AYBABTUMakaleler

Amazon’un Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Hangi Karakterler Olacak?

Sadece İkinci Çağ’da geçeceğini bildiğimiz, Amazon tarafından uyarlanacak Yüzüklerin Efendisi’nde yer alması olası olan karakterleri listeledik.

Amazon, Yüzüklerin Efendisi’ni dizi yapmak için lisans anlaşmasını sağladığından bu yana çok zaman geçti. Hatta o kadar uzun bir zaman geçti ki sanırsınız Orta-Dünya’da tam 3.441 yıl süren İkinci Çağ kadar uzun bir süre geçti. Ön çalışmalar, kadro oluşturma, hikaye tasarımlar, çizim taslakları derken bir türlü çekimlere başlamayan Amazon, araya pandeminin girmesiyle çalışmayı da neredeyse rafa kaldıracaktı.

Ara sıra Amazon’dan gelen çeşitli haberler duyuyoruz elbette ama henüz elle tutulur bir çalışma olmadığı bariz. Ne setten bir görüntü gördük ne de karakter tasarımlarına ilişkin çizimler gördük.

Yine de hem Amazon’un paylaşımlarından yola çıkarak hem de J. R. R. Tolkien’ın yarattığı o muazzam dünyanın, İkinci Çağı’ndaki hikayelerden yola çıkarak, dizide yer alabileceğini düşündüğümüz karakterleri başlık başlık listeledik.

Bu arada, makalenin geri kalanına geçmeden önce, Orta-dünya hakkında daha geniş bilgilere ulaşmak istiyor ya da güzel hikayelerini bir kez daha dinlemek istiyorsanız Murat ‘Ejderha’ Sönmez’in anlatımıyla Yüzüklerin Efendisi – Orta Dünya YouTube Kanalı’na da göz atmayı unutmayın!

Galadriel

Temmuz ayı içerisinde düzenlenen online San Diego Comic-Con etkinliğinde, Galadriel’in de dizide yer alacağı müjdelenmişti. Aslında daha öncesinde yapım sürecini yakından takip eden izleyiciler bunu hissetmişti. Kadroya dahil edilen Morfydd Clark’ın genç Galadriel için tercih edildiği söylentisi dolaşmış ancak bu gizem orada kalmıştı.

Galadriel’in dizide yer alacak olması oldukça mantıklı. Telperion ve Laurelin ağaçlarının ışığını gören, güzelliğiyle herkesi kendisine hayran bırakan, Nenya’nın taşıyıcısı Galadriel, İkinci Çağ içerisinde, Eregion’dan kalkıp Lorien’e geliyor. Ormanın Hanımı unvanıyla buradaki elflere önderlik ve liderlik ediyor.

İkinci Çağ’dan çok önce doğmuş olmasına karşın, bu çağ içerisinde göç eden önemli elf karakterlerinden biri olması ve ilk paragrafta saydığımız nedenlerden dolayı Galadriel’i dizinin ana karakterlerinden biri olarak bile düşünebiliriz.

Ayrıca serinin geçmişiyle alakalı hikayeleri bilmeyen, yani Silmarillion’u okumayıp sadece Yüzüklerin Efendisi filmlerini izleyen kitle için de bilindik bir yüzü kadroya dahil etmiş olacaklar. Böylece bu kitle de diziyi izlerken yabancılık çekmeyecek ve “Aaa Galadriel’in gençliği” tepkileri verebilecekler.

Elrond

San Diego Comic-Con ile birlikte diziye gelmesi planlanan karakterlerden biri de Elrond olarak duyurulmuştu. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi’nde Huıgo Weaving tarafından canlandırılan Elrond, sağlam aile ağacı ver yer aldı savaşlarla Orta-dünya’da nam salmış karakterlerden biriydi.

Ailesinde elf ve insan kanı bulunduğu için zaman zaman Half-Elf Elrond olarak da bilinen karakterimiz, Gil-Galad’ın en önemli askerlerinden de biriydi. Yiine Gil-galad’ın görevlendirmesiyle Moria Madenleri’ne çok yakın bir bölge olan Eregion’a gelip burada elfler için bir yuva olacak Rivendell’i inşa edecek kişiydi.

İkinci Çağın en önemli elf yurtlarından biri olan Rivendell yani Ayrıkvadi’nin koruyucusu olan Elrond, Yüzük Savaşı’nda Sauron’a karşı kılıç tutmuş ve savaş sonunda hayatta kalmış isimlerden biriydi. Galadriel gibi o da Güç Yüzükleri’nden biri olan Vilya’nın taşıyıcısı ve koruyucusudur.

Sauron

sauron-ring

Galadriel ve Elrond isimleriyle beraber Güç Yüzükleri’ni andıktan sonra Sauron’un da isminden bahsetmemek olmaz. Güç Yüzükleri’ni dövmesinin yanı sıra efendisi Morgoth’un Birinci Çağı’n sonunda def edilmesiyle topraklarda onun sözünü yaymaya çalışan en önemli komutanlarından biri olması İkinci Çağ boyunca etkili isimlerden biri olmasını sağlamıştı.

İkinci Çağ boyunca anlatılacak bir hikaye yazıyorsanız, bunun baş kötüsünün Sauron olması da kaçınılmaz. Elferin içerisine nifak tohumları aşılayan Sauron, aralarında en önemli zanaatkarlardan biri olan Celebrimbor’u kandırıp Güç Yüzükleri’nin dövülmesine neden olmuştu.

Ayrıca meşhur Barad-dûr inşası da tam olarak İkinci Çağ dönemi içerisinde başlamıştı. Belki sadece Sauron’un bu inşaatını ele alan bir bölüm bile yer alabilir.

Çağın ortalarında yükselişe geçen Sauron, çağı kapatan savaşın başında olmasından dolayı da dizide yer alması gereken karakterlerden biri.

Celebrimbor

Bazen bu ünlü elf zanaatkarının ismi unutuluyor. İkinci Çağı’n bir başka önemli karakteri ve Sauron’a ilk kez kafa tutan kişi olan Celebrimbor, Güç Yüzükleri’ni dövmesiyle bilinir.

Elrond’un, Ayrıkvadi’yi inşa etmesinden çok önce Eregion’a gelip buranın lordu olan Celebrimbor, Feanor kanının da sonucu üyesi olmasıyla bilinir. Vilya, Narya ve Nenya yüzüklerini de yapan kişidir.

Daha öncesinde Celebrimbor karakterini Shadow of Mordor ve Shadow of War oyunlarında, oyuna özel olarak tasarlanmış kolcu Talion ile birleşen ruh olarak görmüştük. Eğer dizide yüzüklerin dövülmesine yer verilecekse, ki verilmeli, Celebrimbor’un da gözükmesi gerekli.

Aragorn ya da Aragorn’un Ataları

Aragorn, Yüzük yok edildiği zaman 88 yaşındaydı. Fakat bu dönem Üçüncü Çağ içerisinde gerçekleşiyordu. Zamanlar İkinci Çağ ile sırt sırta olsa da Aragorn’u birebir göremeyeceğiz belki ama onunla alakalı bir şeylerin Amazon tarafından yansıtılacağını düşünüyorum.

Bildiğiniz üzere Aragorn’un kanında elf kanı dolaşıyor. Hatta kendisi Elrond’un öz kardeşi olan Elros’un soyundan gelmekte. Elendil ve Isildur’un varisi, bu soyun sonuncusu Aragorn, bir şekilde dizide yer alacak ya da bir şekilde ileriye dönük göndermelerde bulunacak.

Elros’un İkinci Çağ’da ölmüş olması da biraz bu duruma göz kırpıyor.

Moria Cüceleri

Aslında İkinci Çağ’daki cüceler hakkında, neler yaptıkları hakkında çok fazla bilgimiz yok. Ketum bir ırk olmalarından dolayı olsa gerek çok fazla ortalıkta dolaşmıyorlar. Ancak Moria Cüceleri bu çağda önemli.

Neden mi önemli? Çünkü birçok Durin soyu, bu çağın başında Belegost ve Nogrod’daki şehirlerini bırakıp yeni kurulan Moria Madenleri’ne yerleşmeye başlıyor. Hobbit kitabında bahsedilen ve filminde de azıcık değinildiği üzere Durin soyunun Orta-dünya için önemli bir yeri var.

Eh, bu diyardaki cücelerin fanatiklerini de bir bölümcük bile olsa unutmazlar herhalde diye düşünüyorum.

İnsanlar

Gondor, Rohan, Angmar ve daha fazlası… İkinci Çağ içerisinde kurulan krallıklar, yapılan savaşlar, düşen krallar ve birçoğu İkinci Çağ içerisinde yer alıyor. İnsanların yükselişi bir çağ öncesine dayansa da Orta-Dünya’nın krallarının da dizide yer alması olası.

Diğerleri

Orta-dünya’da yavaş yavaş kendini göstermeye başlayan başka güçler de var. Mesela bu çağda ilk defa Sauron’a bağlı olan Yüzük Tayfları ortaya çıkıyor. Buna ek olarak Shire üzerinde yayılmaya başlamış Hobbit aileleri var.

Belki de ön plana çok fazla çıkmayacak ama keyifle izleyeceğimiz ufak karakterlerin de yer alacağı bölümler olacaktır. Söylentiler Ağaçsakal ismini de işaret ediyor. Orta-dünya’dan da yaşlı olan kadim bir varlık sonuçta.

Valar olmasa da Maiar sınıfında birçok karakter göreceğimiz de kesin gibi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.