Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » Bilinenden Farklı Bir Konuda Yazılmış 10 Muhteşem Roman

Bilinenden Farklı Bir Konuda Yazılmış 10 Muhteşem Roman

6. Mary Shelley, Frankenstein

frankenstein-ve-doktor

Belki de en klasik örneğimiz. Frankenstein’ın pop kültürdeki imgesi zar zor konuşabilen çirkin bir yaratık şeklindedir. Oysa Frankenstein in “sefil yaratığı” güzel ve naziktir. Frankenstein’ın kalesine meşalelerle saldıran köylüler yoktur, anormal bir beyin yoktur veya bulmayı beklediğiniz diğer mecazi anlatımlar da yoktur. “Frankenstein büyük ihtimalle pop kültürünün sizi bir kitabın bambaşka bir şey hakkında olduğuna inandırdığı; fakat kitabı okumadığınız sürece basit bir testi bile geçemeyeceğiniz romanlara en iyi örnektir,” diyor Capital City Public Charter Okulu kütüphanecisi Katelyn Browne.

7. Frank Herbert, Dune and Dune Messiah (Dune ve Dune Mesihi)

dune

İnsanların bu kitapların Orta Doğu hakkında olduğunu, politika, uyuşturucu veya bambaşka şeyler hakkında olduğunu söylediklerini belirtiyor Borderland Books’tan Beatts. Fakat aslında her iki kitap da teokrasinin yarattığı tehlikeler ve “tüm iyi niyetine rağmen bir mesih’in ne kadar zararlı olabileceği” hakkında. Özellikle ikinci kitapta Paul’ün kendi kurduğu büyük kilisenin bir tiranlığa dönüştüğünü ve Paul’ün kendi yarattığı bu ortamdan kurtulma çabalarını görüyoruz.

8. Lauren Beukes, Zoo City (Hayvanlılar Şehri)

zoo-city

Pek çok kişi bu kitabı “karanlık gaddar bir şehir efsanesi” olarak tarif ediyor ya da Johannesburg’da geçen alternatif bir tarih kitabı olarak. Aynı zamanda romanın suç, ceza ve alt sınıfların ezilmesi konularını da içerdiğini ekliyorlar. Fakat İsveç Malmö’deki Science Fiction Bokhandeln’den (Bilimkurgu Kitapçısı) Nene Ormes ve Karin Waller bunların yanına kitabın aslında “suçluluk, kefaret ve insanın hayata devam edebilmek için kendisine bir şans tanıması” hakkında olduğunu ekliyorlar.

“Hayvanlılar Şehri’nde cinayet işleyen veya birisinin ölümüne sebep olan herkes ruhunu bedenlerinin dışında bir hayvan olarak taşır ve bu büyülü özellik bir hediye olabileceği gibi bir lanet de olabilir. Bu özellik suçluluklarını bariz bir şekilde ortaya çıkarır, hatta bazen suçluluklarının kaynağıdır. Toplum sadece kötü davranışlarınızı görür, bunların nedenlerini veya nasıllarını tartışmaz ve sizi bu davranışlarınıza göre yargılar.”

“Ana karakterin kardeşinin ölümünden dolayı taşıdığı acı ve suçluluk duygusu en az taşıdığı tembel hayvan kadar ağırdır ve ondan kaçması imkansızdır. Hikaye insanın geçmişini her zaman her yere kendisiyle birlikte götürmesini anlatıyor. Bunu yaparken de insanların hayatına devam etmeye çalışmasını ve hatta geçmişin bize verdiği istenmeyen hediyeleri bile başkalarına yardım etmek için kullanmaya cesaret ederek  kefaret ödememizi ve hayatta kalma çabamızı anlatıyor.”

9. Hal Clement, Mission of Gravity (Yerçekimi Görevi)

mission-to-gravity

İnsanlar bu klasik kitabı genellikle gayet geleneksel bir macera hikayesi olarak tanımlar. Bu hikayede değişken yerçekimine sahip bir gezegenin, yüksek yerçekimli olduğu için insanların ulaşamadığı bir alanına çakılmış olan bir roketi kurtarmak üzere bu gezegende yaşayan uzaylılar insanlara yardım ederler. Arılar Nehrinin Ağzında: Hikayeler’in (At the Mouth of the River of Bees: Stories) yazarı Kij Johnson ise  kitabın aslında “kolonileşme, özellikle de baskıcı devlet yapısı ve kültürel tanımlamalar hakkında yargılarla dolu olduğunu,” söylüyor. Kitaptaki ilginç başka bir konu ise cinsiyet, çünkü herkes için eril kişi zamiri (Çevirmenin notu: Daha önce belirttildiği gibi İngilizce 3. tekil şahıs zamirlerinden eril kişi zamiri olan “he”. Türkçe’de bu cinsiyet ayrımı yoktur ve 3. tekil şahıs zamiri sadece “o” dur) kullanılıyor. Oysa uzaylıların cinsiyetini gerçekte hiç bilmiyoruz,” diye ekliyor aynı zamanda Bilimkurgu Eğitim Merkezi’nde ders veren Johnson.

10. Charles Yu, How to Live Safely in a Science Fictional Universe (Bir Bilimkurgu Evreninde Nasıl Güvende Yaşanır)

bilimkurgu-space-opera

“Bu kitabın ise genel olarak zaman yolculuğu yada babasını arayan bir adam hakkında olduğu söylenir”, diyor Harvard Kütüphanesinden Spina. Fakat aslında çok daha büyük bir konu hakkında. O da: “kendini bulmak ve bu bilgiye sahip olmanın güveniyle hayattan saklanmak yerine hayatla  yüzleşmek ve onun karşısında durmak üzerine. Ana karakter (ki onun adı da Charles Yu) kararlarıyla yüzleşip (yada daha doğrusu gelecekteki kendisinin kararlarıyla yüzleşmeli) bunları aşımak için uğraşacak ve kendini daha iyi anlamak, gerçek bir gelecek yaratabilmek için kendine şans tanımaya çalışacaktır.

Yazan: Charlie Jane Anders
Çeviren: Murat Kurt