümüş

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Cüceler İçin Hileli Karakter Kağıdı
Önceki sayfa 1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.