Makaleler

Bran’ın Zaman Yolculuğu Hakkında İlginç Teori

bran-banner

Bu sezon gördük ki Bran Stark‘ın hikayesi aslında geçmişe dayanıyor. Bir yandan kaderinin yıllar önce çizildiğini görüyoruz bir yandan da kaderin değiştirdiği hayatları. Bu yaşananlar da Bran Stark ile ilgili karmaşık bir zaman yolculuğu teorisini beraberinde getiriyor.

BURADAN SONRASI SPOILER İÇERİR!

Bran; Üç Gözlü Kuzgun ile karşılaştı, Gece Kralı (Night’s King) tarafından işaretlendi, ahırın seyisi Wylis’i Hodor’a dönüştürdü ( :'( ) ve en son olarak da Üç Gözlü Kuzgun’un ölümüne sebep oldu. Bütün bunlara Bran’ın zaman yolculukları sebep oldu. Fakat dizide gördük ki bazı şeylerin zaten olacağı varmış. Üç Gözlü Kuzgun’un da söylediği gibi, “Geçmiş zaten yazıldı, mürekkep kurudu.” Buzzfeed yazarı da konuyla ilgili ilginç bir teori ortaya attı.

bran1

Teori de burada başlıyor. Ya aslında Jojen Reed’in, Game of Thrones’un üçüncü sezonunda söylediği sözler sandığımızdan daha derin bir anlam içeriyorsa?..

bran-three-eyed-raven
<Üç Gözlü Kuzgun hakkında konuşurlarken> Jojen: “Onu öldüremezsin, biliyorsun.” Bran: “Nedenmiş?” Jojen: “Çünkü o kuzgun sensin.”

Normal şartlarda Jojen’in bu sözlerinden anladıklarımız şu; Üç Gözlü Kuzgun bayrağı Bran’a devredecek, sonrasında da Bran, Üç Gözlü Kuzgun olacak. Fakat ya öyle değilse.

Ya Bran ve Üç Gözlü Kuzgun tam olarak AYNI KİŞİYSE?

bran-raven
Ben olma zamanın geldi

Üç Gözlü Kuzgun olarak bildiğimiz yaşlı kişi, geçmişten birisinin warg yeteneği ile ele geçirmiş Bran olabilir. Üç Gözlü Kuzgun’un, bir kralın oğlu olan Brynden Rivers olduğunu biliyoruz. Ancak Üç Gözlü Kuzgun aslında Bran’ın içine girdiği bir kişi ise ve zaman çizgisi de şöyle işliyor olabilir.

Böylece anlıyoruz ki Bran kendi kendini eğitip Brynden Rivers’ın bedenine girmiş olabilir (ya da başka birisinin).

bran-timeline

Mesela kitaplarda Üç Gözlü Kuzgun’un Brynden Rivers olduğu açıkça söyleniyor ancak dizide bu isim hiçbir şekilde telaffuz edilmedi. Sanki özellikle ismi gizleniyor gibi bir durum var. Bu da Üç Gözlü Kuzgun’un Brynden değil de başka birisi olabileceğini gösteriyor.

Dikkat ettiyseniz Üç Gözlü Kuzgun, Bran’ı hep Stark Ailesi’nin geçmişine götürüyor. Ya Üç Gözlü Kuzgun gerçekten Bran ise ve ölmeden önce son kez babasını ve ailesini görmek istiyorsa?

three-eyed-raven

Burada bir durum daha var. Dizide Üç Gözlü Kuzgun olarak geçen karakter kitapta Üç Gözlü Karga olarak geçiyor. Karga, aynı zamanda Gece Nöbeti’nde yer alanlara takılan bir lakap. Brynden Rivers da kendi zamanında Duvar’da Lord Kumandan olarak görev yapmıştı. Karga, o nedenle Brynden’a daha çok yakışıyor fakat dizideki Üç Gözlü Kuzgun değişikliği, karakterin aslında Brynden değil de başka bir karakter olmasından ötürü de olabilir.

Ayrıca Game of Thrones dizisinin 4. sezonundaki şu sahneyi de unutmamak lazım. Bran, Üç Gözlü Kuzgun ile karşılaştığında, “Tekrar yürüyebilecek miyim?” diye soruyordu ve aldığı cevap ise…

Bir daha yürüyemeyeceksin ama uçacaksın.
Bir daha asla yürüyemeyeceksin ama uçacaksın.

Sizce de Üç Gözlü Kuzgun, Bran olabilir mi?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. İyide o zaman üç gözlü kuzgun ölmeden önce Meera Bran’e Hodor’a gir diye seslendiğinde neden arkadaşını dinle dedi ki geçmişte bir hata yapmış neden tekrarlasın ?

  2. Tam hata olarak görmemiş olabilir. Biraz daha yetişkin gözle baktığı için Hodor’a girmezse bu sefer kendisinin öleceğinin bilincinde muhtemelen. Neticede o an bundan başka kurtuluş yolu yoktu.

  3. bence mevzu o değil ama diyelim ki o, eğer kendisi müdahale ederse zaman döngüsü bozulur, hodor hodor olamaz, bran ağaca kadar kaçamaz, hodorun sağladığı bütün destek yalan olur.

  4. Evet dedikleriniz doğru ama yinede böyle bir şey umarım olmaz zaman da yolculuk konusu pek GoT’a yakışmaz ve pek hoş durmaz yanlış mı düşünüyorum ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.