Makaleler

Dayablo Değil Diablo!

diablo-3-banner-600

Bundan 2 sene evvel 10 yıldır beklediğimiz o efsane oyun piyasaya sürüldüğünde ne kadar heyecanlıydık. Uykusuz geceler, daha iyi legendary ve set itemları çıkarmak için vaktin nasıl geçtiğini anlamadığımız günler geri gelecekti. Kolay değil, Diablo 3’ün gerisine baktığımızda yalnızca bir oyun değil, aynı zamanda 10 yıllık bir beklenti görüyorduk. Bu büyük beklenti oyunun çıkmasına yakın giderek arttı.

Oyun çıktığında ise çok çok büyük bir hayal kırıklığıyla karşı karşıya kaldık. Hiçbir şey beklediğimiz gibi olmadı. Elbette her zaman olduğu gibi bu oyunun da hasta fanları vardı ancak büyük bir çoğunluk oyunda aradığını bulamadı. Blizzard bunun üzerine çok fazla oyuncu kaybetti. Bu da yetmezmiş gibi Diablo 2 severler tarafından piyasaya sürülen Path of Exile oyunlu isim çıkageldi.

path-of-exile-skill-treePoE Diablo’nun yanında her ne kadar acemi işi gibi görünse de muazzam bir içerik sunuyordu oyunculara. Yıllarca Blizzard’ın WoW’unu hangi oyun öldürecek diye tartışırken, Grinding Gear Games isimli küçük şirket Path of Exile ile Diablo’nun sonunu getirmişti. PoE’deki farklı ticaret sistemi, oyuncular tarafından üretilen legendary itemlar, oyun bittikten sonra açılan mapler, muazzam büyüklükteki skill ağacı ve en önemlisi ücretsiz bir oyun olması PoE’nin farkını oluşturmuştu.

Bunda olaydan sonra Blizzard çareyi D3’ü yapan ekibi değiştirmekte buldu. Değişen ekip Loot 2.0 sistemini ile birlikte Reaper of Souls ek paketini de hazırladı. Loot 2.0 ile beraber Diablo 3’te çok büyük değişim fırtınaları başladı. Birçok oyuncunun bilgisayarından sildiği hatta unuttuğu oyun yeniden yükleme planlarıyla geri dönmüştü. Biz de bu furyada oyuna başlayanlar arasındayız.

Loot 2.0 sayesinde artık oyunda çıkardığımız legendary ve set itemların drop rateleri eskiye göre çok daha yüksek durumda. Bununla da kalmayıp düşen tüm itemların stat değerleri o an kullandığımız karakterimizle örtüşüyor. Demon Hunter ile oynuyorsak çıkan itemlar Dexterity tabanlı oluyor, Barbarian ile oynuyorsak bu statlar Strenght halini alıyor. Arada sırada yine Demon Hunter’a Barbarian item düşmüyor değil ama bunu da görmezden geliyoruz :)

diablo-gloves-of-worshipBunun dışında karakterin sahip olduğu büyülere etki eden ve bununla birlikte farklı özellikler de veren itemların sayısı da artmış durumda. Bunu örnekle açıklamak daha iyi olacak.

Özelliklere örnek olarak resimdeki eldiven verilebilir. Turuncu ile yazılan bölümde de görüldüğü gibi oyunda bu eldiveni kullanan biri (mesela ben) shrineların özelliklerine 10 dakika gibi uzun bir süreyle sahip olabiliyor.

diablo-the cloak of the garwulfSkill bazlı özellikleri ise aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Demon Hunter’a ait Companion adlı yeteneğin son rune’u olan kurt çağırma skillini geliştirerek 3 kurt çağırabilmenizi sağlıyor.

Reaper of Souls’un yenilikleri bununla sınırlı değil. Yeni eklenen Mystic karakteri sayesinde itemlarımızı reforge edebiliyor, görünümlerini değiştirebiliyoruz.

diablo-kymbo-goldYine örnekle anlatmak gerekirse Monk karakterimde bulunan yüzüğün Armor özelliğini Critical Hit Chance ile değiştirdim.

Yukarda PoE’den bahsederken değindiğim mapler Diablo 3’e de farklı bir sistemle eklenmiş. Adventure Mode adıyla karşımıza çıkan bu modda farklı görevlerin yer aldığı haritalara giriyoruz ve her act’te bulunan 5 görevi yapıyoruz. 5 görevin ardından Tyrael (kara melek) bize Horadric Cache adında bir küp veriyor. Bu küpü açtığımızda içinden itemlar düşüyor. Yine Adventure moduyla gelen Nephalem Rift de ise mapte bulunan yaratıkları öldürerek sağ tarafta bulunan metreyi %100’e çıkartmaya çalışıyoruz. %100’e ulaşınca çıkan bossu öldürerek Blood Shardları ve itemları topluyoruz.

Yani diyeceğim şu ki Diablo 3 ilk çıktığında oynayıp bıraktıysanız şimdi tekrardan denemenin tam sırası.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. iyide kurunca olay bitmeycek ki ek paketide 120 lira, oyuncuları görmezden gelen insanlar bildiklerini yapıyorlar duymak istediklerini duyuyorlar, pvp modları gelmedikçe tekrar başlamam kaldıki yeni ek paket gelecek burda kendimizi paraladığımız itemlerde yalan olacak hele bir stabilleşsin… Elinize sağlık…

  2. Torchlight oyunu daha cok diablo yerine tercih edildi benim gördügüm. Onun disinda dIablo’ya basinda para verip aldik sonra basladik ama iceri giris parasi vermisiz ne bir item düstü ne birsey Hersey parayla alinabiliyor oyunda. Pvp sistemi gelicek diyorlardi ilk ciktiginda ondan da haber cikmadi. Biraz bekleyip yorumlara göre almayi yada almamayi düsünüyorum bende bakalim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.