Makaleler

Cyberpunk 2077 Oynamadan Önce Bilmeniz Gereken 13 İpucu

Cyberpunk 2077 kocaman dünyası, ayrıntılı oynanışı, birçok sistemi ve kuralıyla bakıldığında oldukça karmaşık bir oyun. Son dönemlerin en çok konuşulan oyunlarından biri olduğu da göz önüne alınınca oyun dünyasını azcık ucundan köşesinden duyan insanlar bile Cyberpunk’ı sabırsızca bekler hale geldi. Durum böyleyken oyundaki elementlerin çokluğundan dolayı bazı insanlar oyunun ilk safhalarında birçok şeyi kolaylıkla kaçırabilir.

Biz de GameSpot’ta gözümüze çarpan ve Night City’deki ilk saatlerinizde hayatınızı kolaylaştıracak olan ipuçlarını sıraladık.

1 – Mesajlarınızı Sık Sık Kontrol Edin

Sosyal etkileşimler oyunun çok büyük bir parçası. Oyuna başladıktan sonra V’nin telefonunun sürekli meşgul olduğunu fark etmeniz uzun sürmeyecektir. Başlangıçta önemsiz gibi gelse de size gelen mesajları gözardı etmeyin. Mesajlarda oyun içi satın alabileceğiniz şeylerden görevler hakkındaki detaylara kadar birçok şeyi mesajlar aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Özellikle birçok güzel görev bu mesajlaşmalar sonucunda açılıyor. Ek olarak gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da karakterlerle mesajlaşmak oyun içerisindeki ilişkilerinizin ilerlemesini sağlıyor. Yani, mesajları mavi tikte bırakmamaya özen gösterin.

2- Siper Almak Savaşların Kilit Noktası

Oyun girişinde kısa bir öğretici sayesinde oyundaki savaş mekaniklerine alışmanız sağlanıyor. Fakat her mekaniğin önüne geçmesi gereken bir unsur var ki o da siper almak.

V nişan almış bir şekilde alçak bir duvara veya bir köşeye yaklaştığında siper alabiliyor ve bu durumda atış yapmak için göz atabiliyorsunuz. Siper almak oldukça sezgiseldir ve hayatta kalmak için çok önemlidir çünkü birçok düşman silahı çok hasar verir ve en sert V’ler bile bu kadar uzun süreli zararı kaldıramaz.

Siper almayı düşmanları hacklerken de kullanabilirsiniz. Siperdeyken taramaya basılı tutup tıpkı nişan alıyormuş gibi dışarı bakmanız size düşmanları görme ve hızlı hack şansı verir. Tarama, zamanı da biraz yavaşlatıyor bu sayede size savaş alanını değerlendirmek için süre kazandırıyor. Son olarak, siperlerin tamamının mükemmel olmadığını unutmayın, eğer bir siper zayıf görünüyorsa ya da hâlâ çok fazla hasar alıyorsanız oradan çıkın.

3- Düşmanlarınızı İşaretleyin

Siperin ardından düşmanları tararken onları etiketlemek isteyeceksiniz. PC’de tarama sırasında fare tekerleğine tıklayarak, konsolda da tarama sırasında R3’e basarak düşmanları etiketleyebilirsiniz. Bu onları duvarlardan ve siperin arkasından görünür kılar. Ayrıca hacklediğiniz güvenlik kameraları aracılığıyla düşmanları tarayıp etiketleyebilirsiniz. Bu da birçok yere ayak basmadan önce düşmanların gücünü tam olarak değerlendirmenize olanak tanır. Düşmanları etiketlemek, gizlilik içerisinde onlardan daha kolay kaçınmanız için harikadır. Düşmanları siperlerden ve duvarlardan vurmak için Tech silahları da kullanabilirsiniz; bu, düşmanlar etiketlendiğinde ve parlak bir şekilde aydınlatıldığında çok daha kolay.

4- Nitelik Puanları, Yetenek Puanlarına Karşı

Birçok RPG gibi Cyberpunk 2077 de, karakterinizin temel istatistiklerini geliştirmek için Nitelik Puanları ve belirli yetenek ağacı yükseltmelerini açmak için Yetenek Puanları harcadığınız bir sistem üzerine inşa edildi. Seviye atladıkça her iki tür puanı da alırsınız. Ancak her iki puanlamaya da farklı şekilde yaklaşmak gerek.

Yetenek Puanlarınızı, oyunu nasıl oynadığınıza bağlı olarak istediğiniz yükseltmelere (savaş stili, hackleme, işçilik ya/ya da gizlilik yetenekleri) oldukça hızlı bir şekilde harcamaya değer. Nitelik Puanlarını da hemen harcayabilirsiniz ancak genellikle birkaç puan biriktirip üzerine düşünmek daha akıllıca olabilir.

Yetenek puanları size çeşitli güçlendirmeler verir ancak Nitelik Puanları; konuşma kontrollerini geçmek, zorlu sistemleri kırmak, belirli nesnelerle etkileşime geçmek ve özellikle zor kapıları açmak gibi özellikler için önemli. Eğer birikmiş birkaç puanınız varsa, yeni bir diyalog seçeneğinin kilidini açmak veya bir görev sırasında bir kapıyı menteşelerinden ayırmak için bir beceriyi artırmaya harcayabilirsiniz.

5- Sık Sık Hackleyin

Oyun tarzınıza göre yaptığınız eylemler için de Yetenek İlerleme puanları alırsınız. Tabancaları çok kullanırsanız, tabanca kullanmak için bonusların kilidini açan yetenek puanları alırsınız. Bu, oyunu nasıl oynadığınıza bağlı olarak V’nizi geliştirmenide izin verir ancak aynı zamanda puanlarınızı belirli becerilere harcamak istemeseniz de bonuslar alabileceğiniz anlamına gelir. Mesela V’niz bir Netrunner olmasa bile, hacklemeyi sık sık kullanmalısınız. İhlal Protokolü’nü kullanmak ve düşmanlar ve güvenlik kameraları gibi teknolojilerde düşük seviyeli hacklemeler yapmak size çok pahalıya mal olmaz ve yetenek ilerlemesi oluşturmanın kolay bir yoludur.

Süper bir hacker istemeyebilirsiniz ama bu kolayca inşa edilebilen becerilerde biraz ilerleme kaydetmek size kameraları veya savunmaları güvenilir bir şekilde kapatma yeteneği gibi bazı faydalar sağlayabilir.

6- İhtiyaç Duymadığınız Nadir Bulunan Silahları Satın ya da Parçalarına Ayırın

Cyberpunk 2077’de sürekli olarak yeni silahlara geçiş yapacaksınız. Güncelliğini yitirmiş silahlarınızı atmak yerine satmalı veya bileşenleri işlemek ve yükseltmek için parçalamalısınız. Oyunun başında silahlar, bulacağınız en değerli şeyler olacak. Onları bir satıcıya satmak, yükseltmelerinizi finanse etmek için yerinde bir hareket olacak. Ne kadar çok paranız olursa o kadar çok silah satın alıp yükseltmeler yapabilir böylece V’nin daha çok hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz. Çok silah taşımanın dezavantajı çok ağır olmalarıdır bu yüzden tüm kullanılmamış, gereksiz silahlarınızı her fırsatta bir satıcıya satsanız iyi olur.

Buna alternatif olarak en sevdiğiniz silahları yükseltmek veya nadir silahlar üretmek için kullanabileceğiniz bileşenleri elde etmek adına silahları parçalayabilirsiniz. Silahları parçalamak yükünüzü hafifletmek için de iyi bir yoldur.

7- İkonik Silahlarınızı Atmayın, Yükseltin

Silahları parçalayıp satarken İkonik olarak işaretlenen silahlardan kurtulmamaya dikkat edeceksiniz. Bu silahlar, genellikle büyük hikaye görevlerinden ve yan görevler sırasında yalnızca belirli yerlerden elde edilebilen, özel ve benzersiz silahlardır. İkonik silahların her zaman onları normal silahlardan daha etkili kılan avantajları vardır, siz seviye atladıktan ve daha güçlü ekipman bulmaya başladıktan sonra bile etkili olmaya devam edeceklerdir. Bu nedenle, aşırı yüksek seviyeli olsanız bile, İkonik silahları parçalayıp satmamak en iyisi. Bunun yerine Üretim menüsüne gidip Geliştirmeler sekmesini kullanarak İkonik silahlarınızı güncel tutun.

8- Araçlarınızı Çağırın ve Onları Kasa Olarak Kullanın

Dairenizde elde tutmak istediğiniz silahları, ekipmanları, kıyafetleri ve diğer malzemeleri saklayabileceğiniz bir kasanız var. Araçlarınızda da bu seçenek var. Tamircilerden satın aldığınız araçlar, oyuna başladığınız araba ve bazı görevleri tamamlayarak kazandığınız araçlar ekipmanınızı saklamak için kullanabileceğiniz kasalara sahip. Araçlarınızı yolların yakınındayken de çağırabilir, tutmak istediğiniz ancak görevler arasında taşıyamayacağınız teçhizatı boşaltmak için kullanabilirsiniz.

Oyunun erken döneminde birkaç araç bulduğunuzdan emin olun böylece ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Bunu yapmanın hızlı bir yolu tamircilerden satın almaktır, Kahramanlar yan görevini bitirmek de size yeni bir araç kazandıracak.

9- Netrunners: Cyberdeck’inizi En Kısa Zamanda Yükseltin

Cyberpunk 2077’de bir Netrunner veya hacker olarak oynamak istiyorsanız, başlangıçta sahip olduğunuz Cyberdeck ile fazla bir şey yapamayacağınızı bilin. Cyberdeckler ne kadar RAM’e sahip olduğunuzu belirler ve düşmanlara karşı kullanmak için hızlı hack almanıza izin verir. Sahip olduğunuz Cyberdeck ne kadar güzel olursa, kullanımınızda o kadar çok hızlı hack var demektir. RAM eklemek de önemlidir, çünkü tüm hızlı hacklerin kullanımı RAM’e mal olur ve zamanla yavaşça şarj olur. Temel Cyberdeck’inizde birkaç hızlı hack yuvası ve düşük RAM bulunur. Bu da düşmanları hackleme ve hatta güvenlik kameralarını uzaktan kapatma gibi yararlı işler yapma yeteneğinizi azaltır. Bir Cyberdeck, tam hacker rotasına girmeseniz bile iyi bir erken yatırımdır.

10- Netrunners: Hızlı Hackler Alın

Etkili bir Netrunner olmak istiyorsanız, güçlü hızlı hacklere ihtiyacınız olacak. T-Bug’dan alacağınız bir yan görev, sizi Cyberdeck’inize yerleştirmek için yeni ve daha güçlü hızlı hackler alabileceğiniz bir Netrunner mağazasına yönlendirecek. Hızlı hackleri düşmanların sibernetiğini etkilemek veya onlara zarar vermek için kullanabilirsiniz. Bir sürü hackleme yapmak istemeseniz bile, düşmanların dikkatini dağıtmak veya görüşlerini kapatmak gibi seçeneklere sahip olmak, gizlilik özelliğinizi çok daha kolay ve etkili hale getirebilir.

11- Araçlarınızı Sürün, Hızlı Yolculuk Yapmayın

Cyberpunk’ta kilidini kolayca açabileceğiniz kapsamlı bir hızlı yolculuk sistemi bulunuyor. Oyunun erken döneminde şehir içinde dolaşmayı kolaylaştıran kapsamlı bir hızlı yolculuk ağı oluşturacaksınız. Bu harika bir durum ama yine de çoğu zaman önceliği aracınızı kullanmaya vermelisiniz.

Night City‘de dolaşırken, tamirciler ve diğer karakterler sizi telefonla arayacak. Bu çağrılar; paranın yanı sıra silahlar, Street Cred ve deneyim puanları gibi ödülleri toplayabileceğiniz yan görevlerin ve daha düşük seviyeli işlerin kilidini açacak. Her zaman hızlı yolculuk yaparsanız bu fırsatlardan bazılarını kaçıracaksınız. Night City’nin size sunduklarından daha fazlasına erişmek için manzaralı rotayı kullanın.

12- Yan Görevleri Yapın Özellikle de Sevdiğiniz Karakterlerinkini

Ana hikayenin izini sürerken yan İşler ve diğer görevleri görmezden gelmek cazip gelebilir. Yine de Cyberpunk 2077’deki en iyi anların çoğunu barındırdığı için yan görevleri atlamayın. Ayrıca sevdiğiniz ana karakterler için işler yapmaya odaklanmalısınız. Bu insanlarla ne kadar çok zaman geçirirseniz, onlarla olan ilişkileriniz o kadar derinleşecektir. Zamanınızı ikincil karakterlerle geçirerek en iyi görevlerden bazılarının kilidini açacak ve oyundaki en iyi ödüllerden bazılarını kazanacaksınız.

13- Ve Tabii ki Sıkça Kaydedin

Büyük ihtimalle söylemeye gerek yok ama oyununuzu sık sık kaydedin. Karşılaşmalarınız her zaman umduğunuz gibi gitmeyecek ve bir kez daha denemek isteyeceksiniz. Oyunun otomatik kaydetme işlevi oldukça cömert ancak bazen kendinizi istediğinizden biraz daha geride bulabilirsiniz. Ne kadar çok kayıt ederseniz, o kadar az ilerleme kaybedersiniz.

Kaynak: Gamespot

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.