AYBABTUİncelemeler

Sen Düşersen, İmparatorluk Da Düşer! – Warhammer: Vermintide 2 İncelemesi

Yılın en çok beklenen oyunlarından Warhammer: Vermintide 2, kapalı beta sürecinin ardından çıkışını 8 Mart’ta gerçekleştirirken, (betayı da sayarsak) bana harika bir erken Kadınlar Günü hediyesi oldu. Kapalı betada kısa bir süre oynayabildikten sonra oyunu çıkış tarihinde bir kez daha indirmek durumunda kaldım ancak bundan hiç de şikayetçi değilim çünkü bekleme süresinde fazlasıyla anımsattığı Left 4 Dead‘i yeniden oynama fırsatı buldum.

Oyuna bir kez daha en baştan başlayınca ‘gitti mi levellar’ diye telaşlanmıştım ki beta süresince geldiğim seviye ile oyuna devam edebildiğimi fark edince rahat bir nefes aldım. PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkış yapan ve 5 günde 500 binden fazla satarak yapımcısı Fatshark’ın yüzünü şimdiden güldüren Vermintide 2’ye büyük bir heyecan ve merakla başlarken, oyuna meyli olanlar için bir de inceleme hazırladım.

Ödüllü Vermintide’ın geliştiricisi Fatshark’ın yeni oyunu Warhammer: Vermintide 2’de, Chaos’un savaşçıları ve Skaven hordelarına karşı ayakta kalan sayılı Ubersreik savaşçılarından biri olarak buluyoruz kendimizi. Dört kişilik bir takım içinde geniş haritalarda ilerlediğimiz oyun, farklı görevleri, mob çeşitliliği ve bölümlendirilmiş güçlük seviyeleri ile bizi karanlık ve kanlı dünyasının içine alıveriyor.

Etkileyici sinematik girişin bitiminde düşman üssünde yaşananlara tanık olduğumuz görüntülerle başlayan oyunun 5 karakterini de görebildiğimiz tutorial kısmı çok başarılı olmuş. Oynanış bilgilerinin basitçe aktarıldığı bu bölümünün ardından 5 class ve 15 kariyer seçeneği bulunan ekran geliyor karşımıza…

Sınıflar ve Kariyerler

Warhammer: Vermintide 2’de öncelikle class seçimi yapılıyor. Seçtiğiniz sınıf aynı zamanda kariyerinizin yönünü de belirliyor. Çünkü sınıflar da kendi içlerinde üçer farklı kariyere uzanıyor.

Oyunda 5 adet class bulunuyor. Bunlar: Empire Soldier Marcus Kruber, Dwarf Ranger Bardin Goreksson, Waywatcher Kerilian, Witch Hunter Victor Saltzpyre ve Battle Wizard Sienna Fuegonasus.

1. Empire Soldier Marcus Kruber

Greatsword ve Cannon kullanan Marcus Kruber, pırıl pırıl armoru içinde klasik bir şövalye. Ağır silahlar ondan soruluyor. Empire Soldier; Mercenary, Huntsman (7. seviyede açılıyor) ve Foot Knight (12. seviyede açılıyor) kariyerlerine ayrılıyor.

2. Dwarf Ranger Bardin Goreksson

Hammer ve crossbow kullanan Bardin Goreksson, her durumda kafatası parçalamakta usta dolayısıyla hem melee hem de ranged dünyasını sevenlere hitap ediyor. Dwarf Ranger’da ; Ranger Veteran, Ironbreaker (7. seviyede açılıyor) ve Slayer (12. seviyede açılıyor) tercihleri bulunuyor.

3. Waywatcher Kerillian

Sword ve bow kullanan Kerilian, okçu bir Elf. Ranged dövüşe odaklanırken ileriki dönemde suikastçi olma şansı da sunuyor oyunculara. Waywatcher; Waystalker, Handmaiden (7. seviyede açılıyor) ve Shade (12. seviyede açılıyor) branşlarına açılıyor.

4. Witch Hunter Victor Saltzpyre

Rapier ve iki handgun kullanan Victor Saltzpyre, Vermintide’ın en hızlı karakterlerinden biri. Hafif ve hızlı bir Rapier ile hızlı hamleler ya da çift tabanca (pistol) ile seri atışlar yapmakta üzerine yok. Witch Hunter; Witch Hunter Captain, Bounty Hunter (7. seviyede açılıyor) ve ya Zealot (12. seviyede açılıyor) olarak yoluna devam edebiliyor.

5. Battle Wizard Sienna Fuegonasus

Eline Sword ya da staff alan Sienna Fuegonasus, oyunda Arcane sanatını temsil ediyor. Vermintade’in alevler içindeki Wizard’ını; Battle Wizard, Pyromancer (7. seviyede açılıyor) ve Unchained (12. seviyede açılıyor) olarak görebiliyoruz.


Benim seçimim, oyun oynamaya başladığım ilk dönemlerdeki yakın dövüş sevdama nazaran daha zorlandığım ancak daha eğlenceli olduğuna kanaat getirdiğim ranged silah kullanan bir karakter oldu. ‘Bow candır’ diyerek Waywatcher Kerillian’a bürünsem de kendimi spear ile dev farelere saldırırken bulmam da çok zaman almadı gerçi ^^

‘Keep’e Hoşgeldiniz

İlk gördüğümde Dark Souls 3’teki Firelink Shrine’a benzerliğiyle oyuna olan hasretimi körükleyen ‘Keep’ daha küçük ve daha sade ama tam anlamıyla kaosun ortasındaki güvenli cennetimiz. Diğer oyuncularla buluşup görevleri seçtiğimiz Keep’de ekipmanlarımızı yükseltme ya da materyallere ayırma işlemlerini yapabiliyoruz. Karakter ekranında 5’er seviye atladıkça açılan talent seçeneklerinin yanı sıra crafting, cosmetic ve equipmant bölümleri de yer alıyor.

Oyun Modları ve Zorluk Seviyeleri

Oyunda üç farklı mod bulunuyor. İlk sıradaki seçenek olan Quick Play’de zorluk seviyeleri Recruit, Veteran, Champion ve Legend olarak belirlenmiş. ‘Custom Game’ler sınırlı bir sayı ile başlasa da sonradan diğer görevlerin kilidi açılıyor. Heroic Deed seçeneğinin de bulunduğu menüde Twitch yayını özelliğinin eklenmesi çok pratik olmuş.

Özel Moblara Dikkat!

Birbirinden rahatsız edici özellikleri olan düşmanlarla donatılmış birlikleri ve zorlayıcı boss mücadeleleri ile insanı nefes nefese bırakan Vermintide 2’de karşımıza çıkan moblar; Gutter Runner, Packmaster, Poison Wind Globadier, Ratling Gunner, Clanrat, Skavenslaves, Stormvermin, Rat Ogre, Sack Rat ve Chieftain Krench oluyor.

Macera Hiç Bitmiyor

Farklı sınıfların birbirinden eğlenceli Combat stilleri ile görevlere daldığımız oyunda; dev farelerin cirit attığı haritalarda bitmek tükenmek bilmeyen horde saldırılarına maruz kalmakla birlikte düşman birliklerinin kamplarına ya da karargah haline çevirdikleri yerleşim yerlerine baskınlar yapıyoruz. Görevleri tamamlama ve hayatta kalma sınırı arasında gidip geldiğimiz oyunda; healing, speed, strength ve concentration potion’ları, bombalar, med kit ve tomblar toplayarak ilerliyoruz.

Düşen takım üyelerini ‘Revive’ özelliği ile kaldırdığımız oyunda esir edilenleri de ilerideki noktalardan kurtarabiliyoruz. Zorluk seviyesinin hiç de düşük olmadığı görevler sırasında ekiple uyumlu olmak çok önemli, zira en ufak bir hatada tüm takımı kaybetme riski çok yüksek! Görevlerin bitiminde gelen ‘chest’leri açarak yeni armor ve silahlara sahip oluyoruz. Gerekli düzenleme ve geliştirmelerin ardından bir sonraki maceraya atılmak için yine görevler bölümüne koşuyoruz.

Sadede Gelirsek…

Yazıyı bitirip oyuna devam etme isteğiyle dolup taşarken, Warhammer: Vermintide 2 oyunun beklentilerimin tamamını karşıladığını rahatlıkla söyleyebilirim. Oyunun geneline baktığımızda; görsel açıdan yeterli performansı, karanlık çağların kanlı ölüm-kalım yazgısı ile çevrelendiğimiz hikayesi ve zevkli oyun sistemi ile beni kendine tam anlamıyla bağladı. Karakterlerin gerçekçi dövüş özellikleri sayesinde büyük bir heyecanla ilerlediğim, gerilimi yüksek görevleri tamamladıkça duyduğum haz oyunun sürükleyicilik potansiyelinin ne denli güçlü olduğunu da kanıtlıyor. Left 4 Dead’de hayranı olduğum ‘ölüme yaklaşma hissi ile aksiyon heyecanını’ birleştiren oyun tarzını, For Honor’ın muazzam dövüş tecrübesine yaklaşan bir seviyede, Vermintide’ın karanlık ve vahşi dünyasında oynuyormuş gibi hissettiğimi de söylemeden edemeyeceğim.

Yukarıda değindiğim unsurları sevenlere şiddetle tavsiye edebileceğim Vermintide 2’nin sistem gereksinimleri ise şöyle:

Minimum
OS: 64-bit Windows 7, 64-bit Windows 8 (8.1), or 64-bit Windows 10
CPU: Intel Core i5-2300 @ 2.80 GHz or AMD FX-4350 @ 4.2 GHz
Video card: VIDIA GeForce GTX 460 or AMD Radeon HD 5870
RAM: 6GB
DirectX: Version 11
Storage: 45 GB available space

Önerilen
OS: 64-bit Windows 10
CPU: Intel Core i7- 3770@ 3.5 GHz or AMD FX-8350 @ 4 GHz
Video card: NVIDIA GeForce GTX 970 or ATI Radeon R9 series
RAM: 8 GB
DirectX: Version 12
Storage: 45 GB available space

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.