Makaleler

Daenerys Targaryen 1. Sezonun Sonunda Westeros’a Yürüseydi Ne Olurdu?

daenerys-targaryen-banner

Alt kültür ve popüler kültürün her alanında çok sevilen konseptlerden birisi de alternatif tarih akışlarıdır. Hatta bu her zaman hayranlar arasında da kalmaz, birçok çizgi roman kahramanının alternatif hikayeleri piyasada mevcuttur.

Bugün sizlerle paylaşmak istediğimiz “What If?” senaryosu Whatculture editörü Michael Potts‘un başını altından çıkmış.

Konuyu Viserys’in ölümünden itibaren ele alan Michael, Daenerys Targaryen‘ın abisi öldükten sonra Khal Drogo’yu bir şekilde batıya yelken açmaya ikna edebilmesi ihtimali üzerinden yürüyor. Gelin bu değişikliğin hikayedeki olası etkilerine birlikte göz atalım.

Essos hâlâ Köle Tüccarları’nın yönetiminde olacaktı. Lekesizler boyunduruk altında hizmet etmeye devam ederken Meereen, Astapor ve Yunkai pislik çukurlarında köle ticaretiyle geçinmeye devam edecekti.

Khal Drogo kendisini ölüme götüren yarayı almayacaktı ve halkını Dar Deniz’den öteye götürebilecekti. Ne kadar başarılı olacakları bilinmez elbette ama Dothraki savaşçılarının Westeros’taki maceralarının görülmeye değer olacağına şüphe yok.

daenerys-targaryen-resim

Dothrakiler’in yollarındaki şehirlerde zenginlerin güvenli surlarının ardına saklanacağı kesin. Bu durumda ise olan dışarda kalan gariban halka olacaktı. Genç Daenerys Targaryen’ın tecrübesiz haliyle onları dizginleyemeceğini göz önünde bulundurursak Dothrakiler’in ilk sezonun kötü adamları haline gelmeleri işten bile değildi.

Üstteki maddeye bağlantılı olarak, bir Targeryen önderliğindeki ‘vahşilerin’ ortalığı yakıp yıkmasına seyirci kalmayan Evler, Deli Kral’a yaptıklarını tekrarlamak üzere yeniden bir araya gelebilirlerdi. Yani Stark Lannister ve Tyrelller’i yeniden bir ittifak içinde görebilirdik.

daenerys-targaryen-dothraki

Danny’nin harekete geçmesiyle Targeryen avlama iştahı kabaran Robert hatalar silsilesi sonucu yine de ölebilirdi. Jorah Mormont’un sözlerinden yola çıkarak Robert’ın, kardeşi Stannis veya Tywin ve Ned gibi bir stratejik yeteneği olmadığı, Dothrakiler ile açık alanda onurlu karşılaşma yapma hatasına düşeceği varsayımında bulunabiliriz.

Böyle bir tehdit mevcutken Stannis, King’s Landing’e hiç saldırmamış olurdu ve Blackwater Bay faciası yaşanmazdı. Dothrakiler’in garibanlara yaptığı zulmün karşısında duran Stannis birden halkların gönlünü kazanabilir, Robert’ın ölümünden sonra taht üzerindeki iddiasını sağlamlaştırabilirdi.

daenerys-targaryen-resim1

Daenerys Targaryen, bir şekilde King’s Landing’e ulaşsa bile, -ki oraya kadar ilerlemeyi başarabileceği de bir muamma- King’s Landing’i ele geçirme ihtimali oldukça düşüktü. Yine Mormont’un sözlerinden yola çıkarak Dothraki halkının kuşatma silahları vesaire bilgisinin oldukça zayıf olduğunu varsayabiliriz.

Dothrakiler savaş alanında ne kadar güçlü olurlarsa olsun Stark, Lannister, Baratheon düzenli orduları karşısında eninde sonunda mağlup olacaklardı. Bu durumda da Targeryen soyunu kurutmak isteyenlerin Daenerys’i çok yaşatmayacağı sonucuna ulaşabiliriz.

daenerys-targaryen-resim2

Khal Drogo yaralanmayınca Drogo için bir cenaze ateşi yakılmayacaktı. Bu ateş olmadan Danny’nin yumurtaları kuluçkalama fırsatı olmayabilirdi. Yumurtaların Westeros istilası boyunca kırılmadan kalıp Lannisterların eline düşmesi kuvvetle muhtemel. Bir şekilde kader ağlarını örüp yumurtaları çatlatmayı başarsa bile bu zaman diliminde bebek sayılabilecek ejderhaların savaşa pek bir katkı yapamayacağı aşikar.

Şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla Ak Gezenleri sadece Valyrian çeliği ve ejdercamı durdurabiliyor. Bunlardan bir miktar stoğumuz olsa da Daenerys Targaryen’ın ejderhaları olmadan veya olgunlaşmadan Westeros halklarının Ak Gezenleri durdurması pek mümkün görünmüyor. El Fatiha…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.