İncelemeler

Zombi Tavuk Ordusu Tarafından Yıkılan Krallığım – 50 Years Oyun İncelemesi

Hüzünlüyüm dostlar. Canım çok sıkkın. 49 yıl boyunca girdiği tüm savaşlardan onuruyla sıyrılan ordumu onlarca zombi tavuk gagalayarak öldürdü az önce. Ordu deyip geçtiğime bakmayın, sadece insanlar değil minatorlar, tek boynuzlu atlar, çok başlı yılanlar… Neyden bahsediyor bu kız dediğinizi duyar gibiyim, durun en baştan alıyorum. 50 Years oynuyoruz!

50 Years

50 years, Sasha Golovkin adında bağımsız bir yapımcıya ait sıra tabanlı strateji ve hayatta kalma oyunu. Amacımız 50 yıl boyunca kurduğumuz uygarlığı ayakta tutmak. Oyunun kendi içinde 5 tane zorluk seviyesi var. Çok kolay ve kolay seçenekleri oyuna alışmanız ve öğrenmeniz için imkan sağlarken, normal ile beraber artan dereceler size zorlayıcı ve dikkat kesilmeniz gereken bir oyun sunuyor. Bunların yanında normal oyundan sıkılıp yeni tatlar aramaya başlarsanız diye özel oyun seçenekleri de var.

Bunların yanında bir de kendi oyunlarınızı oluşturabiliyor ya da diğer oyuncuların hazırladığı oyunları oynayabiliyorsunuz. Oyunda İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca olmak üzere 4 dil seçeneği mevcut. Türkçe dil seçeneği bulunmasa bile oyunun dili çok basit, kolaylıkla anlayıp oyuna hakim olabilirsiniz. En sevdiğim yönü ise her oyun yaklaşık yarım saat sürüyor ve bu sayede oyun hiç sıkmıyor. Sürekli olarak taktik değiştirerek farklı şekillerde oynama fırsatı buluyorsunuz. 10 TL fiyatı ile de gayet çekici geliyor.

Oyuna Başlarken

Zorluk seçeneğimizi belirledikten sonra oyunu oynayacağımız ulusu seçiyoruz. Her ulus size farklı avantajlar sunuyor. Buradaki seçeneklerin, gerçekten de o milletin yapılarını yansıtan şekilde olması çok hoşuma gitti. Mesela oyuna Amerikalı olarak başlarsanız, yıllık 100 altın fazladan kazanıyor; Yunan olmayı seçerseniz yemek karşılığında Minator alabiliyor; Romalı olmak isterseniz de inanç puanınızla askeri birlikleri bünyenize katabiliyorsunuz ama mitolojik yaratıklara sahip olamıyorsunuz.

Oyun toplamda 10 adet seçenek sunuyor. Buradaki çizimler de gerçekten iç ısıtan cinsten. Bir de sürekli arkada çalan güzel bir fon müzik var ki saatlerce dinleyebilirim.

Kolaylığın düşük olduğu oyunlarda faydalarını çok hissetmeseniz de başta yaptığımız bu seçimler oyunu aşırı şekilde etkiliyor. Ordunuzun şeklini, takip edeceğiniz yolu ve yoğunlaşacağınız kaynakların ilerlemesi çok büyük ölçüde ilk yaptığınız bu seçime bağlı.

Kaynaklar

Oyunda 3 temel  kaynak var. Altın, kereste ve inanç puanı. Altın ile inşa ettiğimiz binalar bize kaynak veya birlik alanlarında artı özellikler sağlıyor. Mesela bir kilise inşa ettiğimizde, geçtiğimiz yıl başına 75 inanç puanı kazanırken, manastır inşa ettiğimizde artık Paladin birliğine sahip olabiliyoruz.

Kereste ile ise okçular, Druid ve tek boynuzlu atları birliğimize katmamıza imkan sağlıyor. Bunun dışında oyun içi ödül olarak parşömenler ile büyüler de kullanılabiliyor ama sadece 2 adetle sınırlı.

Birlikler

Oyunun tartışmasız en önemli seçimi ordunuzu nasıl birliklerle kurduğunuz tabii ki. Burada birçok seçenek bizi karşılıyor. Oyuna silahşör birliğiyle başlarken kilise inşa edip Paladin ve melek birliklerini ordunuza katabilirken, ahır inşa edip şövalye, Minator ve çok başlı yılan olan Hydra birliklerine ulaşabiliyorsunuz (Evet, ahırdan sonra mandıra inşa edip sonra Minator alıyoruz. Kesinlikle çok mantıklı).

İsterseniz insanlardan oluşan bir ordu kurarken isterseniz mitolojik yaratıklardan oluşan bir ordu ile 50 yılı devirmeye çalışıyorsunuz.

Burada en çok can sıkan nokta birlikleri kontrol edememeniz ve savaşların tamamen otomatik ilerlemesi. Önceden de bahsettiğim üzere savaşlar sıra tabanlı ama birliklerinizin saçma şekilde dağılışı ya da birbirlerinin arkasında sıkışması yüzünden kolaylıkla kazanabileceğiniz savaşları kaybediyor ya da ağır hasarlar alıyorsunuz. O kadar uğraş verdiğiniz ordunun 3 saniye içinde yok olması oyun zevkini bazen fazlasıyla kaçırabiliyor.

İnanışlar

Oyunda ilerledikçe belli başlı yıllarda seçmeniz gereken inanışlar var. 5 ayrı kola ayrılan inanışlar, kendi içinde de 5 adıma ayrılıyor. 5 defa yapabileceğiniz bu seçimlerde isterseniz sondaki ana seçime kadar gelebilir ya da ayrı ayrı kollardan işinize yarayanı seçebilirsiniz. İsterseniz Şişman Tavukların Panteonu’na katılıp Şeytani Tavuk’a ulaşabilir, isterseniz de doğanın gücünü yanına alıp kendinizi güçlendirebilirsiniz.

Altın üzerine ya da kereste üzerine gidecekseniz de yine burada alacağınız artı özelliklerle seçiminizi güçlendirebilirsiniz. Doğru anda yaptığınız önemli bir inanç seçimi oyunun tüm gidişatını etkileyebiliyor. Seçim yaparken iyi düşünüp hem oyunun şu an ki durumunu hem de gelecekte şekillenecek halini hesaba katmanız gerekiyor.

Keşif

Oyunda kullandığınız 3 ekran var zaten. Ana ekran, savaş alanı ve keşif haritası. 50 yıl boyunca hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da keşiflere çıkabiliyorsunuz. Keşfettiğiniz mağaraları başarıyla temizlerseniz sonucunda ödüller de kazanabiliyorsunuz. Her oyunda farklı keşif haritaları karşınıza çıkıyor.

Özel Oyunlar

Normal oyun seçeneğinden sıkıldıysanız, daha farklı maceralar sunan diğer seçeneklerle de oynayabilirsiniz. 25 sene boyunca hayatta kalmanız gereken ya da sadece silahşörlerden oluşan bir ordu kurmanıza izin veren oyunlar olduğu gibi, isterseniz kendi oyun haritanızı kurabilir, diğer oyuncuların da bu haritada oynamasını sağlayabilirsiniz.

Başarımlar

Eğer siz de benim gibi başarım avcılarındansanız oyunu sevmeniz için bir neden daha var demektir. Kendi içinde bronz, gümüş ve altın olarak ayrılan birçok başarım oyunu daha da sürükleyici hale getiriyor ve başarım kazandıkça rütbe atlama şansınız da var.

Sonuç

Oyun çerez gibi gidiyor, isterseniz yirmi dakikada tek bölüm bitirirken isterseniz saatlerce uğraşıp sınırları zorlayabiliyorsunuz. Gayet eğlenceli ve sürükleyici gidiyor. Kendi içinde bir hikaye olmaması ise uzun süre oynadıktan sonra sıkabilir. Arada eğlenmelik, strateji oluşturmalık bir oyun istiyorsanız ama almanızı tavsiye ederim.

 Eksiler

 • Birliklerin oyuncu tarafından yönetilememesi
 • Üst zorluk seçeneklerindeki dengesiz savaşlar

 

 

 Artılar

 • Farklı oyun seçenekleriyle sıkmadan devam edilebilmesi
 • Farklı ögelerle stratejinin güçlendirilme olanağı
 • Uygun fiyat
 • Çizimler, görsellik ve müzik güzel
 • Herkesin oynayabileceği basitlikte
 • Farklı dil seçenekleri

Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows XP, Vista, 7, 8, or 10
  • İşlemci: 2 GHc +
  • Bellek: 512 MB RAM
  • Ekran Kartı: 128MB
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Depolama: 150 MB kullanılabilir alan

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  En İyi 100 Fantastik Film

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.