Makaleler

Alevlerin Arasındaki Kahraman: Kimdir Bu Azor Ahai?

Geçen günlerde HBO, Game of Thrones‘un 7. sezonundan yeni görüntüler paylaşmıştı. Hatırlayacaksınız ki Samwell ve Gilly kütüphane benzeri bir yerde bazı parşömenler okuyordu. Başta tam olarak ne olduğunu çözemesek de Reddit’te bir hayranın gözünden kaçmamış. Gilly’nin okuduğu parşömende The World of Ice & Fire kitabında da yer alan Azor Ahai efsanesi yazılı.

Yeni sezonun yayınlanmasına günler kala, akılları en çok kurcalayan sorulardan birine cevap vermek istedim. “Kimdir bu sürekli bahsedilen Azor Ahai?

Öncelikle peşin peşin belirteyim, eğer diziyi izlemediyseniz ya da daha güncel bölümlere gelmediyseniz dikkatli olun, yazıda dizi içindeki bölümler ve kitap hakkında bilgiler olacak. Sonra vay efendim spoiler yedim, yok efendim ben bunları bilmiyordum olmasın.

Azor Ahai

Dizide çok fazla dillendirilmese de kitapta ve tüm Buz ve Ateşin Şarkısı evreninde en önemli karakter Azor Ahai’dir. Ateşin Oğlu ve Işığın Savaşçısı lakaplarıyla bilinir. Tüm hikayenin temelleri onun üzerinden kurulmuştur.

Kısaca özetlemek gerekirse Aegon’un Karaya Çıkışı’ndan 8000 yıl önce yaşamış ve Uzun Gece‘de Ak Gezenler‘i Işık Getiren adlı silahıyla yenen efsanevi kahramandır. Kehanetlerde Azor Ahai‘nin tekrar çıkacağı ve Ötekiler olarak da bilinen Ak Gezenler‘in getirdiği felaketi durdurup insanlığı bir kere daha kurtaracağı söylenmektedir. Vadedilmiş Prens olarak bahsedilen bu kişi, tekrar alevlerin arasından Işık Getiren’i bir kere daha kullanacak ve Ak Gezenler’i durduracaktır.

Işık Getiren

Işık Getiren efsanesi şu şekilde anlatılır:

”Dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. Karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. Azor Ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. Erit, döv, katla. Erit, döv, katla. Kılıç tamam olana kadar. Ama soğutmak için suya soktuğunda çelik parçalara ayrıldı.

O bir kahramandı, baştan başladı. Bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı ve dövdüğü kılıç, ilkinden daha iyi görünüyordu. Azor Ahai bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı ama kılıç canavarın kalbine değer değmez yine parçalara bölündü. Azor Ahai’nin kederi büyüktü, ne yapması gerektiğini bilmiyordu.

Üçüncü gün, kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. Kılıç, kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı. “Nissa Nissa” diye seslendi kadına, karısının adı buydu. “Göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma.” Kadın, adamın dediğini yaptı ve Azor Ahai sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. Kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret, bütün güç çeliğe aktı ve Işık Getiren yaratıldı.”

Vadedilmiş Prens

Asshai’nin yazıtlarında uzun yaz mevsiminden sonra gelecek olan o kara gün anlatılır. Öyle bir gün gelecek ki yıldızlar kanayacak, soğuğun ağır nefesi dünyanın üzerine çökecektir. O dehşet dolu gün gelip çattığında, bir savaşçı alevlerin arasından kızıl kılıç Işık Getiren’i çekecek. Gelişiyle karanlık onun ardında kalacak. Vadedilmiş Prens, Işık Getiren ile bir kere daha Ötekiler’i durduracak, ama eğer o yenilirse tüm dünya da onunla birlikte düşecektir.

Melisandre‘nin kehanetine göre, uzun yazın ardından, Azor Ahai duman ve tuzun ortasında yeniden doğacak ve R’hllor’un düşmanı adı anılmayan Diğer Büyük’e karşı Işık Getiren’i kullanacak. Orman cadısı ise Vadedilmiş Prens’in, Prens Aerys ve Prenses Rhaella soyundan doğacağını kehanet etmişti. Öyle ki bunu duyan Aegon V ikisi arasında bir evlilik düzenlemiştir. Yani Azor Ahai olacak kişinin ejderha kanı taşıması gerekmektedir. Ve ayriyeten Melisandre’nin kehanetine göre Azor Ahai, ejderhaları taştan uyandıran ve onlara hükmedebilen biri.

Melisandre bu kişiyi ateşlerde gördüğünü ve Stannis Baratheon olduğunu düşünmüş, dizinin önceki bölümlerinde yapılan törende alevlerin içinden çektiği kılıcıyla bunu herkese kanıtlamak istemiştir. Ama son sezon da gördük ki kehanetleri o kadar da doğru değilmiş, şimdi bu iddiasını Jon Snow ile desteklese de birçok hayran teorisi de ortalıkta dolanmakta. Teorilere göre Daenerys Targaryen, Jon Snow, Jaime Lannister, Victarion Greyjoy, Rhaegar Targaryen, Aegon Targaryen ve hatta Davos Seaworth‘un bile Azor Ahai olabileceği söyleniyor. Ama bana en mantıklı gelen 2 karakterle ilgili teorilerimi paylaşacağım.

Daenerys Targaryen

Kehanete göre Azor Ahai olması gereken kişide olması gerekenler alevli bir kılıç, targaryen kanı, tuz, duman, kırmızı yıldız ve ejderhalar ile ilgili bir bağ. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda Azor Ahai olmaya en uygun adaylardan biri Daenerys.

Kendisi  Dar Deniz’de bir ada olan Ejderha Kayası’nda doğdu, direkt olarak tuzların arasından yani. Khal Drogo’nun cenazesinde alevlerin arasına girerek ejderhaları uyandırdı ve o sabah gökyüzünde Kızıl Kuyruklu Yıldız gözüktü. Burada da duman ve ejderhaları uyandırmasıyla diğer gereksinimleri karşılıyor. Bir de o gün ateş etkilenmediğini kanıtlamasıyla “alevli bir kılıcı” çok rahat kavrayabileceğini göstermiş oldu. Ama illa ki bu silahı bir kılıç olarak görmek doğru olmaz diye düşünüyorum. Daenerys’in ejderhaları bu alevden kılıç tanımına bence gayet uyuyor. Prens Aerys ve Prenses Rhaella’nın da çocuğu olduğu için direkt olarak Targaryen kanı taşıyor.

E o kadar prens prens diyorsun, nasıl olacak bu vadedilmiş prens Daenerys dediğinizi duyar gibiyim. Kehanet Valyrian dilinde yazılmıştır ki bu dilde prens kelimesi kadınlar için de kullanılabilmektedir. Üstat Aemon’un Sam’e söylediği şu sözler de bu teoriyi destekler nitelikte:

Kimse hiç bir kızı aramadı çünkü vadedilmiş prensdi prenses değil. Rhaegar’ı düşündüm… duman onun doğum gününde Hasat Kalesi’ni yiyip bitiren ateşti, tuz ise ölenler için dökülen göz yaşlarıydı. Rhaegar küçükken benim inancımı paylaştı fakat daha sonra kehaneti yerine getirecek kişinin oğlu olduğuna ikna oldu. Aegon’a gebe kalındığı gece Kral Topraklarında bir kuyruklu yıldız görünmüştü.
Ne aptalız kendimizi çok akıllı zannettik. Ejderhalar ne erkek ne dişidir, Barth bu gerçeği gördü, alev gibi değişkendir cinsiyetleri. Dil, bin yıldır hepimizi yanılttı. Daenerys tuz ve duman ortasında doğmuş biridir.Ejderhalar bunu kanıtlıyor.

Aynı Azor Ahai gibi çok sevdiği kocasını kaybetmesi yine onun Vadedilmiş kişi olduğunu desteklese de George R. R. Martin’e bu konuda bir türlü güvenemiyorum. Bu kadar basit bir şekilde Azor Ahai’yi bize göstermesi beni biraz düşündürüyor açıkçası ve bir ters köşe bekliyorum. Bir de Buz ve Ateşin Şarkısı adının Azor Ahai’ye yapılmış bir gönderme olduğunu biliyoruz, ateşi fazlasıyla karşılasa da buz ile ilgili hiçbir şey yok şimdilik elimizde.

Jon Snow

Stannis’in ölmesiyle Melisandre kehanetlerini yanlış yorumladığını ve Azor Ahai’nin Jon Snow olduğunu söylemekte. Ateşler içinde Stannis’i görmeye çalışırken sürekli buz gördüğünü söylediğini hatırlamanız mümkün, buradaki buz Jon “Snow” karakterini işaret ediyor olabilir. Son bölümlerde Jon’un Ned’in gayri meşru çocuğu olmadığını; Rhaegar Targaryen ve Lyanna Stark‘ın oğlu olduğunu öğrenmiştik, ki bu da Jon’da Targaryen kanı var demek oluyor. Dizi de net olarak göremesekte kitapta Jon’un öldüğü kısım anlatılırken başındaki insanların ağladığını, yaralarından dumanlar çıktığını ve pelerinindeki yıldız işlemelerinin kanla kaplı olduğu söyleniyor. Tuz, duman ve kızıl yıldız kehaneti burada net bir şekilde doğrulanıyor.

Henüz ejderhalar ile bir bağlantısı bulunmasa da Targaryen kanına sahip olduğu için ileride bunları da göreceğimizi düşünüyorum. Sevgilisi Ygritte’nin ölümü ile de Azor Ahai’nin karısının ölümünün benzerliği de ortada. Rüyasında Ak Gezenler ile savaşırken elinde tuttuğu yanan kırmızı bir kılıç görmesi de bu teoriyi güçlendiren şeylerden. Kuzeyin baş koruyucusu olan Jon’un Ak Gezenler ile savaşıp onları yenmesi düşüncesi çok da saçma gelmiyor. Ama buz ile yakından bağlantılı karakterimizi ateşle de çok iç içe göremiyorum.

Ek olarak da hem kitap hem de dizinin başından beri bir Daenerys ve Jon birlikteliği görmeyi planlıyorum. Buzun Jon Snow, ateşin ise Daenerys ile bu kadar iç içe olduğu düşünülürse buz ve ateşin şarkısı neden olmasın? Belkide Azor Ahai tek kişi değil de bu güç birleşimi olacak. Ve hatta Jon ve Daenerys’in çocukları bile olabilir.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, Azor Ahai olmaya en uygun gördüğünüz karakter hangisi?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.