Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Ursula K. Le Guin’in Uyarlama Projeleri Başladı

Ursula K. Le Guin’in Uyarlama Projeleri Başladı

Ursula K. Le Guin‘in unutulmaz eserlerini önümüzdeki dönemde televizyon ve sinema ekranlarında bol bol görme fırsatı bulacağız.

Korku edebiyatının kralı Stephen King‘in kült eserleri televizyon ve sinema dünyasını domine etse de bu konuda yalnız değil. Geçtiğimiz Ocak ayında hayata gözlerini yuman usta yazar Ursula K. Le Guin‘in de birçok eseri televizyon ve sinema dünyasının ilgisini çekiyor. Le Guin’in hikayeleri, son dönemde bir bir uyarlama projesi olarak karşımıza çıkıyor.

Le Guin’in düşlediği evrenleri ve esinlendiği insanları anlatan “World’s of Ursula K. Le Guin” belgeselinin de aralarında bulunduğu birçok klasik roman ve hikayesi uyarlama sürevine girdi.

İşte Le Quinn’in yapım aşamasına geçen fantastik ve bilimkurgu projeleri…

Nine Lives

Deadline, yazar ve yönetmen Siri Rodnes ile Fresh Meat’in senaristi Tom Basden’ın Nine Lives film uyarlaması üzerine çalışacağını duyurdu. Ursula K. Le Guin’in 1968 yılında kısa roman olarak Playboy dergisinde yayınlanan eseri Nine Lives, Libra adında bir gezegende geçiyor. Alvaro ve Owen adlı iki madenci keşif birliği etrafında gelişen olayları anlatan öykü, Le Guin’in tek “sert-bilimkurgu” ürünü olarak görülüyor.

İlginizi Çekebilir  Disney, Fox Projelerinden Flash Gordon'u Yönetmen Taika Waititi'ye Emanet Etti

The Telling (Anlatış)

Ursula K. Le Guin yaşamını yitirmeden önce, 2000 çıkışlı bilimkurgu romanı The Telling’in film uyarlaması üzerinde çalışıyordu. Dünyadan bir kadının kültürü ve inançları yasa dışı olan bir gezegene yolculuğunu anlatan The Telling’i beyazperdeye uyarlamak isteyen Bayview Films, 20 Hafta’dan Leena Pendharkar ile hem senaryo hem yönetmenlik için anlaştı. Star Trek: Discovery ve Battlestar Galactica’dan Rekha Sharma ise Sutty Dass’ı canlandıracak. Yapımın gösterim tarihi henüz açıklanmadı.

Earthsea (Yerdeniz)

Le Guin’in 1960’larda başladığı fantastik Earthsea serisi, 2006’da Studio Ghibli’nin “Tales From Earthsea” animasyon filmi ile ilk kez beyazperdeye uyarlanmıştı. Bu Mart ayında, Yapımcı Jennifer Fox’un 5 romanlık film serisinin haklarını aldığı duyuruldu. Le Guin’in oğlu Theo Downes-Le Guin de projenin yapımcıları arasında yer alacak.

Left Hand of Darkness (Karanlığın Sol Eli)

Modern feminist bilimkurgu eserlerinden biri olarak görülen Left Hand of Darkness’ın limitli televizyon dizisi hakları, Critical Content tarafından alındı. 1969 basımı roman, önemli bir görev için gezegene gönderilen bir adam hakkında… Yabancı, gezegenin kültürünü bilmediği için başarısız olur. Bu gezegenin sakinleri sabit cinsel kimliği olmayan biseksüellerden oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Bilimkurgu Filmi Lucy'nin Devamı Geliyor!

Planet of Exile (Sürgün Gezegeni)

Los Angeles Media Group, Şubat 2017’de yaptığı duyuruda, Ursula K. Le Guin’in bilimkurgu kısa hikayesi Planet of Exile’ın yayın haklarını elde ettiğini açıklamıştı. 1966’da yazılan hikaye; Tevaranlar ile Dünyadan bir insan kolonisinin yaşadığı bir gezegende geçmektedir. Bir yıl süren kış mevsiminin yaşandığı gezegende Tevaranlardan birinin yolu insan kolonisine düşer.