İncelemeler

Yorgan Dikmeye Hazır Mısın – Yamalı Yorgan İncelemesi

Dünyada “iki kişilik oyun” denince akla ilk gelen oyunlardan olan Patchwork, açıkçası ülkemiz kutu oyunu camiasında da oldukça popülerdi. Şimdi ise Uwe Rosenberg amcamızın bu güzide eserini NeoTroy Games vasıtasıyla, Yamalı Yorgan ismiyle yerli piyasada bulabiliyoruz.

Yamalı Yorgan oyununda amacımız, birbirinden farklı desenler içeren tetris-vari parçaları satın alarak 9×9 boyutundaki yorgan tablamızı, olabildiğince boşluksuz bir biçimde doldurmak.

Oldukça ufak sayılabilecek bir kutuda gelen oyunun içerisinde 2 yorgan tablası, istediğiniz tarafını kullanabileceğiniz, çift desenli bir zaman parkuru, oyunun parası diyebileceğimiz düğme pulları ve çok sayıda yama parçası bulunuyor.

Oyunun oynanışına kısaca değinmek istiyorum. Bütün oyunculara birer yorgan tablası ve beşer düğme verdikten sonra zaman parkurunu masanın ortasına yerleştiriyor ve yama parçalarını bu parkurun etrafına geniş bir halka oluşturacak şekilde rastgele dizmeye başlıyoruz. Oyunun gidişatını takip edecek zaman piyonlarını parkurdaki başlangıç hanesine, yama parçalarını takip eden yama piyonunu ise 1×2 boyutundaki en ufak parçanın saat yönünde gerisine yerleştirdiğimizde oyun başlıyor.

Oyun Nasıl İlerliyor?

Yamalı Yorgan’ın oyun akışı için biraz asimetrik diyebiliriz. Yani bir oyuncu zaman parkurunda belirli bir ilerleme kaydettikten sonra sıra, ona yetişip geçene kadar üst üste gerideki oyuncuda oluyor. Sırası gelen oyuncunun yapabileceği iki çeşit hareket bulunuyor. Bunlardan ilki piyonunuzu zaman parkurunda rakibinizi bir kare geride bırakacak kadar ilerlemek ve geçtiğiniz her kare başına bir düğme edinmek. Diğer seçenek ise yeni bir yama parçası satın almak ve bu parçayı tablanıza yerleştirmek. Bu aşama nasıl oluyor anlatayım. Halka halinde dizdiğimiz yama parçalarındaki ilerleyişi gösteren yama piyonundan bahsetmiştim. Bu piyonun saat yönünde ilerisinde bulunan 3 yama parçasından birisini satın alabiliyoruz. Yama parçalarının üzerinde düğme ve kum saati sembolleriyle belirtilen değişkenler bulunuyor. Örneğin 4 düğme, 2 kum saati yazan parçayı satın almak için 4 düğmelik bir ödeme yapmamız gerekiyor ve zaman parkurundaki pulumuzu 2 kare ilerletiyoruz. Son olarak da satın aldığımız parçayı yorgan tablamıza istediğimiz gibi yerleştiriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, bir kere yerleştirilen parça bir daha yerinden kaldırılamıyor.

İki oyuncunun da zaman parkurunun sonuna ulaşmasıyla oyun sona eriyor ve puanlama safhasına geçiliyor. Bunun için elimizdeki bütün düğmeleri sayıyor ve bu toplamdan, yorgan tablamızda kalan her boş kare için 2 puan düşüyoruz. Yani oyunu kazanmak için hem bolca düğme biriktirmemiz, hem de tablamızı olabildiğince boşluksuz doldurmamız gerekiyor.

Aslına bakılırsa genel bağlamda değerlendirdiğimde oyuncu sayısı bu kadar kısıtlı oyunlardan pek hoşlanmıyorum. Biraz daha esneklik tanıyan oyunları daha çok tercih ediyorum. Lakin öğrenmesi ve oynaması hızlı yapısıyla Patchwork, nam-ı diğer Yamalı Yorgan bu sıkıntının üstesinden kalitesiyle gelmeyi başarıyor. Belki zaman kısıtlamanız olduğunda, belki de daha uzun oyunlar arasında kafa dağıtmak için Yamalı Yorgan’a gönül rahatlığıyla sarılıp uyuyab…pardon başvurabilirsiniz.

Oldukça eğlenceli olan Yamalı Yorgan oyununu buradan satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.