Makaleler

Ankara ve TSR

Ülkemize R.P.G. yada daha yaygın bir deyişle F.R.P. ilk olarak TSR’nin (Tactical Strategies Research inc.) AD&D’si (Advanced Dungeons and Dragons) ile girdi. Bu sistemi oyuncular masa üstü oyunlarla değil SSI’ın ortaklığı ile çıkardığı bilgisayar oyunlarıydı. Bu oyunlar aslen F.R.P. ye sadece isim olarak benziyordu, bunun nedeni ise sadece canavar kesmek ve zindanlarda kaybolmakla sınırlıydı. Tabi konu AD&D ise içinde “D” yani Dungeon (Zindan) olacaktı. Bu oyunlarla F.R.P.’nin özü sayılabilen Zindan ve Hazine unsurunu oyuncular yerleştirdi. Bu sistemi merak edenler o efsanevi T.S.R.’dan posta ile kitap ve zar almaya başladılar. Ankara’da bunu düzenli bir hale getiren insanlar bile vardı. Hatta hiç unutmam ilk zar setimi ODTÜ de okuyan ve daha sonraları Ankara’nın ilk Hobby Shop’u (Dragon’s Keep) açanlardan almıştım. Bu Hobby Shop 1996 yılının Haziran ayında Kumrular Sokak’ta bir iş hanında açılmıştı. Sadece kurbanı eksikti açılışın o zamanlar bir azınlık olan R.P.G. yada o günkü popüler yaklaşımı ile F.R.P. ile ilgilenen her 10 kişiden 9’u oradaydı.

Ne yazık ki bu arkadaşlarımız bu başarılarını TSR’nin o yıllarda uyguladığı “Birthright” politikasından dolayı kaybettiler. 1996 yılından sonra genel olarak TSR bütün dünyalarını bir yana bırakarak (Dragonlance, Forgotten Realms, Ravenloft, Planescape ve nicelerini.) Birthright’a yüklendi bu yaptıkları pazarlama hatası oları büyük oyuncu kitlelerini kaybetmesine neden oldu. İşte bu arada Türkiye’de özellikle Ankara’da yeni oluşumlar oluşmaya başladı. Bu oluşumların en popüleri Magic the Gathering’di. Bu kağıt oyunu yıllarca TSR’de çalışmış olan ve görevine son verilen Richard Garfield’a aitti.

TSR_logoAma hiç kimse geleceği o kadar net göremiyordu. Çünkü azalan AD&D kitapları ve artan Magic ve White-Wolf kitapları ile oyuncular kendilerini bir ikilemde bulmaya başladılar. Bu ikilem bir zamanlar personeli olan Richard Garfield’ın kurmuş olduğu Wizards of The Coast’un TSR’yi satın alması ile doruğa çıktı ve o ana kadar Türkiye’de ve özellikle Ankara’da bulunmayan bilimkurgu öğeleri içeren oyunlar Hobby Shop’ların raflarında görünmeye başladı. Bu satın alımdan sonra AD&D oyunlarında Magic etkisi görülmeye başladı bunu ve etkili bir şekilde yaşayan Dragonlance oldu 5th Age ile oyun bir kart oyununa döndü. White-Wolf ve diğer firmaların sağlamış olduğu sistemler dünyada TSR’nin eski pazar payını kaptığı için 3rd Edition yada D&D projeleri meydana gelmeye başladı yeni bir sistem ile eski yerini almaya çalışıyorlardı.

Bunu bekletirken R.P.G. severlere günümüzün başarılı R.P.G. oyunu yapımcısı Blackisle ile anlaştılar ve “Baldur’s Gate” çıktı. Lakin bu çalışmaların sonunda TSR unutuldu yada unutulmak istendi. D&D’nin çıkması ile AD&D ile TSR tarihin tozlu sayfalarına karıştı ama halen F.R.P. ile ilgili bir konuşma duyduğumda insanlarda halen yaşayan bir AD&D ruhun görüyorum.

TSR’nin yıllar içerisinde çıkartmış olduğu ve bize bilgisayar başında saatlerce kalmamıza neden olmuş oyunlar.

1988 Pool of Radiance Heroes of the Lance Dungeon Masters Assistant Vol I  1989 Curse of the Azure Bonds Dragons of Flame Hillsfar War of the Lance Dungeon Masters Assistant Vol II 1990 Secret of the Silver Blades DragonStrike Champions of Krynn 1991 Eye of the Beholder I Eye of the Beholder II Shadow Sorcerer Pools of Darkness Gateway to the Savage Frontier Death Knights of Krynn 1992 The Dark Queen of Krynn Treasures of the Savage Frontier Spelljammer 1993 Eye of the Beholder III: Assault on Myth Drannor Fantasy Empires Unlimited Adventures Dark Sun: Shattered Lands Stronghold Dungeon Hack
1994 Dark Sun: Wake of the Ravager Ravenloft: Strahd's Possession Al-Qadim: The Genie's Curse Menzoberranzan 1995 Ravenloft II: Stone Prophet Deathkeep (3DO & PC)  1996 Blood & Magic Iron & Blood 1997 Descent to Undermountain Birthright: Gorgon's Alliance 1998 Baldur's Gate Baldur's Gate: Tales of The Sword Coast 1999 Torment 2000 Icewind Dale Baldur's Gate: The Shadow of Amn

Yazan: Geylani Özçubukçu

Bu yazı daha önce Kayıp Dünya’da yayınlanmıştır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.