Makaleler

2022’de Heyecanla Beklediğimiz 10 FRP Sistemi!

Son iki yıl her ne kadar kan, ter, gözyaşı ile geçse de 2022 yılı için güzel beklentilerimiz var! En azından bu yıl FRP oyuncularının yüzünü güldürecek birkaç güzel haber var. Bazıları birkaç yıldır yolunu beklediğimiz oyunlarken bazılarının haberini yeni alıyoruz. İşte bu yıl heyecanla beklediğimiz 10 FRP sistemi!

1- AVATAR LEGENDS: THE ROLEPLAYING GAME

Son bir senede Avatar hayranları için ne çok sevindirici haber geldi! Yeni stüdyonun açılışı, live-action filmi, şimdi de üzerine FRP oyunu Avatar Legends: The Roleplaying Game. Oyuncuların kendi element bükücülerini yaratacağı bu oyunda hem The Last Airbender hem de Legend of Korra’nın dünyalarından parçalar görebileceğiz. Avatar’ın karmaşık dünyasını deneyimleme şansı bulan oyuncular, Avatar çağının beş farklı dönemine şahit olacaklar. Ateş Ulusu ile savaşmak kulağa çok yorucu geliyorsa Iroh ile birer bardak çay içip penguenlerle kayma fikri içinizi rahatlatabilir. 2022’nin yaz aylarında çıkacak olan Avatar Legends: The Roleplaying Game için şimdiden binlerce oyuncu sıraya girmiş durumda!

2- BLADE RUNNER ROLEPLAYING GAME

Geleceğin Los Angeles’ında neon ışıklar, akıl almaz teknolojiler ve sürükleyici maceralar sözü veren İsveçli yayıncı Free League, Blade Runner Roleplaying Game projesinin ışıklarını yaktı. Yakın zamanda Alien RPG’den sonra gözlerini üzerlerinde toplayan Free League, Blade Runner için oldukça heyecanlı. 2037 yılında geçecek olan oyunda Year Zero temelleri kullanılacak. Henüz ön siparişe açılmasa da yılın son aylarına doğru yayınlanması bekleniyor.

3- YAZEBA’S BED & BREAKFAST

Spirited Away’den fırlama karakterleri ve minnoş çizimleri ile gündelik hayattan bir parça sunacak olan Yazeba’s Bed & Breakfast; öğrenmesi kolay, oynaması eğlenceli bir sistem. Itch.io‘da merak edenleri için kural kitabının örnek bir sürümü ve beş farklı hazır karakteri oyunculara sunuldu. Mart ayında Kickstarter’da yayınlayacakları projenin şimdiden başarılı olacağını görmek mümkün. Daha önceki projeleri Wanderhome ile benzeri bir başarıyı yakalayan Posum Creek Games’in bu projesini de heyecanla bekliyoruz!

4- KING ARTHUR PENDRAGON SIXTH EDITION

Greg Stafford’un geliştirdiği ve Chaosium’un yayıncılık rolünü üstlendiği King Arthur Pendragon serisinin yeni versiyonu yolda. Serinin altıncı kitabı Yuvarlak Masa zamanını ön plana çıkaran onurlu şovalyelerin destansı maceralarına kapı aralıyor. Tasarım sürecinin hatlarını blogunda paylaşarak topluluğunu canlı tutan Stafford, geçtiğimiz aylarda kısa bir ücretsiz ön sürüm de yayınladı. Sword and sorcery tarzında rol yapma oyunu sevenlerin heyecanla beklemesi gereken bu sistemin serinin “en iyisi” olması bekleniyor. Henüz ön siparişin başlamadığı kitaba ufak bir göz atmak istiyorsanız buraya tıklayarak resmi başlangıç senaryosuna erişebilirsiniz.

5- MOTHERSHIP 1ST EDITION

En çok heyecanladığım kitaplar arasına hızlıca giren Mothersip, aralık ayında başarılı bir Kickstarter süreci geçirerek 1,405,569$’lık fon topladı. Ön siparişe açık olan Mothership 1st Edition, koleksiyonculara özel farklı içeriklerde kutulara da sahip. Korku ve bilim kurguyu bir araya getiren serinin ilham kaynakları arasında Alien, Doom, Sunshine gibi başarılı yapımları görmek bile heyecan verici. Uzayın dehşet verici karanlığında hayatta kalmaya çabalayan oyuncular, stres ve panik gibi yeni mekaniklerle başa çıkmaya çalışacaklar. Kickstarter sayfalarında paylaştıkları ön gösterimlerle kalpleri şimdiden çalan sistemin, öyküleri ve kural kitaplarının kasım ayında piyasaya çıkarılması bekleniyor.

6- COYOTE & CROW

Amerikan yerlilerinin kolonileşmeden etkilenmediği bir dünyada, Amerika nedeni bilinmeyen bir kıyamete sürüklenmiştir. Coyote & Crow bu kıyamet senaryosu sonrasında hayatta kalan halkın akıl almaz zorluklara göğüs gererek yaşadığı büyülü bir dünyayı konu alıyor. Cahokia yerlileri bu fantastik dünyada büyüyü kullanmayı öğrenip bu durumun içinden sıyrılmalıdır. Farklı ırk ve etnik kökenden oluşan ekibin hazırladığı bu sistemin dijital satışları yakın zamanda başladı. Hikaye ve eklenti paketleri için ise bu yıl geliştirmeler yapmaya devam edecekler. Yaklaşık 1.07 milyon dolar fonlanan bu sistemin dijital kopyalarına BackerKit üzerinden ulaşılabilirken, mağazada fiziksel satışları yaz aylarının başlangıcında başlayacak.

7- AUROBOROS: COILS OF THE SERPENT

Vahşi doğanın kalbinde unutulmaya yüz tutmuş ırklar, yeni oluşan kültler ve kilisenin elinde sıkışmış uygarlıklar arasında gerilim artarken toprakların derinlerinde yatan dünya yılanı Auroboros -hayır Jörmungandr değil- her şeyi son bir kez yok etmek için uyanıyor. Dungeon and Dragons 5th Edition için hazırlanan Auroboros: Coils of the Serpent’ı dünyası Lawbrand, oyunculara yeni beş ırk ve dört adet yeni alt sınıf sunuyor. Ticaret şehirlerinin kalabalık sokaklarında akan antik sihirin getirdiği yeni özellikler, büyüler ve “sigil”ler oyunculara karakterlerini özelleştirme alanında yeni seçenekler barındırmakta. Epik fantazi severlere yeni bir macera yaşatmak için ekip 1.2 milyon doları aşkın bir fonla Auroboros: Coils of the Serpent’i yayınlamak için mart ayını bekliyor.

8- CY_BORG

Yayınlandığı günden bu yana eminim FRP takipçileri en az bir kere Cy_Borg’un bir görseline fark etmeden de olsa denk gelmiştir. Sanat tasarımı ile kendini sınıfındaki rakiplerinden ayıran Cy_Borg, kuralların minimuma indirildiği ve deneyime odaklanan bir sistem. Uzak geleceğin nano istilasına uğramış bir kıyamet zamanı RPG’si olan bu oyunun yanında D&D 5e’nin karmaşık olduğunu bile düşünebilirsiniz. Önerdiği tablo ve hikayelerle hem oyun oynatmayı hem de hikayenin içerisinde yer almayı oldukça kolaylaştırmış. Kitabın tamamlanmış hali yayınlandığında oldukça ses getireceğini düşündüğüm Cy_Borg, bu haziran ayında satışa sunulacak.

9- SKYRAIDERS OF ABARAX

Yine bir sistem değil ama heyecanlandırıcı bir D&D 5e settingi var listede. Ejderha Mızrağı ve Ravenloft evrenleri ile tanıdığımız Tracy ve Laura Hickman’ın yarattığı yeni dünya, oyunculara göklerde geçen yeni bir macera sunuyor. Oyuna getirilen yeni eklentilerin yanı sıra ek olarak Living Tome adındaki mobil uygulama ile AR teknolojisini kullanarak oyuncuların harita ve oyunla direkt etkileşime geçmesini sağlıyor. Maceraların gökyüzüne taşındığı Skyraiders of Abarax evreninde, uçan gemilerin korsanları evlerine rom, altın ve yemekten çok fazlasıyla geliyorlar!

10- TROPHY TABLETOP ROLEPLAYING GAME

Karanlık ormanlar, destanlara konu olmuş yaratıklar ve hayatları pamuk ipliğine bağlı hazine avcıları… Trophy, ormanın reddettiği hazine avcılarının bu mistik dünyada katılmak zorunda olduğu bir keşif gezisini ele alıyor. Hazine avcıları ormanın derinliklerine inerken, antik kalıntıları keşfediyor, mistik canavarlarla savaşıyor ve daha da zor olanı fiziksel ve mental “iç dünyaları” ile baş başa kalıyor. Şu an ön siparişlere açık olan oyunun sistemine websitesi üzerinden göz atmanız mümkün.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.