AYBABTUMakaleler

2021’de Çıkması Beklenen 20 Büyük Oyun

Pandemi sürecinde herkesin evlerine kapanmasıyla hayatında çok az oyuna vakit ayırmış kişiler dahi zamanlarının büyük kısmını oyunlara ayırdılar. 2020 bu anlamda oyun sektörü için büyük bir etki yarattı.

2021 yılı da oyunlar açısından zengin bir yıl olacak gibi görünüyor. İşte bu yıl çıkması planlanan bizi yine saatlerce ekrana kilitleyecek oyunlar!

Elden Ring

Elden Ring
Geliştirici/Yayıncı: From Software, Bandai Namco Entertainment Inc.
Planlanan Çıkış Tarihi: Yakında (2021?)
Platformlar: PC, Xbox One, Playstation 4

Elden Ring en son 2019 E3’ünde haber aldığımız sonrasında ise tamamen sessizliğe gömülen oyunlardan. Geliştiriciliğini From Software, yayıncılığını Bandai Namco Entertainment şirketinin üstlendiği oyun, Hidetaka Miyazaki ve George R.R. Martin tarafından yaratılan bir dünyada geçiyor. Bir aksiyon RPG oyunu olan Elden Ring’in çıkış tarihi 2020 beklense de dünya çapında kriz yaratan Covid-19 salgını nedeniyle 2021’e ertelenmiş durumda. Oyunun 2021’nin ilk yarısında çıkması beklense de resmi yapılan bir açıklama henüz gelmedi.

Halo Infinite

Halo Infinite
Geliştirici/Yayıncı: 343 Industries, Xbox Game Studios
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021 Sonbahar
Platformlar: PC, Xbox One, Xbox X/S

Şimdiye kadar yapılan Halo oyunlarının en iddialısı olan Halo Infinite çıkışı ertelenmiş oyunlardan biri. Son yapılan açıklamalarında 2021’in sonbahar aylarında çıkacağı belirtilirken kesin çıkış tarihi henüz açıklanmış değil. Çıkacağı gün aynı zamanda Xbox Game Pass’e eklenecek olmasıyla da birçok oyuncunun gözü Halo Infinite’in üzerinde. Temmuz ayında yayınlanan görüntüleri ile oldukça eleştiri alsa da geliştiriciler bu geri bildirimleri göz önüne alarak oyunu değiştirmeye günbegün devam ediyor.

Far Cry 6

Far Cry 6
Geliştirici/Yayıncı: Ubisoft Toronto, Ubisoft
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021
Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox X/S, Stadia, Amazon Luna

Açık dünya bir FPS oyunu olan Far Cry serisinin duyurulan son oyunu Far Cry 6, oyuncuları hem görsel hem de hikaye açısından oldukça doyuracak gibi duruyor. Yara’yı acımasız diktatörlerden kurtarmak için çıkacağımız bu zorlu yolda kültürel bir şölen bizleri bekliyor.

Hitman 3

Hitman III
Geliştirici/Yayıncı: IO Interactive
Planlanan Çıkış Tarihi: 20 Ocak 2021
Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox X/S, Nintendo Switch

Hitman 3’ün 4K, 60 FPS görüntülerini gördükçe heyecanlanmamak elde değil. Aksiyon ve gizlilik tabanlı Hitman serisinin 3. oyunu bu sefer Çin’de geçecek. Oyunun yönetmeni Mattias Engström, üçlemenin diğer oyunlarına kıyasla daha koyu bir tonda olacağını ve diğer Hitman oyunlarından farklı olarak sürpriz elementler içerceğinden bahsetmişti. Oldukça interaktif bir dünyaya kendinizi hazırlasanız iyi olur çünkü oyunun oldukça “canlı” olması bekleniyor. Serinin diğer oyunlarından da içe aktarımların yapılabileceği Hitman 3, hayranlarını hayal kırıklığına uğratacağa benzemiyor.

Horizon: Forbidden West

Horizon: Forbidden West
Geliştirici/Yayıncı: Guerrilla Games, Sony Interactive Entertainment
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021
Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5

Aloy’un maceralarını daha tehlikeli sınırların ötesine taşıyacak olan Horizon: Forbidden West, bize kıyamet sonrası dünyasının daha derinlerine inme fırsatı sunuyor. Yıkımın yeni bir boyuta taşındığı bu dünyada yeni mekanikler, yeni makineler ve yeni sırlar hayranlarına sunulmayı bekliyor. 2017’de birçok ödül alan ilk oyunu Horizon Zero Dawn’dan sonra bu oyun da aynı heyecanı bizlere yaşatıyor. Birçok kişinin oldukça beğenirken bazısının ise sıkıcı bulduğu bu dünya, bu sefer eksiklerini kapatabilecek mi göreceğiz.

Monster Hunter Rise

Monster Hunter Rise
Geliştirici/Yayıncı: Capcom
Planlanan Çıkış Tarihi: 26 Mart 2021
Platformlar: Nintendo Switch

Yeni avlanma teknolojileri ve benzersiz doğası ile Monster Hunter serisinin son oyunu olan Rise, bir dağ bölgesi olan Kamura Village’da geçecek. Yeni canavar ve yeni eşyaları ile oynanış videosu yakın tarihlerde yayınlanarak oldukça dikkat çekmesi başardı. Switch’e özel çıkarılan Monster Hunter Rise’ın, çıkışından 6 ay sonra bilgisayara da çıkabileceği dedikoduları ise basında dönmeye devam ediyor. Kendine has bir hayran kitlesine sahip olan Monster Hunter, bu oyununda da oldukça iddialı gözüküyor.

Battlefield 6

Battlefield 6
Geliştirici/Yayıncı: Dice, Electronic Arts
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021 Sonbahar
Platformlar: PC, Playstation 5, Xbox X

Hakkında onlarca dedikodunun olduğu Battlefield 6, resmi bir açıklama konusunda hasret çektiriyor. Söylenenlere dayanarak edinilen bilgilerin birçoğunun oyunda olacağına inanılıyor. Örneğin oyunun gelecekte işleneceği, bir savaş alanına 100-150 oyuncuyu sığdırabilmeyi, dinamik bir harita yapılacağı ve gece gündüz döngülerinin olacağı söyleniyor. Bunların gerçekliğini ise 2021’nin sonbahar aylarında hep beraber göreceğiz.

Deathloop

Deathloop
Geliştirici/Yayıncı: Arkane Studios, Bethesda Softworks
Planlanan Çıkış Tarihi: 21 Mayıs 2021
Platformlar: PC, Playstation 5

Dishonored oyununun arkasındaki ekip olan Arka Lyon’ın geliştirdiği bir FPS oyunu Deathloop. Maalesef içeriğinden önce fiyatıyla dikkat çekmesi nedeniyle oldukça da eleştiri gördü. Yasanın yok sayıldığı Blackreed’te suikastçılarımızın bizleri sürükleyici bir oyuna taşımasını tecrübe edeceğiz. “Denedin, öldün. Yine dene, yine öl, daha iyi öl” sloganı ile FPS severleri kendisine ne kadar hayran bırakacağını yakında öğreneceğiz.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2
Geliştirici/Yayıncı: Hardsuit Labs, Paradox Interactive
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021
Platformlar: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox X/S

World of Darkness’ın tehlikeli olduğu kadar cezbedici topraklarına hoş geldiniz. Seattle’daki vampir topluluğu içinde yükselmeye çalıştığın bu oyunda yolunu ve kim olduğuna siz karar vereceksiniz. Maalesef yine Covid-19 salgını yüzünden ertelenen oyunlar arasında. Tam bir tarih verilmese de 2021 yılında yayınlanacağı biliniyor. Hem video oyunları hayranları hem de FRP oyuncuları hala heyecanını kaybetmeden beklemeye devam ediyor. Hikayesi ve oynanışı ile oldukça dikkat çeken ve 2021’nin merakla beklenen oyunlarından biri.

Resident Evil 8: Village

Resident Evil 8: Village
Geliştirici/Yayıncı: Capcom
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021
Platformlar: PC, PlayStation 5, Xbox X/S

Başrolünde yine Ethan Winters’ı göreceğimiz serinin 8. oyunu olacak Resident Evil Village, birinci şahıs bakış açısına sahip olacak. Fragmanında Chris Redfield’ın da yer aldığı Resident Evil Village, yapımcıların söylediğine göre yedinci oyuna kıyasla daha fazla dövüş odaklı bir oyun olacak. Karla kaplı gizemli bir köyde geçecek olan oyunda bu sefer daha fazla keşif şansı tanınacağı biliniyor. Her zamanki gibi oyunun temel ögeleri hayatta kalma ve korku üzerine olacak.

Mass Effect Legendary Edition

Mass Effect Legendary Edition
Geliştirici/Yayıncı: BioWare, Electronic Arts
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021 Sonbahar
Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One

“Senin seçimlerin, senin takımın, senin Shepard’ın” Mass Effect Legendary Edition, Mass Effect üçlemesi ve DLC’lerinin yenilenmiş versiyonu olacak. Bioware üçlemenin kaplama, model ve efektlerini 4K Ultra HD olarak oyunculara sunacak. Oyunla ilgili ayrıntılı bilgiler ise 2021’nin başlarında paylaşılacak. Fakat oyundan gelen ilk görüntüler bile heyecanlandırmaya yetiyor.

Ratchet and Clank: Rift Apart

Ratchet and Clank: Rift Apart
Geliştirici/Yayıncı: Insomniac Games, Sony Interactive Entertainment
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021
Platformlar: PlayStation 5

2020’de Playstation 5 etkinliği sırasında duyurulan ve sevimli grafikleriyle oldukça dikkat çeken üçüncü şahıs bir nişancı oyunu Ratchet and Clank: Rift Apart. Playstation’ın sadece yeni nesil konsolunda oynanabilecek oyunun geri dönüşü DualSense kontrolcüsü ile başka boyutlara taşınacak gibi duruyor. Galaksiler arası bu macerada yerinizi almaya hazır mısınız?

Outriders

Outriders
Geliştirici/Yayıncı: People Can Fly, Square Enix
Planlanan Çıkış Tarihi: 2 Şubat 2021
Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox X/S, Stadia

Outsider oldukça güzel grafiklere sahip co-op bir RPG-nişancı oyunu. 1-3 oyuncu ile oynanabilen ve oldukça başarılı bir ekibin elinden çıkan bu oyunda attığınız adımlara dikkat etmeniz gereken karanlık bir bilimkurgu evreninde dolaşacağız. Zengin bir hikayeye sahip olan bu dünyada First City’nin varış mahallelerinden çöllere kadar birçok yerin tozunu attıracağız gibi duruyor.

Returnal

Returnal
Geliştirici/Yayıncı: Housemarque, Sony Interactive Entertainment
Planlanan Çıkış Tarihi: 19 Mart 2021
Platformlar: PlayStation 5

Yine bir PlayStation 5’e özgü çıkacak oyunla karşı karşıyayız. Returnal ölümün bir kaçış olamadığı, bilimkurgu, psikoloji ve korkunun harmanlandığı üçüncü şahıs bir nişancı oyunu. Sürekli şekil değiştiren bir dünyada Selene, antik bir medeniyetin topraklarında sıkışıp kalmış, her yenildiğinde yolculuğunun başına dönen biri. Döngüyü kırmak için çabaladığımız bu oyun kendine has dünyası ve korkutucu atmosferi ile tüyleri şimdiden diken diken ediyor.

The Lord of the Rings: Gollum

The Lord of the Rings: Gollum
Geliştirici/Yayıncı: Daedalic Entertainment
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021
Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox X/S, Nintendo Switch

Yüzüklerin Efendisi’ni bir de Gollum’un gözünden görmek ister miydiniz? Middle-Earth lisansının Daedalic Entertainment’a devrelmesinden sonra ilk göreceğimiz oyun The Lord of the Rings: Gollum olacak. Sméagol’un nefsine yenik düşüp yüzüğün etkisine girerek nasıl Gollum karakterine dönüştüğüne şahitlik edeceğiz. Oyunda verilecek olan kararlar doğrudan Gollum’un kişiliğini etkileyeceğinden onu Gollum’un mu yoksa son umut ışıkları arasında debelenen Sméagol’un mu yöneteceğini sizler seçeceksiniz. Çeviklik, gizlilik ve sinsilik dolu bu oyunun eğer vadettiklerini yerine getirebilirse bizlere enfes bir macera yaratacağı kesin.

New World

New World
Geliştirici/Yayıncı: Double Helix Games, Amazon Game Studios
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021
Platformlar: PC

İki defa ertelenmesinin üzerine 2020’de alfa testlerine başlayıp 2021’nin ilkbaharında tüm oyuncularla buluşacak olan Amazon destekli bir MMORPG oyunu New World. Başlangıçta oyunculardan kötü yorumlar alsalar da geliştirici ekip eksikleri sürekli olarak kapatmaya devam ediyor. Oyunun yayınlandığı vakit sorunların en aza indirgenmesi bekleniyor.

12 Minutes

12 Minutes
Geliştirici/Yayıncı: Luis Antonio, Annapurna Interactive
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021
Platformlar: PC, Xbox One, Xbox X/S

Partnerinizle geçirdiğiniz romantik bir akşam polisin kapıyı kırıp eve dalması ve karınızı cinayetten suçundan tutuklarken sizi ölümüne dövmesiyle bir kabusa dönüşüyor. Eve girdiğiniz andan başlayarak tamı tamına 12 dakika içerisinde bu gizemi çözmeniz gerekiyor. Aynı döngüde sıkışıp kalmışken “hayatınızı” kurtarmak için sadece sayılı saniyeniz var. İyi kullanmaya bakın. Minicik bir apartman dairesi ve çevresinde geçen bu oyun, size kafayı yedirtmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Eşsiz atmosferi ile güzel bir macera 2021 yılında bizleri bekliyor olacak.

GhostWire: Tokyo

GhostWire: Tokyo
Geliştirici/Yayıncı: Tango Gameworks, Bethesda Softworks
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021
Platformlar: PC, PlayStation 5

Tokyo’da esrarengiz bir şekilde insanlar ortadan kaybolmaya başladığında, gizemleri çözmek ve komployu ortaya çıkarmak için çabaladığımız bir oyun GhostWire: Tokyo. Resident Evil ve The Evil Withing gibi başarılı oyunlarla tanıdığımız Shinji Mikami’nin yeni oyunu izleyen herkese heyecan veriyor. Başlangıçta Playstation 5 için özel çıkacak olan oyun, sonralarda PC oyuncuları tarafından da oynanabilecek. Ürkütücü atmosferi ve korkunç ruhlarıyla oldukça güçlü bir tasarıma sahip.

The Medium

The Medium
Geliştirici/Yayıncı: Bloober Team
Planlanan Çıkış Tarihi: 28 Ocak 2021
Platformlar: PC, Xbox X/S

2021’nin merakla beklenen bir diğer korku oyunu The Medium, ruhlar dünyasını ziyaret edebilen bir psişiğin hikayesini anlatıyor. Gerek müzikleri gerekse de sanata yaklaşımı ile duyurulduğu ilk günden bu yana dikkatleri üzerinden ayırmadı. Türk medyasında çok az rastladığıma şaşırdığım bu oyun yayınlandığında ortalığın çalkalanmasına hazır olun. The Medium psikolojik korku oyunu kategorisinde adını sıkça hatırlatacak gibi duruyor.

Bonus: Biomutant

The Biomutant
Geliştirici/Yayıncı: Experiment 101, THQ Nordic
Planlanan Çıkış Tarihi: 2021
Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One

Çayırlarda macera peşinde koşarken yanınızdan mutant tavşanların zıpladığı açık dünya bir Kung Fu oyunu Biomutant. Kıyamet sonrası bir dünyada hayat bulan bu hikayede bir RPG aksiyon oyunundan istediğiniz her şey bulunuyor. Kendine has dövüş mekaniklerini silahlar ve özel güçlerle harmanladığınız bu oyunda kendi ekipmanlarınızı üretebilir, oyun tarzınızı kendiniz belirleyebilir ve heyecanlı hikayesinde içerisinde açık dünyasını keşfedebilirsiniz. Tatlı olduğu kadar korkulması gereken baş karakteri ve rengarenk grafikleri ile bu dünya oyuncuları içine çekmeye hazırlanıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.