İncelemeler

Wasteland 2 Ön İncelemesi

Yeteneklerinizde seçtiğiniz silah türüne göre bir başlangıç silahına sahip oluyorsunuz. Mesela Sniper tüfeği özelliğine puan verdiyseniz bir sniper tüfeği ile, Enerji silahlarına puan verdiyseniz bir enerji tabancası ile oyuna başlıyorsunuz.

Wasteland-2-Desert01Oyun izometrik bir bakış açısından oynanıyor. Yakınlaştırıp uzaklaştırmanız mümkün. Hareketler ise fare imleci ile yapılıyor. Klavye tuşları ile eşya kısayollarını kullanıp harita hareketlerini yapabiliyorsunuz. Yani kısacası eski tür izometrik oyun oynayanların aşina olduğu bir yapı var.

Oyunda savaş sahneleri sıra tabanlı olarak gerçekleşiyor ancak onun dışında oyunu duraklatıp bir strateji belirleyemiyorsunuz. Bunu yapacaksanız bile gerçek zamanlı olarak yapmak zorundasınız. Bu durum da planlı ve stratejik olarak bir saldırı düzenlemenizi zorlaştırıyor. Onun dışında savaş sistemi, Fallout oyunlarında olduğu gibi yine Hareket Puanı (Action Point) mantığı üzerine kurulu. Bir örnek verelim; mesela elinizde bir sniper tüfeği var. Sniper tüfeği 6 hareket puanı harcıyor ve sizin toplamda bir tur için 9 hareket puanınız varsa toplamda 1 kez atış yapabilir ve 3 adım ilerleyebilirsiniz. Tabancalar daha az hareket puanı gerektirirken büyük silahlar daha çok hareket puanı harcıyor. Ayrıca ekibinizi isterseniz grup olarak hareket ettirebiliyorsunuz isterseniz de solo olarak tek bir karakteri hareket ettirebiliyorsunuz. Bu arada kötü bir atış yaparsanız kendi arkadaşınızı vurabileceğinizi de unutmayın.

Savaş esnasında yaralanan bir karakteriniz ölmeden önce, yarasına göre baygın halde bir süre kalıyor ve her tur (veya duruma göre saniye) durumu daha kötüye gidiyor. Ekibinizde bir doktor varsa hemen müdahale etmeniz gerekebilir yoksa karakter hayatını kaybedebilir.

Doktordan bahsetmişken, oyundaki dengeler de iyi oturtulmuş. Tek bir karakter ile her şey yapmanız imkanız. Karşınıza ne zaman ne çıkacağını bilemiyorsunuz bu nedenle dengeli bir ekip kurmanız gerekiyor. Yani sağlıkla ilgili yetenekleri yüksek bir karakter, teknik özellikleri yüksek bir karakter, izcilik ve duyusal yetenekleri iyi bir karakter ve iyi bir silahşor gibi bir ekip şart. Yoksa oyunda bazı görevleri ve bazı olayları tam olarak çözebilmeniz mümkün değil. Tabii oyun içerisinde karşılaştığınız bazı kişileri de ekibinize alabiliyorsunuz. Ekibinizdeki eksiklikleri bu karakterlerle de tamamlayabilirsiniz. Toplamda en fazla 7 kişiye kadar bir ekip oluşturmanız mümkün.

Wasteland-2-Highpool01Wasteland haritası, adından da anlaşıldığı üzere çorak ve nükleer serpintinin yayıldığı topraklardan oluşuyor. Bu yüzden her yerde yaşam yok, sadece belirli bölgelerde yerleşimler var. Bu bölgeler arasında ilerlerken Fallout 1 ve 2’deki gibi harita üzerinde bir imleç görüyorsunuz ve haritada ilerledikçe bölgeler açılıyor. Bilmediğiniz yerleri çok dolaşmamakta fayda var, karşınıza ne çıkacağını bilemiyorsunuz. Ayrıca aklınızda olsun, radyoaktif serpinti olan topraklarda gezindiğinizde radyoaktiviteden etkilenip hasta olmuyorsunuz, canınız da düşüyor. Hatta ölebiliyorsunuz bile.

Bunun dışında oyundaki gruplar (faction) da ayrı bir tat katıyor. Çöl Korucuları (Desert Rangers), Guardians of the Old Order (Eski Düzen’in Koruyucuları), Desert Nomads (Çöl Göçebeleri) gibi grupların da kendilerine has görevleri ve yapıları oyun içerisinde değişik senaryolar oluşmasını sağlıyor.

Öldürdüğünüz yaratıklardan veya insanlardan eşya yağmalama sistemi ise güzel olmuş. Yanyana duran 4-5 kişinin cesedini tek tek yağmalamanıza gerek kalmıyor. Yağmalama yaparken belli bir yakınlıktaki tüm cesetleri tek seferde yağmalayabiliyorsunuz. Yağma yaparken o anda hangi karakteriniz seçiliyse yağmalanan eşyalar onun envanterine giriyor. Sonrasında eşyaları paylaştırabiliyorsunuz.

Oyun Unity motoru ile hazırlanmış ve grafikleri oldukça güzel. İzometrik bir bakış açısına sahip olmasına rağmen modellemeler iyi yansıtılmış. Ayrıca çevre tasarımları ve etraftaki yapılar da iyi düşünülüp konsepte yakışır şekilde tasarlanmış. Bunun dışında oyun içinde küfürlü konuşmalar ve cinsellik de mevcut. Bunun dışında tüm etkileşimleri radyo aracılığıyla yapmak da atmosfer açısından güzel bir hava katmış. Çorak topraklarda dolaşırken aniden radyo sinyalinden gelen bir haber ile başka şeyler yapmanız gerekebiliyor.

Wasteland_scorpitron_2_0_by_andreewallin-d4w6776Oyunda 40-50 arasında bölge var. Ana görevin oynama süresi ise ortalama 20 saat civarında. Ancak yan görevler ile bu süre daha da uzayabiliyor. Oyun şu anda yapım aşamasında ve erken erişim betasında olduğu için oyun dosyaları henüz optimize edilmiş değil. Grafiklerine oranla baktığımızda bazı yerlerde fazlaca yavaşlamalar ve kasılmalar görülüyor ancak optimizasyonun yapılmadığını stüdyo da özellikle belirtmiş zaten. Ayrıca oyunu ilk oynadığımda savaş bölümlerinde bazı sıkıntılar vardı, ertesi gün açtığımda hemen bir düzeltme geldiğini gördüm ve savaşlardaki bazı sorunlar giderilmişti bile.

Oyun tam sürüm olarak çıktığında muhtemelen şu an oynadığım oyundan çok daha farklı şeyler göreceğim ancak şu anda bile eski Fallout havasını özleyenlerin özlemini dindirecek cinsten başarılı bir oyun olmuş. Atmosferi ile, hikaye anlatımıyla, mantığı ile ve detayları ile çok güzel bir iş çıkarmışlar. Brian Fargo yine döktürmüş anlayacağınız. Oyunun yüksek fiyatı belki sizi korkutabilir ancak uzun yıllar boyunca tekrar tekrar oynayacağınız bir oyun olmuş. Mark Morgan’ın müzikleri eşliğinde Wasteland’de dolaşmak oldukça keyifli olmuş.

Oyunu Steam üzerinden erken erişimde olmasına rağmen hemen buradan alabilirsiniz.

Bunun dışında aşağıda yer alan, sevgili dostumuz Nurettin Tan’ın da yaptığı Wasteland 2 Erken Sürüm İnceleme – 1 videosunu da izleyerek oyun mekaniklerini görebilirsiniz. Herkese iyi oyunlar.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

Önceki sayfa 1 2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.