Son Haberler
Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Palyaçolar Stephen King Yüzünden İşsiz Kaldı

Palyaçolar Stephen King Yüzünden İşsiz Kaldı

Korku edebiyatının usta kalemlerinden Stephen King‘in palyaçolarla bir sorunu olması elbette ki şaşırtıcı değil. “IT” (O) romanıyla çocukların en büyük korkularından birine ürkütücü bir arkaplan veren Stephen King‘in palyaçolar tarafından pek sevilmiyor olması da aynı oranda mantıklı. Zira THR’da yayınlanan habere göre birçok palyaço King’in güçlendirdiği palyaço fobisi yüzünden iş bulmakta zorlanıyor.

Stephen King, Nisan ayında palyaçoların kendisine kızgın olduğunu bildiğini belirten bir gönderi paylaşmıştı. Bu gönderide ünlü yazar; “Birçok palyaço harika ama çocuklar her zaman palyaçolardan korkmuştur. Mesajı ilettiği için elçiye kızmayın” diye belirtmişti.

1990 yılında ABC kanalında yayınlanan mini TV serisi IT‘te Tim Curry tarafından canlandırılan katil palyaço Pennywise korku edebiyatının ardından televizyon ekranlarının da fenomen karakterlerinden birine dönüşmüştü. Romanda peşine düştüğü kurbanların korkularına göre kılık değiştiren şeytani yaratık, palyaço görünümüyle adeta kültleşmişti. Blog yazarı Scott Wampler, “Pennywise benim jenerasyonumun saklı palyaço fobisine ışık tutmuştu. Benim gibi 80’lerde çocuk olanların ilk korku yapımı izleme deneyimiydi. Ebeveynler çocuklarını korku filmlerine götürmüyordu ancak mini dizi gündüz kuşağında yayınlandığı için çocuklarının onu izlemesine izin veriyorlardı” diye belirtiyor.

Pennywise, “IT” filminin yeni uyarlamasıyla birlikte bu kez de beyaz perdede dehşet salmaya hazırlanıyor. Bill Skarsgard tarafından canlandırılacak olan karakterin Ortaçağ, Rönesans, Elizabeth ve Viktorya dönemi esintileri taşıyan palyaço kostümünün birçok çocuğu korkutacağından emin olmak için filmden yayınlanan karelere bakmak yeterli. Ancak herkes bu filmi sanıldığı gibi heyecanla beklemiyor.

Dünya Palyaçolar Birliği Başkanı Pam Moody, geçtiğimiz yıl içinde okullarda ve konut mahallelerinde saklanıp bir anda ortaya çıkan palyaço maskeli şakacılar yüzünden bir hayli zor zamanlar yaşadıklarını açıkladı. Moody bu durumun ışığında merakla beklenen filmin çıkmasından önce palyaçoları hazırlamak adına bir basın kiti hazırladıklarını belirtti. “WCA Stand on Scary Clowns!!” (Dünya Palyaçolar Birliği, Korkunç Palyaçolara Karşı) isimli basın açıklamasında palyaçolara yaptıkları işin takdir edilmesi gerektiğini ve palyaço olmanın sadece plastik bir maske takmaktan ibaret olmadığını hatırlatıyor.

Merakla beklenen IT filmi, ülkemizde 15 Eylül‘de vizyona girecek.

Kaynak: Beyazperde, The Hollywood Reporter

Fahrenheit 451, Devlet Sansürü Hakkında Değil!
3 Yaşındaki Kardeşini Pennywise Gibi Giydirdi