İncelemeler

Azog ve Durin Soyu

azog-banner

Hobbit filminin vizyona girmesiyle birlikte izleyenler iyi ya da kötü bir sürü yorum yapmaya başladı. Ancak Tolkien’in Hobbit eserini okuyanların kafasında birkaç tane soru oluşmuş olabilir.

Peter Jackson’ın esere büyük ölçüde sadık kaldığı aşikar. Ancak özgün yorumlarını eklemeden edememiş gene. Bu değişiklikleri Yüzüklerin Efendisi’nde yaptığında okları üzerine çekmişti. Edebiyat eserlerinden çevrilen filmlerde yönetmenin özgün dokunuşlar eklemesi oldukça normal. Bunu kararında ve göze batmayacak şekilde yapmak önemli.

Buradan sonra filmi izlemeyen ve kitabı okumayanlar için spoiler içeren unsurlar bulunabilir!

Hobbit’i okuyan dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmayan dokunuşlar filmde o kadar itici durmuyor açıkçası. Ancak konumuz film üzerine yorum yapmak değil. Asıl konu Azog’un Hobbit filminde aldığı rol.

AzogAzog’un bahsi Hobbit kitabında 1-2 kez geçmekte. Asıl hikayede cücelerin başına bela olacak ork lideri Azog’un oğlu Bolg. Ancak Peter Jackson nedense Bolg yerine Azog karakterini ön plana çıkarmaya karar vermiş. Durin soyunun kökünü kazımaya kararlı dev ve soluk benizli Azog oldukça korkutucu bir ork. Ancak onun ve oğlunun hikayesi aslında çok farklı.

Hakkında oldukça az bilgi olmasına rağmen Orta Dünya’da önemli rol oynamış bir karakter. Azog, Güneşin Üçüncü Çağı’nda 2480 ve 2799 yılları arasında yaşamış bir ork kralı. Cüce ve Ork Savaşları sırasında kötülüğün saflarına liderlik etmiştir.

Film sırasında Durin soyunun kaderi hakkında oldukça detaylı bilgi veriliyor. Smaug’ın Erebor’u ele geçirmesiyle eski sıfatıyla Dağ’ın Altındaki Kral Thror, Moria madenlerini tekrar ele geçirmek ister. Azog liderliğindeki orkların Moria üzerinde gözü vardır. Aralarında yaşanan Azanulbizar savaşı hem orklar hem de cüceler için dönüm noktasıdır.

Hobbit süresince buraya kadar herşey normal gidiyor. Ancak savaşın seyrini değiştiren etmenler Peter Jackson tarafından değiştirilmiş. Azog filmde gösterildiği gibi Thror’u katleder. Ancak bu Azanulbizar savaşından öncedir. Kendisini Moria kralı ilan eden Azog’a karşı cüceler cephelenir. Thror oğlu Thrain önderliğinde bir saldırı düzenlenir. Savaş tam 9 yıl boyunca devam eder. Bu savaş süresince Azog, Demir Tepeler’in Kralı Nain ile Balin ve Dwalin’in babası Farin’i öldürür. Thrain’in gözünü çıkarır.

azog-lotrAzog, filmde gösterildiği gibi Thorin tarafından değil Nain oğlu Dain Demirayak tarafından öldürülür. Azog’un Moria kapılarında ölmesinin ardından, görevi oğlu Bolg üstlenir. Moria krallığının dehlizlerinde ork sürülerini himayesi altına alıp 150 yıl boyunca hüküm sürer.

Bolg’un Moria’da güçlenmesinin sebebi cücelerin buraya geç yerleşmesidir. Cüce ve Ork savaşlarının ardından buradaki Cüce krallığı yeniden kurulamaz. Çünkü savaş sırasında Dain, Durin’in Felaketi yani Balrog’un uyanışından haberdar olur. Bu yüzden cücelerin Moria’dan uzak durması konusunda uyarıda bulunur. Bolg liderliğindeki orklar ise Moria’nın merkezinden uzakta kuzeyde konuşlanır.

Thrain ise oğlu Thorin’i de yanına alıp Mavi Dağlara – Ered Luin’e yerleşir. Yıllar geçtikçe Erebor’a olan özlemi artar. Grubuyla beraber krallığı geri almak için yola koyulur. Ancak Sauron tarafından yakalanır ve Dol Guldur’a hapsedilir. Sauron burada gücünü geri kazanmaktadır. Bunun için tüm Güç Yüzüklerini toplaması gerekmektedir. İnsanlara verilen 9 Yüzük kısa sürede toparlanır. Cücelere ait 7 Yüzük’ten sonuncusu Thrain’de bulunmaktadır.

Deliren Thrain’den yüzüğü alan Sauron onu Dol Guldur’un zindanlarına kapatır. Gri Gandalf, Ak Divan’a bilgi vermek için Dol Guldur’a sızdığı sırada Thrain’den Erebor’un anahtarını alır. Bu anahtar sonrasında Gandalf tarafından Thorin’e verilir.

Moria ise Hobbit kitabının ardından Balin tarafından tekrar kurulur. Ancak kolonileşme Balrog ve çok sayıda Goblin tarafından durdurulur. Balin’in tüm halkı acımasızca katledilir.

azog-hobbit-movieDain Demirayak ise Demir Tepeleri’ndeki cücelere öncülük eder ve liderleri olur. Beş Ordular savaşının ardından Thorin’in ölümüyle Dağ’ın Altındaki Kral ünvanını alarak Erebor’a yerleşir.

Görüldüğü üzere Azog, cüce savaşlarında önemli bir rol oynamasına karşın Hobbit eseri ile hiçbir bağlantısı yoktur. Onun yerine oğlu Bolg, ork sürülerine öncülük ederek Beş Ordular savaşına katılır. Güçlerini Goblin ve Warg sürüleriyle birleştiren Bolg bu savaş sırasında Beorn Kocaoğlan tarafından öldürülür. Thorin’in bu savaş sırasında aldığı yaraların büyük kısmını Bolg açmıştır.

Bolg bilindiği kadarıyla Peter Jackson’ın Hobbit serisinde var. Conan Stevens’ın canlandırdığı Bolg karakteri yüksek ihtimalle, Beş Ordular Savaşı’nda boy gösterecek.

Peter Jackson’ın Azog’a biçtiği bu önemli rol umarım ilerleyen iki filmde kabak tadı vermez. Çünkü Beş Ordular Savaşı’nın çıkmasının ana sebeplerinden biri Bolg’un cücelere karşı intikam hırsıyla dolmasıdır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.