İncelemeler

Yeni Alice Filmi Peri Masalı Mı, Video Oyunu Mu?

alice-through-the-looking-glass-banner

2010’da izlediğimiz “Alice Harikalar Diyarında”nın yönetmenlik koltuğundaki Tim Burton’ın geri çekilmesiyle ‘Muppets’ filmlerinin ve ‘Ali G Show’un rejisörünün eline geçen devam filmi…

Zorlama senaryosu, 90’ların konsol oyunlarını andıran seyir süreci, itici karakterleri ve yorucu görsel efektleriyle içine alamayan bir yapıt. “Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden”, peri masalı filmi mi, bilgisayar oyunu mu anlayan varsa beri gelsin!

Lewis Carroll’ın 1865 tarihli aristokrasi eleştirisi depolayan eseri, popüler kültüre malzeme vermenin ötesinde sayısız yönetmenin de eline geçmiştir. Bu konuda Jan Svankmajer’in 1988 tarihli işi en sıra dışı versiyondu. Aslında Tim Burton’ın 200 milyon dolar bütçeli “Alice Harikalar Diyarında” (“Alice in Wonderland”, 2010) uyarlaması beklenen A-tipi blockbuster idi. Dünya çapında bir milyar doları geçmesiyle Disney’in Marvel’i, DreamWorks’ü alarak lider şirket konumuna ulaşmasını sağladı.

alice-zaman

‘ZAMAN’ COHEN’İN DELİDOLULUĞUNA YAKIŞMAMIŞ

İşin bu tarafını görmezden gelirsek iyi de bir filmdi. Peri masalı filminde olgunları da çocukları da yakalayabilen, epik finali, tasarımlarıyla akıllarda kalacak derinlikli, dışavurumcu ve mitolojik bir uyarlamaydı. Ama 2016’daki zorlama devam filminde Tim Burton yapımcı koltuğuna çekilmiş. Bu durum seviyenin düştüğüne, her şeyin oldubittiye getirildiğine dikkat çekiyor aslında.

Yeni projenin en büyük kozu, Sacha Baron Cohen’in ‘Zaman’ tiplemesi… “Sweeney Todd”da (2007) bile yeteneğini kanıtlayan komedi oyuncusu, burada da didiniyor. Ama lacivert gözlü ve takım elbiseli, içinden saat çıkan ve denizlerin tanrısı gibi konumlanan kötü adam tipi çok itici duruyor. Ne eğlendiriyor, ne de zeka kıvılcımı barındırıyor. Depp ile harikalar diyarındaki yüzleşme ise bazı kült anlar bırakıyor geriye… Bir çeşit Dionysus-Poseidon yüzleşmesi denebilir.

alice-through-the-looking-glass

‘MEGA DRIVE’ DÖNEMİNDEN BAŞKA BİR HARİKALAR DİYARI

Öncelikle girizgahtaki ‘Karayip Korsanları’ (‘Pirates of the Caribbean’) esintisi neyin nesi çözemiyoruz. Ucundan bir bilgisayar oyunu aşaması ya da 2017’de vizyona girecek serinin beşinci filminin setinden yararlanma kolaycılığı diye düşünüyoruz. Ama esasen Alice, burada ‘delik’ yerine ‘ayna’nın içinden başka bir harikalar diyarı geçişi arıyor. Karşısında önce Carter ve Depp’le reddediliş, ardından Cohen’i buluyor. Ama artık orijinal çizimlerin niteliksiz ve tekdüze durduğu, 2010’daki taptaze halinden eser olmayan bir masal evreni izliyoruz.

alice-ayna

James Bobin, ‘Muppets’ sinema filmleri ve ‘Ali G Show’ ile bilinen bir rejisör. Burada da oyuncuları ‘kukla’ yerine koyma hatasını yapıyor sanki. Cohen’e alışık olmasını iyi kullanamıyor. Kurmaca sürecini ya da böylesi bir bütçeyi kaldırdığını ispatlamak için görsel efektlerin yapaylığına yükleniyor. Bu kolaycılık sayesinde kısa sürede kendinizi Mega Drive, Game Gear gibi eski model bir konsolda, küçük ekranda düşük çözünürlüklü bir oyun oynarken buluyorsunuz.

VİDEO OYUNU FURYASI GERİDE KALMADI MI?

1.85:1 formatı filmin bu göreve soyunmasını sağlıyor. Karakterlerin tasarım olarak çekiciliğini, yaratıcılığını yitirmesi de “Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden”in (“Alice Through The Looking Glass”, 2016) kalıcı anlarını zamanla daha da azaltıyor. “Oz Büyücüsü” (“The Wizard of Oz”, 1939) için bile zeki seri üretim yapan Disney burada çuvallamış. Cohen ve Depp’le eğlendirmemek, basit bir bilgisayar oyununa dönmek, 1990’ların sonu ila 2000’lerin başında furyaya dönüşen ucuz video oyunu uyarlamalarını hatırlatıyor.

alice-zaman2

Maalesef bu devam filmini kucaklanmak, onaylamak mümkün değil. Sanki renkliliğine kanarak tüketme şansımız var. O zaman da Depp’in fal taşı gibi açılan gözlere anlam vermek imkansız! Yaş ortalamasını düşüren yeni film, gerçekten de tam bir hayal kırıklığı. Bergman’ın “Aynanın İçinden”ine (“Såsom i En Spegel”, 1961) yapılmış bir saygısızlık gibi. 170 milyon dolarlık bir fiyasko. Alan Rickman’ın sesini son kez Absolem’de duymak ise hüzünlendiriyor.

Yazan: Kerem Akça
Kaynak: Habertürk

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Stranger Things 3 İncelemesi - Yeni Yolculuklar

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden başlığı ile yapılan haberlere baktım ve gördüm ki bütün yazarların unuttuğu bir durum var; Lewiss Carrol’ın aynı isimde romanı var. Yani zaten devamı olan bir durum söz konusu iken bunu hiçbir şekilde haberlere yansıtmadan senaryoyu zorlama olarak nitelendirmek tuhaf değik mi?

  2. ben hem Tim Burton’ın filmini hem de bu devam filmini basit masal filmleri olarak buldum. Ama herhalde orjinal hikayelere daha çok sadık kalınsaydı da genel izleyici için fazla yoğun olacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.