İncelemeler

Warcraft III: Reforged Eski Anıları Şaha Kaldırdı

Warcraft III: Reforged oyunu çıkar çıkmaz hemen bilgisayarın başına oturdum. Eskiden tek CD, yani ortalama 600 MB olan oyun bir anda 30 GB‘a çıkmış. Neler değişti de oyunun boyutu bu kadar büyüdü diye merakım da arttı ve üniversite yıllarımın ilk zamanlarına, yani 2002 yılına geri dönmüş buldum kendimi. “Warcraft III: Reign of Chaos, ne zaman çıkmıştı ya?” diye bakarken 18 yıl geçtiğini görünce çok şaşırdım doğrusu. Bilgisayarları birbirine bağlayıp ya da internet kafeye gidip karşılıklı savaştığımız anlar sanki daha dün gibi ama Warcraft III: Reforged, hem 18 yıllık anıları tekrar canlandırdı hem de yepyeni bir Warcraft deneyimi sundu. Nasıl mı? Gelin anlatayım.

Warcraft III: Reforged, daha açılış sinematiğiyle zaten neler sunabileceğini kanıtladı. Warcraft filminden neredeyse daha iyi olan açılış sinematiği, Blizzard’ın bize yıllardır sunduğu film gibi sinematik videolardan birisi ve yıllar önce izlediğimizden kat be kat farklı tabii ki.

Oyun başladığında ise yenilenmiş grafikler ve sesler hemen kendisini belli ediyor.

Warcraft III: Reforged oyunu için söylenen “Reforged” (Yeniden dövülmüş) kelimesi sadece Warcraft evrenindeki demirci ustalarının demiri dövmesini ima etmiyor, oyun gerçekten “Remastered” (Yeniden düzenlenmiş) değil, gerçekten yeniden dövülmüş. Belli ki birileri, Warcraft III’ü yeniden yapmış ve eski senaryoları da bu oyuna entegre etmiş.

Neler Gördük!

Warcraft III: Reforged, yukarıda anlattığım gibi eski anılarınızı gözünüzün önüne getiriyor ancak bu oyun için “yeni Warcraft oyunu” dersek abartmış olmayız. Ben, en az 6-7 yıldır Warcraft III oyununa elimi sürmemiştim. Haliyle senaryoyu da çok net hatırlamıyordum, bu nedenle sanki yepyeni bir Warcraft oyunu oynuyormuş hissine kapıldım.

Thrall ve Grommash Hellscream ile başlayan öncü senaryo ile Azeroth’u ve eski dostları ne kadar özlediğimi anladım. Özellikle yenilenmiş görselleri ve düzenlenmiş sesleri ile onları yeniden görmek her Warcraft tutkununun mutlaka yaşaması gereken bir an.

Arthas’ın ne halden ne hale geldiğini görün!

Oyunu sadece yüksek çözünürlük uyumlu olarak yeniden yapacaklardır yorumları vardı ilk duyurluğunda ancak bunu söylemek görüldüğü üzere çok yanlış olacaktır. Tüm karakterler ve tüm oyun grafikleri belli ki yeniden yaratılmış. Renklerden detaylara, karakter hareketleri ve saldırı hareketlerine kadar her şey yeniden tasarlanmış. Boşuna demiyoruz “yeni Warcraft oyunu” diye.

Neler Duyduk?

Oyunun grafikleri ve görselleri dışında sesleri de tamamen elden geçirilmiş. İşin güzel yanı ise bundan 18 sene önceden aşina olduğumuz sesler kulağımıza daha net geliyor. Bazı ses sanatçıları değişmiş ama belli ki ekip, iyi bir ses düzenlemesiyle eski tadı yakalamayı başarmış. Arthas’ı bu sefer Justin Gross seslendirmemiş mesela ama yine de Arthas’ın sesini duyunca eski tadı alıyorsunuz.

Karakterlerin konuşmaları tabii ki artık yeni ses sistemlerine göre düzenlenmiş. Savaşın sesleri de stereo olarak kulaklarımıza geliyor. Ses düzenlemesi ve yenilemesi anlamında da Warcraft III: Reforged yine geçer not almayı başardı.

Oyunun Konusu ve Hikayesi

Ya yok artık! Warcraft III: Reforged için tabii ki oyun konusu yazmayacağım. 18 yıl önce çıkmış bir efsane yeniden karşımızda ve siz hâlâ bu efsaneyi duymamış veya yaşamamışsanız benden bunu anlatmamı beklemeyin.

Orijinal Warcraft III’ün başlangıç ekranı
Warcraft III: Reforged’un başlangıç ekranı

Eski oyun ile aynı şeyleri çok daha kaliteli şekilde oynuyoruz. Ayrıca yeni oyun, The Frozen Throne ek paketini de içeriyor. Kısaca şunu söyleyeyim; Burning Legion‘ın istilasından, Lich King‘in yükselişine kadar Azeroth’un tarihini değiştiren olayların kaderi sizin elinizde. 18 yıl önce oynamaya yaşınız yetmiyorsa şimdi tam zamanı!

Oyunun Sorunları ve Dertleri

Oyun ilk çıktığı gün tüm Blizzard hayranları çıldırdı. Oyuna çok sorunlu diyenler, bize bunu vaadetmediniz diye çırpınanlar oldu. Hatta ilk günden oyunu iade etmek isteyenlerin sayısı bir hayli fazlaydı.

Warcraft III: Reforged İçin İade Talebi Yağıyor!

“Ben neden bu sorunları yaşamadım,” diye düşünürken yaşanan sorunların Multiplayer kısmında yaşandığını görünce durumu anladım. Multiplayer’ı denemedim ama Single Player’da, yukarıda da yazdığım gibi umduğundan fazlasını buldum.

Sonuç

2002 yılında çıkmış orijinal oyun ile aynı oynanış ve aynı senaryoları görüyoruz ancak her strateji ve fantastik oyun severin arşivinde bulunması gereken Warcraft III oyununu kütüphanenize ekleyecekseniz bu oyun kesinlikle Warcraft III: Reforged olmalı.

Eğer siz de benim gibi uzun zamandır Azeroth’ta büyük savaşlar yönetmediyseniz, yeni sinematikler ve grafiklerle bu tadı daha güzel bir şekilde yakalayacağınızdan şüphe olmasın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Gotik Edebiyatın Üstadı: Edgar Allan Poe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.