Makaleler

Arya Stark’ın The Broken Man Bölümünde Yaşadığı Olay Üzerine Teoriler

arya-stark-braavos-banner

Game of Thrones dizisi heyecanla sürerken 6. sezonun 7. bölümü olan The Broken Man bölümünde Arya Stark‘ın başına gelen olay herkesin nefesini tutmasına yol açtı. Sonrasında ise yaşanan olayla ilgili teoriler patladı tabii.

[BURADAN SONRASI SPOILER İÇERİR!]

Jaqen H’ghar’ın kimsesiz kızı Arya’nın peşine taktığını 6. sezonun 6. bölümü olan Blood of My Blood bölümünde görmüştük. Arya’ya acı çektirmekten zevk alan kimsesiz, sonunda The Broken Man bölümünde Arya Stark’ı kılık değiştirerek yakaladı ve karnından bıçaklamayı başardı. Sonrasında karnından kanlar akan Arya kendisini köprüden suya atarak kaçmayı başardı.

Arya Gerçekten Bıçaklandı Mı?

arya1 arya2 arya3
arya4 arya5 arya6

Arya, tarihin en başarılı suikastçı ekiplerinden olan Yüzsüz Adamlar’ın peşinde olduğunu biliyordu. Neden kimsenin olmadığı ancak çevredekilerin kendisini fark edebileceği açık bir alanda tek başına duruyordu o zaman? Arya kadar zeki ve yetenekli bir kız, kimsesiz kız gelip kendisini öldürsün diye bekliyor olamazdı herhalde. Ayrıca neden etrafta kimse yokken kendisine yaklaşan yaşlı bir kadına gülümsesin ki…

Reddit’ten passingwisdom isimli kullanıcı kendi teorisini anlattı. Arya’nın neler yaşadığını sıraladı.

Sahnenin düzmece olduğunu pek çoğumuz fark etmişizdir herhalde. Yaşananlarla ilgili aklıma gelenler bunlar.

  1. Bıçaklanma sahnesinden öncesinde Arya, Westeroslu kaptana, sabaha yola çıkmak içi para veriyor.
  2. Sonrasında açık bir alana, köprüye çıkıp kolay bir ölüm anını yakalamayı bekliyor.
  3. Arya’nın aldığı eğitimden, kimsesizin önce Arya’nın vücut bölgesine saldıracağını Arya biliyor olmalı. Bu nedenle Arya, birkaç paket domuz kanını poşete doldurup vücudunun etrafına sarıyor. Bunu da son bölümde yardım ettiği aktrist Lady Crane’in yardımı ile yapıyor. Ayrıca Lady Crane, köprü üstünde yaşanan olayın daha dramatik ve gerçekçi görünmesi için Arya’ya fikirler verip onu kısa bir tiyatral eğitime almış olabilir.
  4. Sonrasında Arya suya atlıyor ve suda biraz kan oluşmasını sağlıyor. Böylece kimsesiz kızı da kandırabiliyor. Muhtemelen sonrasında yaralı ve silahsız bir Arya ile karşılaşmayı bekleyen kimsesiz kız; karanlık bir sokakta, elinde Needle ile bekleyen yaralanmamış Arya’yı görmeyi beklemeyecektir.

arya-bicak-kimsesiz

Daha Fazla Kanıt Mı İstiyorsunuz?

Arya, köprüde karşısına çıkan yaşlı kadının yüzünü daha önce görmüş ve uzunca inceleme şansı olmuştu.

arya-yasli-kadin-yuz

Arya kadar yetenekli bir kız, özellikle de hem Jaqen H’ghar‘dan hem de Braavoslu kılıç ustası Syrio Forel‘den eğitim almış bir Stark kızının bu tür ufak numaralara kanmayacağını biliyoruz. (İkisi de Braavoslu, ikisi de Arya’yı eğitti… yoksa… aynı kişi mi?.. Neyse o başka bir teori.)

syrio-forel-jaqen-hgar

Durumlara baktığımızda bir önceki bölümde Arya gidip kılıcı Needle’ı almıştı. Bu bölümde ise Needle’ı hiç görmedik. Arya boşu boşuna o kadar yolu gidip gizlediği kılıcını almaz. Mutlaka bir planı vardır.

Sonraki Bölümün İsmi “No One”

Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan Game of Thrones bölümünün ismi “No One” (Hiç Kimse). Yani sonraki bölümde Arya’nın önemli bir rol oynayabileceğini görüyoruz. Üstelik yayınlanan No One isimli bölümün fragmanında Arya ve kimsesizi sokaklarda koştururken görüyoruz. Karnından bu kadar sağlam şekilde yaralanmış bir kız nasıl hemen böyle hızlı hareket edebilir ki?

Bu arada şunu da hatırlatalım; George R.R. Martin, bir panelde kendisine sorulan bir soru üzerine, “Evet, Arya ve Gendry yeniden buluşacaklar,” demişti. Arya’yı Braavos’tan Gendry de kaçıracak olabilir. Bakın, dikkat edin! Arya’yı Gendry kurtaracak değil kaçıracak diyorum çünkü 6. sezonun 8. bölümü olan No One bölümünde Arya’nın koşturduğunu ve damlardan atladığını görüyoruz. Böylesine yaralanan birisi kısa sürede bu kadar atraksiyona giremez!

Kusura bakma Arya; Jaqen’i veya kimsesizi şimdilik kandırmış olabilirsin ama bizi kandıramadın!

arya-not-today

İlginizi Çekebilir  Sense8 Final Bölümü İncelemesi - Sonuna Kadar Hep Beraber

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Abi mantıklı değil upuzun şiş gibi alet sokuyor. Hani çizik atsa başka birşey yapda neyse de hatun şişliyo aryayı bildiğin. Bence çok saçma abartılı olmuş. Branle diğer kızın akgezenlerden koşarak kaçabilmesi kadar mantıksız.

  2. Sandor Clegane’den öğrendiklerini göz ardı etmemek gerek. Mutlaka hayatta kalacaktır.
    Şahsen Arya’nın Yüzsüzleri kandırıp Lady Stoneheart olarak devam edeceğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu