İncelemeler

Thorin ve Yoldaşları

thorin-hobbit-banner

Büyük ateş ejderlerinin sonuncusu olan Smaug’un; Erebor’u tüm ihtişamı ve hazinesiyle işgal edişinden 171 yıl sonra Thorin Meşekalkan ve 12 yoldaşı (yanlarındaki kadim büyücü Tharkûn ve Shirelı Bilbo’yu saymazsak tabi) topraklarını geri almak için bir yolculuğa çıktılar. Bu 12 yoldaşın isimleri: Gloin, Oin, Balin, Dwalin, Bofur, Bifur, Bombur, Dori, Nori, Ori, Fili, Kili’ydi.

Buraya kadarki yazdıklarımı her J. R. R. Tolkien fanı ve hatta en azından “Hobbit: Beklenmedik Yolculuk” filmini izlemiş çoğu kişi biliyordur. Fakat Orta Dünya Mitolojisi’ndeki bu ve diğer cüce isimlerinin kaynağının neresi olduğunu acaba kaçımız biliyoruz?

Thorin-ve-yoldaslariTolkien, bilindiği üzere İngiltere ve Anglo – Sakson edebiyatının ileri gelen profesörlerinden biriydi. Dünyanın en önemli dil bilimcilerinin arasında sayabileceğimiz yazarımızın Ortabatı İngiltere topraklarının yazın ve dilbilgisi geleneği üzerindeki ilgisi doğal olarak İskandinav Mitolojisi ve edebiyatıyla da sıkça kesişmekteydi. Bu nedenle yarattığı fantastik dünya ve içerisindeki -başta isimler ve karakterler olmak üzere- bazı unsurlar İskandinav Mitolojisi’nden ve dolayısıyla Poetic Edda’dan da etkilenmiştir (Poetic Edda: 13. yüzyıl civarında yazıldığı düşünülen Viking Mitolojisi’yle ilgili en eski kaynak olabilecek Codex Regius El Yazmaları’nın derlenmesidir).

Poettic Edda’nın ilk bölümü olan Völuspá’da (Kahine’nin Kehaneti) cücelerin nasıl yaratıldıkları, cüce ataları ve en önemli cücelerin isimleri sıralanmıştır. Codex Regius’u inceleyen tarihci ve dilbilimciler bu bölümün fazla uzun olması nedeniyle el yazmalarına sonradan eklendiklerini düşünseler de Tolkien, Thorin ve 12 yoldaşının ismi başta olmak üzere hikayedeki çoğu ismi buradan seçmiştir.

11. Nyi ve Nithi, Northri ve Suthri,

Austri ve Vestri, Althjof, Dvalin,

Nar ve Nain, Niping, Dain,

Bifur, Bofur, Bombur, Nori,

An ve Onar, Ai, Mjothvitnir.

12. Vigg ve Gandalf (Evet Gandalf) Vindalf, Thrain,

Thekk ve Thorin, Thror, Vit ve Lit,

Nyr ve Nyrath, şimdi düzgünce

Regin ve Rathsvith, isimleri saydım.

13. Fili, Kili, Fundin, Nali,

Heptifili, Hannar, Sviur,

Frar, Hornbori, Fræg ve Loni,

Aurvang, Jari, Eikinskjaldi(Meşekalkan).

15. Draupnir vardı ve Dolgthrasir,

Hor, Haugspori, Hlevang, Gloin,

Dori, Ori, Duf, Andvari,

Skirfir, Virfir, Skafith, Ai.

 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.